Lugu sellest, kuidas Clarksonil raviti idioodiviirust ja Hammond on nüüd veel lühem

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Pärast annus horribilis’t, mis lõppes kõigile neile haiglas, räägib kohutav kolmik Clarkson, Hammond ja May ajakirjanik Nick Ruffordile, kuidas nad uue Grand Touri jaoks taas rooli taha hüppasid. 

Grand Touri uue hooaja esimeses saates sõidab Richard Hammond Šveitsis mäkke, satub 193 km/h libisemisse, kukerpallitab läbi õhu ja veereb siis mäest alla miljon naela maksvas autos, mis hetk hiljem leekidesse lahvatab. Kokpitist ronib ta välja napilt enne, kui tuli selle neelab.

Ehkki pardavideo põles tuhaks, jäi heli alles. See metalli krigin kõlab valusalt ehedalt, täpselt nagu ka Hammondi summutatud hääl. “Rippusin, kiiver peas, pea alaspidi turvavöös, jalg murtud, ja korrutasin endale, et keegi tuleb ja aitab mu nüüd välja,” meenutab ta. “Ja siis taipasin: “Ei, pean ise ruttu välja saama, sest kuskil võis miskit süttida.””

Lõppematu must huumor kõige ja kõigi üle

Viis kuud hiljem, kui istume Lääne-Londonis Grand Touri kodukõrtsis Hampshire Hogis, hoiavad Hammondi jalga koos kümme nõela ja metallplaat. Vigastus kisub “osteoartriidiks üsna kiiresti”, hoiatasid arstid, ja joosta ei saa ta tõenäoliselt kunagi (ta oli agar jooksuvõistlustel osaleja).

Hammondi juhitud Rimac Concept 1 pärast avariid ja põlengut

Klassikaliselt kaastundlikud kaassaatejuhid Jeremy Clarkson ja James May märkisid seepeale vaid, et pärast operatsiooni on Hammond “veelgi lühem kui enne õnnetust”.

See ongi Grand Touri essents. Tee ohtlikke ja napakaid asju, vea ninapidi surma, viska üksteise ebaõnne üle nalja. Kõik see trotsib moodsat trendi, mis käsib meestel olla tundlikud, ning on arvatavasti põhjus, miks need kolm koguvad vaatajaid 242 regioonis (ükski neist ei ole päris kindel, mis see regioon ka on, aga igatahes tähendab see ohtralt vaatajaid).

Ja võib-olla mõjuvad nad ka vastumürgina tele-efektidest ning liiga reipalt tõsistest ning seetõttu mitte tõsiseltvõetavatest saatejuhtidest pungil tele-enamusele.

Mis läks Šveitsis viltu?

Kõik, kes arvavad, et Hammond “viskas end meeskonna eest džotile” ja lavastas õnnetuse reitingute püüdmiseks, muudavad seda materjali nähes meelt. Seda oleks võimatu teeselda isegi spetsiaalselt turvatud masinaga, kergest elektriautost rääkimata.

Küsimus: mis läks Šveitsis viltu? Kas Hammondil sai lihtsalt tee otsa? “Otsa sai tal pigem talent,” kostab Clarkson.

Küsimus: 2006. aastal sai Hammond reaktiivmootoriga autot juhtides ränga peavigastuse. On kaks sellist napikat tõesti kokkusattumus? “Ei,” vastab Clarkson. “Ta lihtsalt ei näe üle rooli.”

Ükski kolmest saatejuhist – isegi mitte hoolivam ja tõsisem May – ei anna juhtunule vastust südamest südamesse. Sest nad on mehed, ja parasjagu lausa pubis. “Keegi ei tule ju lihtsalt niisama kurtma, et oh, vaene mina, küll mul polnud ikka õnne,” selgitavad nad.

Hammond ja May ei usu Clarksoni kopsupõletiku juttu

Vigastuste ja tervisehädade assortii on tõesti andnud kokku annus horribilis’e, aga isegi see tundub olevat vesi nende veskile.

May’d tabas müstiline viirus, mis “sisuliselt oli väga tõsine toidumürgitus”. Ta tõdeb: “Ma ei kavatsenud sellest rääkidagi, kuni Clarkson kõik välja lobises. Aga jah, mind pandi kolmeks päevaks haiglasse, kus pidin laskma enda kätt torkida – keeruliste antibiootikumidega, päris kangetega.”

