Laupäeval kuulutati välja Eesti aasta auto 2023

Eesti Rahva Muuseumis toimunud Eesti Autospordi Liidu galal selgus Eesti aasta auto 2023. Alates 2001. aastast korraldatava autokonkursi võitis teist korda Honda – 19 aastat tagasi esikoha pälvinud Jazzi edu kordas uus Honda Civic. Muuseas, Civicu valisime ka meie eelmise aasta proovisõitude põhjal parimaks autoks.

Kui kahel viimasel aastal on Eesti aasta auto tiitel läinud elektriautole (kaks aastat tagasi võitis Porsche Taycan, mullu Hyundai Ioniq 5), siis tänavu oli edukaima elektriautona teisel kohal mullune Euroopa aasta auto Kia EV6. Kolmanda koha sai Škoda Fabia.

Viimati võitis Jaapani automark Eesti aasta auto tiitli kolm aastat tagasi. Tookord kerkis tippu Mazda 3, mida tänu kahele viimasele konkursile, mil esikohad läksid elektriautodele, ennustati juba jäävat viimaseks sisepõlemismootoriga Eesti aasta autoks. Sellest tiitlist jäi Mazda nüüd siiski ilma.

12 žürii liiget jagasid esikohti kuuest mudelist viiele, ainsana jäi maksimumpunktidest ilma kuuendana lõpetanud Renault Megane E-Tech. Dacia Jogger jagas hindajad kõige enam vastaspoolustele: esikoha vääriliseks pidasid Joggerit koguni kolm žürii liiget (sama paljud jagasid maksimumpunkte ka Hondale ja MB-le), kuid samas panid tervelt 5 kohtunikku Dacia kuuendale kohale. Võitjaks võib pidada siiski kõiki finaliste, sest enam kui 30 uudismudeli seast kuue sekka jõudmine väärib igati tunnustust.

Sarnaselt Euroopa aasta autoga valib Eesti aasta auto autoajakirjanikest koosnev žürii. Eesti aasta auto 2023 peatoetaja on Terminal Oil.

Esmakordselt valisid autospordi Eesti meistrid finalistide seast oma lemmiku, milleks osutus Kia EV6, teist ja kolmandat kohta jagasid Honda Civic ja Škoda Fabia, järgnesid Mercedes-Benz EQE, Renault Megane E-Tech ja Dacia Jogger.

Valimisel osalesid autokrossi Eesti meister veobagidel Markus Häidberg, ralli Eesti absoluutmeister Gregor Jeets, e-autospordi Formula EVAL Eesti meister Risto Kappet, maastikusõidu ET2 klassi Eesti meister Ever Kattus, drifti Pro-klassi Eesti meister Kevin Pesur, kiirenduse Outlaw-klassi Eesti meister Riivo Sinijärv, noorteralli J18-klassi Eesti meister Tony Schwarzstein, rallikrossi SuperCar-klassi Eesti meister Maiko Tamm ja kardispordi Rotax DD2 Eesti meister Ragnar Veerus.

23 aasta jooksul on Eesti aasta auto tiitli võitnud 13 automarki. Läbi aegade edukaim on olnud Škoda, mil on esikohti neli. Tänavustest finalistidest on nii Renault’l kui nüüd ka Hondal kaks esikohta. Kial ja Mercedes-Benzil on ette näidata üks Eesti aasta auto tiitel. Seekordsest kuuest finalistist ainsana puudub täistabamus Dacial.