Uudis

Kuidas vasakpöörete vältimine aitas kullerfirmal säästa aastas sadu miljoneid eurosid

Foto: Tdorante10, Wikimedia Commons

CNN kirjutas eelmisel aastal huvitava loo kullerfirma UPS vasakpöörete vältimise poliitikast, mida firma hakkas juurutama juba 1970ndatel.

Vasakpööre tähendab sageli rohkem seisuaega, suuremaid kütusekulusid ning palju suuremat riski sattuda õnnetusse. Uuringute järgi on 22,2% õnnetuste puhul olnud kokkupõrkele eelnev sündmus vasakpööre, parempööre vaid 1,2% juhtudest.

Liiklusest eemaldati justkui 21 000 autot

2008. aastal lansseeris UPS enda GPS rakenduse Orion, mille algoritmid olid välja töötatud justnimelt pakivedude marsruute ja optimeerimist silmas pidades. Orion analüüsib 250 miljonit aadressipunkti päevas ning teeb 30 000 marsruudi optimeerimist minutis.

Juba enne Orioni käivitamist säästeti õigete marsruutide koostamisega kütuse pealt üle 70 miljoni euro aastas. Nüüd, kui Orion on 10 aastat arenduses olnud ja muutunud palju paremaks, on sääst 100 miljoni võrra suurem. Võttes arvesse ka juhtide palkasid ning autode kulumist, on hinnanguline sääst 300-400 miljonit eurot aastas.

Liitrites on UPSi sõnul hinnanguline sääst üle 30 miljoni liitri aastas ning 100 000 tonni vähem heitmeid. Võrdluseks, et see on nagu 21 000 autot oleks teedel vähem.

Kas erasõitudel peaks ka vasakpöördeid vältima?

Kas vasakpöörete vältimine aitaks säästa aega ja raha ka erasõitudel, on kommenteerinud ökonoomse sõidu rekordiomanik ja asjatundja Wayne Gerdes, kes on kirjutanud ka raamatu “Hypermiling”.

Erasõitude puhul ei ole enamjaolt vaja külastada väga palju erinevaid punkte ning marsruudid on pigem ette teada. Wayne Gerdese soovitus on sellise juhul mitte keskenduda vaid vasakpöörete vältimisele vaid pikema perioodi jooksul testida kõiki võimalikke marsruute.

Mõõtke ära nende läbimiseks kuluv aeg ja analüüsige enda sõidustiili. Kas seal on stopp-märke või palju ristumisi peateega? Mitu korda peate peatuma? Need faktorid on tihti olulisemad kui lihtsalt tee pikkus.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.