Clarksoni niitsid puhkuse ajal jalust kopsupõletik ning sisse langenud kops, mis ehmatasid ta suitsetamisest loobuma. Hammondi sõnul oli see kõik aga hoolega viimistletud vemp. Sest kas keegi tõesti usub, et Clarkson sai kopsupõletiku Vahemere ääres peesitades?

Hammondi jutul on jumet. Või, nagu lisab May – oli tal siis vaja taastuda luksusvillas ja kruiisijahil?

Clarksonil raviti idioodiviirust

May sõnul eemaldasid Clarksonit ravinud arstid tal – “ja see on saanud teaduslikku kinnitust” – idioodiviiruse. “Saime kinnitust, et tal tõesti oli see,” ohkab ta. Clarkson ei jää aga vastust võlgu, viidates, et temal õnnestus vähemalt sattuda haiglasse kaunil Mallorcal ja Hammondit raviti Šveitsi tippkliinikus, samas kui May pisteti Lääne-Londonis Earls Courti laatsareti.

Lisaks isiklikele probleemidele veeretas kive nende teele ka Grand Touri formaat, mis päästeti Top Geari jäänustest, kui see saade oli 2015. aastal põrmu varisenud – kuna Clarkson ühele produtsendile tou andis.

Peaaegu kõik, mis tegi Top Geari popiks – Stig, staar mõistliku hinnaga autos, Cool Wall – oli BBC intellektuaalne omand. Kolm saatejuhti pluss tegevprodutsent Andy Wilman jäid sisuliselt tühjade pihkudega. Wilmani kirjelduse järgi olid kõnealused nüüd lihtsalt “kolme meest kuuris autodest rääkimas”.

Iga saade erinevas riigis oli liiga ambitsioonikas

Lahenduseks tuldi lagedale reisiva stuudioga, mille sai püsti lüüa ükskõik millises riigis, mis neile entusiastlikku tuge pakub. Top Geari vaatas maailmas ju 300 miljonit inimest, kellest paljud olid BBC peale maruvihased, et see nende lemmik briti ekspordiartikli kinni pani.

Nii hauti välja plaan filmida uut saadet kohaliku publiku ees kasvõi Mojave kõrbes Californias või inimkonna hällis Lõuna-Aafrikas.

Idee osutus liiga ambitsioonikaks ja aasta hiljem on see saadetud prügimäele. Üks probleem peitus selles, kuidas vedada kahte hiiglaslikku telki sihtkohtade vahet – võimalikult pikkade hüpetega, et graafik peaks.

Lisaks tuli kaasa vedada tehnikat, mis teeks au isegi “Tähesõdadele”, sest kogu programm filmitakse ja toimetatakse 4K kõrgresolutsioonis, et tulemus saaks eriti ehe. Selle hind tappis eelarve ja pingutus saatejuhid. Peaaegu. Hammond ei süüdista oma õnnetuses lennuväsimust, ent rolli võis see mängida küll.

Ükski staar ei oleks Soome saanud tulla

Hullem oli Clarksoni sõnul aga see, et kuna nende telk asus lakkamatult kuskilt pärapõrgus, ei õnnestunud neil enam saatesse saada A-kategooria staare. Isegi, kui õnnestus, oli võimatu panna neid omavahel mõõtu võtma nagu Top Gearis, kus kõik pandi edetabelisse ühel samal Surrey ringrajal sõidetud aegade põhjal.

“Aga nüüd olime keset Lõuna-Aafrika metsikut loodust või California kõrbe või Stuttgarti või Soome lumiseid lagedaid ega saanud võistelda,” seletab Clarkson. Sestap on telgi asendanud uus paikne võtteplats Cotswoldis, kus “nad saavad”.

Saatel on ka uus ringrada Enstone’is, mis asub väga mugavalt otse Clarksoni tagaaias. Või no sellele kuradi lähedal. Ta möönab isegi, et see on “lühikese hommikumantlis jalutuskäigu kaugusel”, kuid eitab, et see valiti tema mugavusi silmas pidades. Selline mõtegi olevat naeruväärne.

