Leedukate ilmareisi esimesed 30 000 kilomeetrit: kütuseanomaalia ja ekstreemsed temperatuurikõikumised

Kaks leedukat, kaks Nissan Navarat ja suur unistusFotod: WOW1000 Facebooki leht

Leedus Panevėžisest pärit Audrius ja Alma Sutkus alustasid möödunud aasta lõpul ebatavalist teekonda, milleks on”1000WOW” (1000 Wonders of the World) nime kandev ja 4 aastat kestev ümbermaailmareis.

Novembris alustasid kahe pikapautoga Lõuna-Ameerikast teekonda Leetu. Autodele on monteeritud peale majakesed ning Audrius ja Alma plaanivad pärast umbkaudu 250 000 kilomeetri läbimist jõuda koju aastal 2022. Kuidas on neil pool aastat pärast starti läinud?

Maailmarändurid Audrius ja Alma

“Oleme tänaseks läbinud üle 30 000 kilomeetri. Lõuna-Ameerikas rõõmustasid meid sõbralikud inimesed ja imeline loodus, kuid mõningaid probleeme tekitasid kütuse ja teede kvaliteet. Valisime matkaks autosid, rehve ja muud lisavarustust kaua ja tähelepanelikult, seega valmistusime säärasteks ootamatusteks ning oleme nendeks valmis ka tulevikus,” nentis Audrius, kelle sõnul kulus reisi planeerimisele rohkem kui aasta.

Spetsiaalselt reisiks modifitseeritud autod

Reisiks modifitseerisid Sutkused kaks Nissan Navara pikapit, mille pagasikasti asemele paigaldasid nad spetsiaalsed platvormid. Nii muutsid nad oma Navarad sisuliselt ratastel majadeks, mille platvormil on kaks magamiskohta, miniköök, dušš, tualett ja muud põhilised mugavused.

Ühes autos reisivad nad ise, teist rendivad välja – nimelt on pea 4 aastat kestev reis jagatud umbes 2 kuu pikkusteks lõikudeks, kuhu Sutkused kutsuvad ühinema kõiki reisihuvilisi.

Autode ettevalmistamine ei lõppenud vaid mugavusplatvormide paigaldamisega. Sutkused modifitseerisid ja kohaldasid ka palju muid detaile selleks, et autod koormusele paremini vastu peaks.

Planeeritud marsruut

Tulenevalt platvormidest kasvas autode kaal märkimisväärselt, millest tulenevalt tekkis vajadus suure koormusindeksiga rehvide järele. “Valisime suure koormusindeksiga rehvid Goodyear Wrangler All-Terrain Adventure. Nende rehvide koorikus on kasutatud kevlarit, seega ei tekkinud ka rõhu suurendamisel rehvides mingisuguseid probleeme,“ selgitas Audrius.

Siiani vaid üks tõsisem tehniline rike

Millega tekkis viperusi, olid hoopis veljed – täpsemalt ühega neist. Juba üpris teekonna alguses purunes ühel autol velg ja seda ilma välise nähtava vigastuse või lahti tulnud poldi tõttu. Velje purunemise põhjust ei osanud pakkuda ka selle tootja, kuid õnneks on see jäänud ainsaks tõsisemaks tehniliseks rikkeks nende kuude jooksul.

“Iga 3-4 päeva järel kontrollin rehve ja velgi jälgides muuhulgas ka rehvimustri kulumist. See on vajalik suure koormuse ning temperatuuri kõikumiste tõttu. Näiteks Brasiilias kerkis termomeeter 40 kraadini, aga saabudes paar päeva hiljem Kuskasse, kukkus temperatuur 9 kraadini,” ütles Audrius.

Teedeta maastikku ei ole võimalik vältida

Sutkused eelistavad võimalusel asfaltteid, kuid see pole alati võimalik. Nende arvutuste kohaselt on umbes 5 protsenti marsruudist kruusateed või koguni teedeta maastik – alati ei vii asfalteed kohtadesse, mida soovime näha.

