Kütusemüüjad: diislikütuse aktsiis tuleks langetada Leedu tasemele

Eesti suuremad kütusemüüjad tervitavad rahandusministeeriumi plaani langetada diisliaktsiisi, kuid hoiatavad, et aktsiisi langetamisel võib olla ainult piiratud mõju.

“Diislikütuse aktsiisi langetamine on kindlasti tervitatav ja mõjutab positiivselt veoettevõtete konkurentsivõimet ning kogu siseturu hinnataset. Samas, tuginedes äriklientide tagasisidele, ei pruugi aktsiisi langetamine täita oma eesmärke oodatud mahus,” ütles Neste turundus- ja kommunikatsioonijuht Risto Sülluste BNS-ile.

“On ennatlik uskuda, et antud samm toob Eestist välja liikunud tankimiste mahud uuesti Eestisse tagasi. Väga mitmed suurte mahtudega rahvusvaheliste vedude teostajad on mugandanud oma protsessid tankimisteks väljaspool Eestit ning Läti, Leedu ja Poola diislikütus saab olema jätkuvalt soodsam ka peale aktsiisi langetamist Eestis. Lisaks saab täna piiritagustelt ostudelt mugavalt ja kiirelt tagasi ka käibemaksu,” lisas Sülluste.

Maksustada CO2 põhiselt?

Samal meelel on ka Olerexi logistikajuht Priit Põlluste, kelle meelest tuleks aktsiis langetada naabrite tasemele. “Klientidele on diislikütuse aktsiisi langetamine hea. Aga, et sellel oleks mõju, peaks aktsiisi langetama Leedu tasemele. Aktsiisi langetamisega kaasneva eelarveaugu saaks lahendada kui mootorikütuste maksustamine viia CO2 põhiseks. Sellega väheneks surve bensiinile ja diislikütusele ning suureneks gaaside oma,” arvas Põlluste.

Alexela juhatuse liikme Alan Vahti sõnul mõjutaks diislikütuse aktsiisi langetamine kindlasti Eesti transpordiettevõtteid, kuid ei lahendaks konkurentsi probleeme.

“Peamine probleem on, et Eesti vedajad ei ole konkurentsis Läti ja Leedu transpordiettevõtetega, kellel on võimalik tankida palju soodsama hinnaga kütust Lätis. Eraldi küsimus on, kas diislikütuse aktsiisilangetamist saadab samasugune edu kui alkoholiaktsiisi langetamist ehk toob tankimise Eestisse tagasi. Selles osas on pigem arvamus, et ega seda välistankimist Eestisse nii lihtsalt tagasi ei too,” nentis Vaht.

“Küsimus on ka see, kas diislikütuse aktsiisi langetatakse Läti või Leedu tasemele. Suurem edu oleks Leedu aktsiiside tase, sest Leedus on täna kõige madalam diislikütuse aktsiis. Isegi sel juhul on küsitav, et tankimine tuleks Eestisse tagasi, mistõttu diislikütuse aktsiisi langetamine on selgelt suurte kuludega erinevalt alkoholiaktsiisi langetamisest,” toonitas ta.

Eeliseks jääb ka käibemaksuga seonduv teema

“Oluliseks põhjuseks on tänaseks väljaarendatud käibemaksuvaba tankimine välisriigis, millest transpordiettevõte võidab enam kui sama hinnaga Eestis tankimisel. Küsimuseks on käibemaksuvabast tankimisest tekkiv likviidsus, mistõttu transpordiettevõted tangivad ka edaspidi välisriigis. Seetõttu ei tule aktsiiside langemisest Eestile muud võitu kui see, et meie veoettevõtete konkurents võrreldes Läti ja Leedu vedajatega paraneb,” lisas Vaht.

Rahandusminsiter Martin Helme (EKRE) lubas möödunud aasta lõpus algatada sellel aastal diislikütuse aktsiisi langetamise, et suurendada siseriikliku tarbimist. Helme arvates on aktsiisi langetamisel positiivne mõju nii hindadele, tööhõivele kui ka tööjõumaksudele.

Diislikütuse aktsiisimäär on praegu Soomes 53 senti liitri kohta, Eestis 49,3 senti liitri kohta, Lätis 37,2 senti liitri kohta ja Leedus 34,7 senti liitri kohta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.