Uudis

Lotus Evija: legendaarse briti autotootja 2000-hobujõuline elektriline hüperauto

Lotus avaldas eile õhtul uue mudeli, millest saab sportautode tootja uus lipulaev. Elektriline hüperauto maksab üle 1,8 miljoni euro ja sellel on 2000 hj.

Kohati on raske uskuda, et viimane täiesti uus Lotuse mudel ilmus 10 aastat tagasi – 2009. aastal avaldatud Evora. Kuigi kõigi kolme mudeli (Elise, Exige ja Evora) baasil on üha uuemaid variante ilmutatud, pole ühtegi päris uut autot Lotus maailmale tutvustanud.

Eile õhtul see muutus, kui avaldati uus hüperauto nimega Evija. Tegemist on esimese täielikult uue omaniku katuse all arendatud autoga, kui enamusosalus Lotusest läks Hiina ettevõtte Geely kätte 2017. aasta maikuus.

Nagu tänapäeva elektriliste hüperautode puhul ikka, on tehnilised andmed nii jahmatama panevad, et peaaegu pole enam vahetki, kui kiire see on.

Kokku on Evijal neli elektrimootorit, millest igaüks toodab 500 hj. Iga ratas saab oma mootori ja nii ongi elektriautol kokku 2000 hj ja 1700 Nm väänet.

Mootoreid toidavad akud, mis mahutavad kokku 70 kWh. Lotuse sõnul lubab see Evijaga sõita maksimaalselt kuni 400 km enne, kui järgmist laadimispunkti otsima peab hakkama.

Akud on disainitud töötama kuni 800-kilovatise laadimiskiirusega, mis võimaldaks need täis laadida vaid kaheksa minutiga. Seda muidugi eeldades, et nii võimsad laadijad üldse eksisteeriksid. Reaalselt on 350 kW laadijaga akud elektrit täis 18 minutiga.

Suure võimsusega kaasnevad ka võimsad kiirendusajad. 0-100 km/h kestab Evijal vähem, kui kolm sekundit. 0-300 km/h lausa alla üheksa sekundi. Tippkiirus on üle 320 km/h.

Selliste kiiruste puhul mängib muidugi olulist rolli ka aerodünaamika. Kõige silmatorkavam detail on “tunnelid” mis jooksevad uste tagant, tagarataste vahele ja väljuvad tagaosa keskelt suurte aukudena. Seda rõhutavad ka LED tagatuled.

Muidugi ei puudu ka aktiivne aerodünaamika liikuva tagatiiva ja osaliselt liikuva diffuusori näol. Tagatiib omab ka Vormel 1 laadset DRS süsteem, mis tagab minimaalse õhutakistuse parimaks kiirenduseks ja tippkiiruseks.

Ennekõike on aga Lotused tuntud oma kerge kaalu poolest. Evija kaalub 1 680 kg, mis pole küll kerge Lotuse kohta, kuid on siiski kõige kergem hetkel olemasolev elektriline hüperauto.

Üldine disain on Evijal üsnagi tüüpiline hüperauto kohta, kui selle kohta üldse tüüpiline öelda saaks. Sõiduki kerel on lihtsad jooned, kuid detailidesse laskudes, on näha palju ägedaid lahendusi.

Näiteks on küljepeeglite asemel kerest väljuvad kaamerad ja esitulede seest leiab väikesed ventilaatorid, tagamaks pideva õhuringluse. Erinevaid aerodünaamilisi lahendusi, kuidas õhk mööda auto keret jookseb, võikski uurima jääda.

Interjöör on sarnaselt lihtne. Digitaalsed näidikud on ainuke ekraan auto salongis. Muidugi, kui välja arvata kolm ekraani, mis asendavad taga- ja kahte küljepeeglit ja edstavad vastavate kaamerate pilte.

Sisemuses leidub ka palju nö. tühja ruumi ja üllatavalt palju avarust, kui võrrelda seniste Lotuse autodega. Rool on kompaktne ning rohkete nuppudega imiteerides võidusõiduauto rooli.

Kui see kõik tundub väga kallis, siis nii see ongi. Lotus Evija hind on umbes 1,88 miljonit eurot ja seda enne makse, mis teeks Eesti hinnaks 2,25 miljonit eurot.

Kui hind pole huvi Evija vastu ära peletanud, siis peaks veel teadma, et kokku ehitatakse 130 sõidukit. Tootmisega plaanib Lotus alustada juba järgmisel aastal.

Samuti peab meelde tuletama, et tegemist on alles esimese uue autoga Lotuse uue omaniku all. Evija on see esimene “vaadake meid” plahvatus, et saada maailma tähelepanu.

Tõeline töö algab aga siis, kui hakkavad ilmuma Elise, Exige ja Evora sportautode järglased. Ja muidugi ka see kohustuslik linnamaastur. Puhtaverelised, lihtsad ja kerged sportautod on alati olnud Lotuse leib ja huviga jääme ootama järgmisi samme Lotuse mudelivalikus.

Vaata ka detailset ülevaadetLotus Evijast koos Henry Catchpole’i ja Lotuse peadisaineri Russell Carriga siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.