Uudis

Legendaarne Eesti vormeliehitaja Ants Seiler saab Piritale enda mälestuspingi

Foto: Urmo Aava erakogu

Neljapäeval, 6. juunil algusega kell 12 toimub Ants Seileri nimelise pingi avamine Pirita teel Vaprate ja teotahteliste inimeste mälestusmärgi juures.

Pingi avamisel saavad kokku endised ja tänapäeva võidusõitjad, konstruktorid ja Formula Student Team Tallinna noored.

Pingi avab  Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf. Ülevaate Ants Seilerist teeb legendaarne rallilegend Uno Aava.

Kes oli Ants Seiler?

Olles 1950. aastatel võidusõitja mootorrattal, tekkis tal soov ehitada omale vormel 3 klassi võidusõiduauto, et osaleda N. Liidu autovõidusõitudel. Ta konstrueeris kodus ja ehitas Tallinna Autoremonditehases esimese Eesti võidusõiduauto ESTONIA-1.

Foto: Uuno Aava erakogu

Auto oli sedavõrd hea, et juba esimesel võidusõidul Leningradis Nevski ringrajal püstitas Ants Seiler absoluutse kiirema ringi läbimise rekordi.

Omades tehnikumiharidust, konstrueeris ta parendatud konstruktsiooniga võidusõiduautod Estonia-2 ja Estonia-3, milledega mindi juba N. Liidu meistrivõistlustele. Viimase masina konstruktsioon oli niivõrd hea, et seda telliti ALMAVÜ poolt Tallinna Autoremonditehaselt 36 autot.

Algatas vormelite seeriaviisilise tootmise

Sellest tellimusest sai alguse üle 1330 võidusõiduauto tootmine tehases. Võidsõiduautode seeriaviisilise toodangu juurutamise eest autasustati Ants Seilerit NSV Liidu Rahvamajanduse Saavutuste Näituse Suure hõbemedaliga.

Ants Seiler ei loobunud võidusõidust, võisteldes Estonia-2 vormelil, võitis ta 1959. aastal Kalevi I Suursõidu ja 1960 Kalevi II Suursõidu. 1961 aastal N. Liidu tšempioni tiitli ja tema rinda hakkas ehtima NSVL meistersportlase märk.

Estonia-9 ja Ants Seiler 1966. aastal Leningradis.

Ants Seileri loomingulise mõtte tulemusena ja koostöös teiste konstruktoritega valmisid järgnevatel aastatel erinevate konstruktsioonidega võidusõiduautod: Estonia-4, Estonia-5, Estonia-8, Estonia-9, Estonia-10, Estonia 12, Estonia-13 ja Estonia-14, milledel Eesti sportlased võitsid arvukalt auhindu ja medaleid.

Hukkus Riias võisteldes

Samaaegselt võidusõiduautode valmistamisega võistles Ants Seiler mitmetel autovõidusõitudel, saades auhinnalisi kohti. 1965. aastal võitis ta Estonia-9 autol N. Liidu mitmeetapilisel meistrivõistlustel kokkuvõttes hõbemedali ja sama kordas ta 1966. aastal. Ta oli NSVL koondise liige võisteldes Itaalias, Ungaris, Saksa DV-s ja mujal.

Ants Seiler hukkus 2.06.1968 Baltimaade esivõistlusel Riias Bikernieki ringrajal.

Ants Seiler oli ere näide andekast ja suure perspektiivitundega inimesest, kelle looming on eeskujuks olnud mitmele põlvkonnale.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.