Uudis

Lahkus endine Volkswageni juht Ferdinand Piech, automaailma üks edukamaid juhte

Ferdinand PiechFoto: Julian Stratenschulte / EPA / Scanpix Baltics

Ferdinand Piech, keda ilmselt teatakse kõige rohkem tema viimase ametikoha, Volkswagen grupi juhi koha järgi, lahkus siit ilmast pühapäeva, 25. augusti öösel.

Peichi mõju kogu tänapäevasele automaailmale on raske alahinnata. Olles kuulsa Ferdinand Porsche lapselaps, on loogiline, et Peich hakkas tegelema samal alal.

Alustas Porsches ja seejärel läks Audisse

Piech alustas oma karjääri Porsche juures, kus tema kuulsaimaks teoseks sai legendaarne võidusõiduauto Porsche 917. Kuigi üliedukas ringradadel, oli selle väljatöötamine väga kulukas ning erinevate muude pingete tõttu eemaldas Porsche perekond Ferdinandi ja tema neli nõbu juhtivatelt positsioonidelt ning jättis alles vaid Ferry Porsche.

Seejärel liikus Ferdinand Piech Audisse, kus sai peagi insenerist firma juhiks. Tema eesmärgiks oli võrdlemisi igavast autost teha tehnoloogialiider. Ilmselgelt see ka õnnestus – kuulus 5-silindriline mootor, quattro nelikvedu ja muidugi edu ralliradadel tähendas, et Audi oli jõudnud tipptegijate hulka.

Ferdinand Piechi eesmärgiks oli jõuda kogu Volkswagen grupi juhiks ning 1993. aastal see nii ka läks. Volkswagenil oli sellel hetkel täielik põhi ning pankrotist lahutas firmat vaid mõned kuud.

Volkswagen oli pankroti äärel

Nagu me nüüd teame, õnnestus Peichil see häving ära hoida ja viia Volkswageni grupp maailma kõige rohkem autosid tootvate firmade tippu. Näiteks Volkswagen Passat B5 mudelipõlvkond sündis tema ajal ja samuti tuli august välja Golf oma 4. põlvkonnaga.

Piech keskendus samaaegselt nii ökonoomsusele kui ka võimekusele, parimal juhul neid kahte asja koos tehes. Ühelt poolt toodeti rekordiliselt madala kütusekuluga TDI mootoriga autosid, teiselt poolt aga ehitati V10 diiselmootoriga linnamaastureid ning just Peichi ajal taaselustati Bugatti, mida teadupärast viib edasi W16 mootor.

2002. aastal lahkus Peich VW juhikohalt, aga jäi nõukogusse. Sealt oli ta sunnitud lahkuma vaid pool aastat enne seda, kui Volkswagenit tabas diisliskandaal, mis räsib firmat tänaseni.

Juhina oli Piech autoritaarne ja karm, aga seejuures õiglane. Vähemalt nii teda mäletatakse. Kui keegi suutis oma ideed või mõtet hästi ja konkreetselt kaitsta, siis seda Piech austas. Samas ei tasunud kellelgi tema alluvatest väga oma kohas kindel olla. Nagu Piech on öelnud: “Ma vallandan kõik, kes on sama viga kaks korda teinud.”

Kõigele muule lisaks, oli Piech ka väga hea sõitja, kes tihti võis näha ka Bugatti Veyroni roolis.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.