“Arvatakse, et sel on midagi pistmist minuga, aga ei ole,” ütleb ta. “See asub täpselt May Hammersmithi ja Hammondi Herefordshire’i majade vahel. Nii et nad ei pea enam kaklema.”

Uued testid toimuvad Eboladroomi ringrajal

Kas kunagi Top Geari jaoks Enstone’i kaaludes ei kerkinud mitte planeerimisprobleemid? Clarkson selgitab: “Minu mäletamist mööda oli kohalike kaebusi kaheksa. Lehed kirjutasid, et inimesed olid aetud tagajalgadele, kuid tegelikult oli (opositsioon) mikroskoopiline.

Kui mõtlema hakata, siis hotellid, restoranid ja puksiirifirmad ju vaid võidavad meie siinolekust.” Seda enam, lärmakamad testid toimuvad edaspidigi Wiltshire’is Wrouhtoni lennuväljal, mis saanud õela hüüdnime Eboladroom, kuna selle rada meenutab vastiku viiruse kuju.

Esimese hooaja vähem popid segmendid nagu Celebrity Brain Crash (kus staarid tapeti maha veel enne, kui nad saatesse jõudsid – Jeremy Renneri langevari ei avanenud ja Armie Hammerit hammustas lõgismadu) on samuti unustatud nagu ka Stigi järeltulijaks loodud maakast autojuht Ameeriklane.

Uued külalised (“tippinimesed”) on rivvi aetud. Nad teevad midagi autodega, aga keegi ei ütle veel mida, või kes. Wilman vingerdab vastates, sest pelgab, et staarid ehmuvad ja tühistavad kokkulepped.

Kas uus hooaeg võib saada kopeerimissüüdistuse Top Gearilt?

Keda ta eetrisse ootab? “Prints Harry’t. Ta kord Top Gearis käis. Keegi ei teadnud ette. Ta lihtsalt ilmus ühel päeval raja äärde. Seisis seal ja jõi oma teed, kui Jeremy ütles: “Sa võid ka autosse istuda ja sõita.” Ta oli väga hea, aga kui ma avaldan, millises osas ta oli, lüüakse mul pea maha.

Ja Tom Cruise võiks tagasi tulla, sest ta sõidab nagu hullumeelne. Ryan Reynolds võiks ka tulla, sest ta on nii naljakas. Ja Dalai Laama, tohutu autoentusiast. Püüdsime teda kutsuda ja saime ka vastuse – armsa käsitsi kirjutatud kirja -, kus seisis, et see pole päris tema teema.”

Show uus formaat ja asukoht – kokku klopsitud kontorid vana lennujaama kõrval keset Inglismaa provintsi, kus kuulsused teevad asju autodes – viivad formaadi oluliselt lähemale ühele vanale tuttavale BBCs. Kas seda Grand Tour mitte hoolsalt vältida ei üritanud, et mitte riskida Top Geari kopeerimise süüdistustega? Wilman raputab pead: “Oleme toimetanud – kuidas nüüd öeldagi? – nõuetekohase hoolikusega,” ütleb ta.

Produktsioonikulud olid esimesel hooajal tohutud

Kui muud midagi, aitavad muutused taastada show inglaslikkuse, mis läks tuuritades kaduma ja mida paradoksaalsel kombel igatses kauge publik ka neis ilma otstes, kuhu saatejuhid parasjagu maandunud olid. Mõistagi pole seis päris sama nagu BBC-s, kus näppuviibutav kombluskomitee oli ideaalne naljade põrkelaud ja mil kolmik pidi lakkamatult selgitama oma maitsevääratusi (“Näiteks Clarksoni riideid,” viitab Hammond).

“BBC on võrratu organisatsioon, täiesti vaimustav,” mõtiskleb Clarkson. “Selle nüüd välja öelnud, on raske meenutada ainsatki asja, mida sealt igatsen. Inimesed, kellega töötan, on samad. Võttemeeskond samuti.”