Reisiautod on kaks kõige suuremat paremas nurgas

“Näiteks Brasiilias tahtsime sõita Amazonase jõeni ning kuigi navigatsiooniprogramm näitas, et tee on asfalteeritud selgus, et tuli hoopis läbida 100 kilomeetrit väga halvas seisukorras kruusateed. Otsustasime tagasi pöörduda ja õigesti tegime, sest kohaliku tankla operaator ütles, et nii oleks tulnud rappuda 3 päeva järjest,” meenutab Audrius

Kummaline tundlikkus kütuse osas

Infrastruktuur sõltub suuresti riigi arengutasemest ning kui Argentiinas ja Brasiilias tuli probleeme ette harva, siis Boliivias tekkis probleeme kütusega. Täitnud selles riigis auto kütusepaagi, hakkas Navara pardaarvuti peagi andma rikketeateid mootori kütusesüsteemist ja ning lülitas sisse maksimaalset kiirust piirava avariirežiimi.

Jõudnud Argentiinasse, kadusid pärast uut tankimist kõik mootori veateated 20 kilomeetri jooksul. Huvitav oli sealjuures see, et maasturid on identsed, kuid kütuse kvaliteedi suhtes on tundlikum vaid üks. Samuti erineb maasturitel samal marsruudil ka kütusekulu, sest üks tarvitab kütust teisest liitri võrra rohkem.

Autode vastupidavus on olnud esialgu eeskujulik

“Paigaldasin autodele jämefiltriga kütuseseparaatorid ja kuna me vett separaatorites ei leidnud siis teame, et kütust ei lahjendata veega. Samas, muidu läbipaistvad filtrid erinesid oluliselt pärast diislikütuse tankimist Boliivias, võrreldes teiste Lõuna-Ameerika riikidega. Tavaliselt olid need kollakad, aga Boliivias tumedad, justkui täitunud Coca-Colaga,” on Audrius hämmingus.

Rõõmustasid sõbralikud inimesed

Rändajate sõnul hämmastas neid eelkõige Lõuna-Ameerika inimeste sõbralikkus. Paljud suhtuvad heatahtlikult eksootilise välimusega rändureisse, kes saabusid kaugest riigist, mida vaid vähesed teadsid. Näiteks ei võtnud kämpinguomanikud mõnikord mingit tasu.

“Euro VI” nõuetele vastavate ökoloogiliste pikapide katusele on paigaldatud ka elektrienergiat tootvad päikesepatareid, mistõttu kasutasid reisimehed kämpingumugavusi minimaalselt.

Suuri probleeme pole, aga päris remondita ka ei ole võimalik sellist reisi teha

Hoolimata sellest, et marsruut on täpselt paika pandud külastamaks tuhandet maailmaimet, valivad nad ööbimiskohad tihtipeale juhuslikult. Mõnikord peatuvad kämpingutes, mõnikord tanklates, aga mõnikord kasutavad kõiki ratastel maja eeliseid ja ööbivad hoopis kusagil mägedes.

Interneti olemasolu ei tähenda interneti ligipääsu

Raskem on internetiga. Igas riigis ostavad nad kohalikud sidekaardid, kuid nähes telefonis 4G kirjet, ei tasu veel rõõmustada – side kvaliteet ja kiirus on kaugel sellest, millega nad olid Leedus harjunud. Mõnikord on kämpingus ka wifi võimalus, kuid see ei tähenda veel, et internetti õnnestub kasutada – tihti see lihtsalt puudub.

Lähinädalatel külastavad “1000WOW” projektis osalejad Lõuna-Ameerika maailmaimesid Equadoris ja Kolumbias, sealt siirduvad nad Panamasse ning edasi juba Põhja-Ameerikasse, kus plaanivad rännata aasta lõpuni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.