Kuidas mõjub omaaegne superauto Vektor W8 kolm aastakümmet hiljem?

Vektor W8

Tunnistan, see on siin puhas nostalgialaks. Süüdlaseks muidugi Turbo nätsud. Wektor W8 oli trumbiäss, kõige kõvem kärbes, teravaim tööriist riiulil.

Kujutate ette, et 1989. aastal toodetud autol seisis hobujõudude real number 625! Võrdluseks, et samal ajal tootmise lõppu jõudnud Lamborghini Countachil oli hobujõude 455.

Vektor kuulsal Rodeo Drive’ilFoto: Brian W. Schaller, Wikimedia Commons

Mootoriks oli 6-liitrine V8, millele lisati kaks turbot. Pöördemomendiks oli 800 Nm ja kiirendus 0-100 km/h 3,9 sekundit. Kõige silmapaistvam on ilmselt tippkiiruse number, milleks oli 389 km/h. Natuke muudetud seadistusega selline kiirus ka Bonneville’i soolaväljadel kätte saadi.

Nukker lõpp

Nagu arvata võib, oli seda kõike natuke liiga palju, peamiselt siis kulusid. Toota jõuti vaid 17 autot ning kaks testsõidukit, misjärel firma pankrotti läks. Lisaks kaasnesid ka mitmed negatiivsed arvustused, kui ajakiri Car&Driver Vektorit testis ning järjest kolmel autol erinevad tehnilised probleemid ilmnesid.

Foto: Axion23, Wikimedia Commons

Samas, ajakiri Road & Track sai oma sõidud ilma probleemideta tehtud ning kiitis autot taevani.

Oli, mis oli, aga Vektor on kahtlemata üks 1980ndate lõpu automaailma säravamaid tähti. Nüüd on Doug DeMuro ühe nendest superautodest üles leidnud ning teeb talle omaselt väga põhjaliku ülevaate ja alumises videos ka sõiduproovi.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.