Paigal püsimine võib vähendada ka rahast tühjaks jooksmise tõenäosust. Wilmani sõnul olid esimese hooaaja kulud “massiivsed”, ehkki saate produktsioonifirma Chump Holdingsi andmetel teeniti 2016. aasta lõpuks lausa 7 miljonit naela kasumit. Ettevõtte 28 töötajat said tasu 3,3 miljonit ehk igaühele keskmiselt 118 000 naela.

“Võin käsi südamel öelda, et raha läheb ekraanile, mitte meie taskutesse,” väidab Wilman. “Me filmime 4K-s. See tundub detail, aga tegelikult on kulud naeruväärsed. Ma ei oskagi eelarve numbreid öelda. Seda on rohkem kui oli Top Gearil, ent vähem, kui väitsid ajalehed.”

Indias tsenseeriti esimene hooaeg ära

Räägitakse, et mõned vaatajad loobusid juba pärast paari esimest episoodi ja et show populaarsus langes. Kui see ka nii oli, pole sellest Cotswoldsi peakorteris mingit märki. Päeval pärast meie intervjuud toimub seal uue stuudio pressituur. Saabub buss ajakirjanikega Ameerikast, Itaaliast ja Prantsusmaalt. Kohal on isegi reporter Indiast, kus Grand Tour ära tsenseeriti, kuna Clarkson kasutas auto tegemiseks “lehma organeid”.

Internet on laiendanud trio haaret. Aga päris kindlalt seda ka väita ei saa, kuna erinevalt maistest kanalitest ei pea internetiettevõtted nagu Amazon ja Netflix oma vaatajanumbreid avaldama.

Enim illegaalselt alla laetud saade

Üks kahtlane saavutus on see, et The Grand Tourist on saanud enim illegaalselt alla laetud saade televisiooni ajaloos. Statistika ütleb, et esimest osa laeti seadusevastaselt alla 7,9 miljonit, teist 6,4 miljonit ja kolmandat 4,6 miljonit korda. Amazon kaotas umbes 3,2 miljonit naela tellijate pealt, kes muidu pidanuks kõigi osade eest aastas tasuma 79 naela. Olles ise ka parajad valged varesed, ei suuda Grand Touri meeskond piraate päris hukka mõista. “Aga (Amazoni loojat) Jeff Bezost ajab see kõik massiivselt närvi,” ütleb Wilman laia naeratuse saatel.

Teise hooaja peamine väljakutse oli uute ideede leidmine. Saatejuhid on ninapidi koos olnud varsti 15 aastat (James May aka Captain Slow ühines Top Geariga aasta pärast teisi, aga tal ongi kombeks hilineda, ütleb Clarkson) ja fännidel ei jää kord juba tehtud triki kordamine kahe silma vahele.

“Kui vaadata teisi formaadisaateid nagu näiteks The Apprentice, siis nemad võivad ühte asja korrata lõputult, sest vahepeal muutuvad tegelased,” räägib Wilman. “Aga meil on kolm sama meest, mistõttu peame aina midagi uut pakkuma. Ja see muutub keerulisemaks, täitsa tõsiselt kohe.”

Clarkson Ford GT’s, May rongis ja Hammond ratastoolis

Aga kui otsustada promo järgi, on kolmik pärast pisut ligadi-logadi esimest hooaega taas joone peale saanud. Clarkson kihutab reaktiivmootori ja sissetõmmatavate ratastega tuunitud Bondi-autoga, mis originaalis pärit 1970-ndatest, ning teeb uue kiirusrekordi Coniston Water’is, kus Donald Campbell Bluebirdis hukka sai.

Hammond püüab samuti ühte rekordit – patareiautoga Šveitsis mäkke tõusta -, ja selle tulemust teab kogu maailma. Rekordi sai oma nimele kiirabi. Ja May sõidab ühistranspordiga New Yorgist Niagra Fallsi, et tõestada, et Clarksoni 450 000 naela maksev Ford GT superauto on tiheda liiklusega teedel kasutu.

Paraku pidurdab May’d kaasas tolknev invaliid. Tulemuseks on kolmik oma vanas headuses: Clarkson venimas aeglaste autode taga 340 km/h välja võtvas autos, kannatamatu May üritamas tõestada rongide vajalikkust, ja Hammond ratastoolis.

Clarkson testib Teslat, kas uus kohtuasi?

