Uudis

Hea teada: kuidas saada hüvitist, kui auklik tee su auto ära lõhkus

Foto: Priit Simson / Postimees / Scanpix Baltics

Kui sõiduk on saanud teeauku sõitmise tõttu kahjustada, on sõiduki omanikul tavaliselt õigus nõuda kahju hüvitamist.

Kindlustusandja hüvitab kahju kaskokindlustuse lepingu alusel, omavastutuse osa saab nõuda tee omanikult. Kui kaskokindlustuse lepingut ei ole, saab kogu kahju nõuda aga tee omanikult.

Kuidas hüvitist nõuda?

Selleks, et vajalik hüvitis saada, käitu järgnevalt:

  1. Kutsu sündmuskohale politsei, kes juhtunu ja sündmuspaiga jäädvustab. Teeseisundi nõuete tõendamiseks on vajalik, et politsei pildistaks sündmuskoha, mõõdaks löökaugu sügavuse, pikkuse ja laiuse. Kui politseid ei ole võimalik sündmuskohale kutsuda, tuleb eelkirjeldatud toimingud teha endal, tunnistajate juuresolekul.
  2. Tehke kindlaks kahju suurus lastes sõiduki remondi maksumuse hinnata autoremonditöökojal.
  3. Esitage tee omanikule kahjunõue koos tõendusmaterjaliga. Nõude näidis.
  4. Kui tee omanik keeldub kahju hüvitamast, siis nõudke kahju hüvitamist kohtu kaudu. Kuna tegemist on tsiviilvaidlusega tuleb pöörduda hagiavaldusega tee omaniku asukohajärgsesse maakohtusse või kahju tekitanud sündmuse toimumise kohajärgsesse maakohtusse.

Tee omanikul on kohustus kahju hüvitada

Tavaliselt on tee omanik kohustatud kahju hüvitama, sest:

  • tee omanik on kohustatud hoidma tee nõuetele vastavas seisundis. Teel peab olema võimalik ohutult liigelda;
  • kohaliku omavalitsuse seadus kohustab kohalikku omavalitsust korraldama teehoidu kohalikel teedel ja kohustab neid looma teedel tingimused ohutuks liiklemiseks;
  • tavaliselt ei vabane tee omanik vastutusest, kui on üksnes paigaldatud ebatasasest teest hoiatav liiklusmärk. Tee omanik peab tõendama, et löökaugust oli võimalik ohutult mööda sõita või et sõidukijuht põhjustas endale kahju valesti valitud sõidukiirusese tõttu. Kohtud on leidnud, et sõidukijuhid ei saa paigaldatud liiklusmärgist järeldada, et märgistatud “ebatasane tee” tähendab löökauku teel, millest ei tohi läbi sõita. Kohtute hinnangul saab sõiduki juht eeldada, et teel saab sõiduautoga ohutult liigelda.
Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.