Uudis

Lumetellingud: veokijuhtide olukord on raske ka eeloleval talvel

Pilt on illustreeriv. Foto: Arvet Mägi, Virumaa Teataja / Scanpix Baltics

Kirjutasime juba 2019. aasta novembris, et veokite haagistelt kukkuvad lume- ja jääkamakad on suurt oht liikluses ning mida selle vastu teha annaks. Vastutus lasub igal juhul veokijuhtidel, kes peavad kindlaks tegema, et nende sõiduk liikluses ohtu ei kujuta.

Samas on arusaadav, et iga hommik alustada libedal haagise katusel kõõlumise ja lumerookimisega on tüütu ja ka päris ohtlik. Lahendus oleks lumetellingud ehk spetsiaalsed rajatised, mis seda tööd lihtsamaks teeks ja ka turvalised oleks. Küsimus on muidugi, et kas ja kes neid peaks rajama?

2019. aastal oli selliseid üldkasutatavaid tellinguid Eestis täpselt üks ja see asub Paides. Täpsemalt Pärnu – Rakvere – Sõmeru maantee 91,5. kilomeetril asuvas parklas. Transpordiamet andis toona lootust, et rajatakse juurde. Mis on seis 2021. aasta talve alguses? Mitte palju parem.

Tulevad, aga mitte sellel talvel

Täpsemalt siis, et seis on sama. On olemas see üks Paide oma, aga vähemalt on tulevikuplaanid selgemad. Algavat talve see muidugi ei päästa, aga transpordiameti sõnul on konkreetselt kavas kolme lumetellingu rajamine ja kaardistamisel veel parklaid, kuhu neid rajada võiks.

  • lähiajal alustatakse riigitee nr 11 Tallinna ringtee km 1,5 veoautode parkla ehitusega, mille käigus paigaldatakse kolm lumetellingut parklaalale (valmib 2022 lõpp/2023 algus)
  • põhimaantee 2 (E263) Tallinn-Tartu-Võru-Luhamaa km 156,441-156,641 asuva Laeva veoautode parkla ja puhkekoha ehituse käigus paigaldatakse ka üks lumetelling (valmib 2022)
  • Tartu läänepoolse ümbersõidu II ehitusala ehituse käigus (Riia ring) paigaldatakse üks lumetelling rajatavasse parklasse (valmimisaeg teadmata).

Seega häid uudiseid ei ole. Loodetavasti on suuremad logistikafirmad ja veokipargid enda parklatesse lumetellinguid rajanud, aga igal juhul peavad veokijuhid jätkuvalt leidma loomingulisi viise, et tagada turvaline olukord liikluses ning kõik teised peavad siis arvestama, et talvistes tingimustes tuleb alati olla valmis, et eessõitvate autode katuselt võib lennata jääd või lund.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.