Maailma kiireim traktor sõidab 240 km/h, aga pidurdamine on probleem

Fotod: kuvatõmmised Youtube videost

Esmalt on oluline ära mainida, et tegemist ei ole muidugi seeriatootmises oleva põllutöömasinaga, aga aluseks on võetud seeriamudel, mida siis on kõvasti järgi aidatud. Samas pole see ka päris tundmatuseni ümber ehitatud kiirendustraktor. Pigem midagi vahepealset. Ja see ei olegi nii oluline, sest sõiduk on märkimisväärne igal juhul.

Rekorditraktor põhineb JCB Fastrac 8000 mudelil, mille originaalis tippkiiruseks märgitud 69 km/h. Tegelikult on 2019. aastal firma tootnud lausa rekorditraktorit. Esimene tegi “kõigest” 165 km/h ja firma jaoks ei olnud see ilmselgelt piisav. Alustati täiesti puhtalt lehelt uuesti ning uueks rekordiks sõideti oktoobris 217,5 km/h nii nagu reeglid ette näevad, ehk siis sama rada mõlemas suunas ja arvesse läheb keskmine. Samas saavutas see korraks ka tippkiiruseks 247 km/h ja see number sobib meile paremini.

Autocar on oma aastalõpu eritesti võtnud just selle sõiduki ning teinud ülipõhjaliku loo kõikidest tehnilistest andmetest ja omadustest, mida me siinkohal autoriõiguste ja, olgem ausad, ka tehnilise sõnavara puuduliku oskuse tõttu ära tõlkima ei hakka. Kes oskab ja huvitub, sellel soovitaks kindlasti natuke proovida lugeda.

Originaalseades on traktoril variaatorkast, aga rekordimasinale pandi peale 6-käiguline ZF manuaal. Jõuallikaks on 7,2-liitrine rida kuus diiselmootor, mille võimsus on tõstetud 1000 hobujõuni. Selle tarbeks on muidugi lisatud hiiglaslik turbo, aga mitte ainult. Selleks, et turbo saaks piisavalt õhku, on lisatud kompressor. Külma õhu saamiseks omakorda vahejahuti, millesse lisatakse enne igat testikatset 25 kg jääda, mis sõidu lõpuks on muidugi kadunud.

Ideaaloludes kiirendab 5-tonnine traktor 0-100 km/h natuke vähem kui 9 sekundiga. Pöördemomendiks on mõõdetud lausa 4474 Nm, mis on…palju.

Pidurdite jaoks eiole rekorditraktoril eraldi kompressorit, seega on lisatud rõhuballoonid, mis inseneride sõnul peaks toimima umbes 40 pidurduskorda, aga igaks juhuks laetakse täis alati kui pidurduste arv on lähenemas 20’le. Keegi ei taha, et pidurid ootamatult kaoks. Viimase õlekõrrena on traktoril ka pidurduslangvari, aga sellele ülemäära loota pole mõtet.

Loomulikult on kõvasti vaeva nähtud aerodünaamikaga, kus abiks oli näiteks Williamsi meeskond, rehvide segu ja ehitus on muudetud sobivaks suurtele kiirustele ning tuhandeid muid muudatusi.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.