Ometi on tõenäoline, et selliste seikluste päevad on loetud. Tormipilved kogunevad. Kui neile ei saa saatuslikuks halb tervis, siis saab uus tehnoloogia, poliitiline korrektsus või – ja see on üsna tõenäoline – juristid. Kes tahab näha saatejuhte elektriautosid testimas? Neil on ju rohkem ühist köögitarvikute, mitte tuld sülgavate Lamborghinide ja vana aja Ferraridega?

Vastupidi, väidavad mehed. Elektriautod on uuel hooajal esindatud. Näiteks Rimac, mille Hammond rusudeks sõitis. Jeremy aga testib Tesla Model X-i (huvitav, kas selle arvustus puhub uut elu sisse vanasse vaenu Tesla omaniku Elon Muskiga, kes andis BBC kohtusse, ehkki edutult, kui Clarkson viimati Top Gearis Tesla Roadster’it kritiseeris).

Hammondi meelest peavad autoajakirjanikud kohanduma: “Oma keelt tuleb arendada. Võin kõneleda V8 urinast või V10 huikest, aga kuidas sa kirjeldad häält, mida teeb elektriauto, mille iga ratta küljes on mootor?” Käsi kõrva taga. Vaikus. “Just täpselt!”

Kuidas oleks Boliivia Surmateel isejuhtiva Audiga

May meelest on prognoos, et varsti vurame kõik ringi patareide peal, ilmselge liialdus, ehkki valitsuski teatas hiljuti, et aastaks 2040 ei tohi uued autod töötada üksnes bensiinil või diislil.

“Kui tahame, et kõik autod oleksid elektrilised, nõuab see tohutut tehnilist ja kultuurilist muutust,” ütleb ta. “Räägime vaid 23 aasta tagusest tulevikust, see pole nii kaugel. Ja meil pole kaugeltki piisavalt laadimis- või isegi elektijaamu.”

Aga kuidas on lood isesõitvate autodega? Need lihtsalt peavad saavad autosaadete kirstunaelaks? Clarkson raputab pead. “Tehnoloogia ei ole valmis. Need pole lollikindlad.”

Ometi saabub uus isesõidu võimalusega varustatud Audi A8 juba järgmisel aastal. “Ütleksin Audi juhatuse esimehele: sina sõida oma isesõitva autoga üle Boliivia Surmatee ning mina ostan ühe kohe. Istu, käed süles, ja pigista end mööda rekkast, üks ratas üle 300 meetri sügavuse kuristiku serva rippumas, samas kui auto end ise juhib. Hästi, ma ostan.”

Teeb neile lõpu hoopis kehv tervis? Hammondi sõnul läheb tal peagi vaja uut põlve – “mõistagi süsinikkiust koos kõigi tulede ja viledega”. Muidu on tema prognoos hea.

Clarkson on meditsiiniline ime

May ja Clarkson kinnitavad, et on terved kui purikad. “Kui uskuda mu kopsuspetsialisti, olen mina meditsiiniline ime,” sõnab Clarkson. “Mitte üksnes pole mu kopsudes ainsatki märki kopsupõletikust. Seal pole märkigi ka suitsetamisest. Mu kopsud töötavad paremini kui heas vormis 40-aastasel.”

Nii et ikkagi juristid? “Ei, sest sa võid üle interneti eetrisse minna, kust iganes soovid,” ütleb Clarkson. Nii et sel juhul koliksid nad kuhugi merele ja muutuksid moodsa aja Radio Caroline’iks. Umbes sellistena – õhu- või striimingupiraatidena – näevad nad end ka praegu, ma kahtlustan. Ehkki nad ise möönavad, et kuskil paadis ei peaks nad kaua vastu. Mis siis juhtuks?

“Mõrv, tõenäoliselt.”

“Ja kannibalism.”

“Iu,” ütleb Hammond. “Nämma,” ütleb Clarkson.

Nagu alati, kaalub May probleemi kõigi nurkade alt. “Sellises olukorras oleks kõige parem pakkuda söögiks iseennast,” ütleb ta üllalt. “Siis ei käiks ei Clarkson ega Hammond mulle enam närvidele. Ja päris kindlasti ei tahaks ma kumbagi neist süüa. Ühest toidumürgitusest mulle piisas.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.