Kuidas toimib Tallinna-Tartu uue 2+2 teelõigu metsloomade eest hoiatav süsteem?

Metskits oma loomulikus keskkonnas, mitte autoteel. Foto: Elmo Riig/Sakala/Scanpix Baltics

Üheks Kose–Võõbu teelõiku teistest trassidest eristavaks väärtuseks müratõkke- ja sademeveekäitluse lahendused, kaks ökodukti, mitmed väikeuluki- ja konnatunnelid, sillaalused kallasrajad, ulukitarad ja esmakordselt kasutatavad samatasandilised ülepääsud koos loomatuvastuse süsteemidega.

Juhile kuvatakse spetsiaalsetes kohtades hoiatus

Samatasandilises ülepääsus on tarades katkestus ja loomadel võimalik vabalt liikuda üle tee. Looma lähenemise tuvastab radarisüsteem, sõidukijuhile kuvatakse vastav hoiatus ning ületuskoha piires alandatakse suurim lubatud sõidukiirus 70 km/h-ni, et tagada ohutus nii liiklejale kui loomale.”

Ökoduktide ja tunnelite puhul on eeskuju võetud edukatest Euroopa praktikatest, ent loomatuvastussüsteem on unikaalne. “Ulukite tuvastus- ja hoiatussüsteeme on küll loodud nii Euroopas kui ka Põhja-Ameerikas, kuid ühtegi meie oludesse kindlalt sobivat lahendust ei õnnestunud leida, mistõttu projekteeriti lahendus kohapeal ja see baseerub tsiviilvalvesüsteemidel,” selgitab Lükk.

Kui lahendus osutub edukaks, plaanitakse seda kasutada ka teistes samalaadsetes projektides. “Siiski on vaja enne tulevikuotsuste tegemist koguda piisavalt andmeid olemasoleva lahenduse efektiivsuse kohta,” on ta hetkel veel hinnangute andmisel ettevaatlik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.