Uudis

Maailma kõige pikem auto pääses vanaraua saatusest

Kõige pikem auto maailmas Guinnessi rekordite raamatu andmetel põhineb Cadillac Eldoradol ning kannab nime American Dream (muidugi!). Autot hakati ehitama 1980ndate lõpul ning selle hiilgeaeg oli 1990ndatel.

Auto loojaks oli tuntud autoehitaja Jay Ohrberg ning sõiduki pikkuseks sai tagasihoidlikud 30,5 meetrit ehk 100 jalga. Võrdluseks võib võtta kuus tänapäevast luksusautot näiteks Audi A8 või Mercedese S-klass ja need üksteise järel ritta panna.

Kaks juhti ja liigendkere

Auto ei olnud lihtsalt pikk, vaid ka luksuslik. Ohrberg otsustas, et kui juba, siis täiega. Auto tagaosas asus helikopteri maandumisplats, mille all omakorda peidus bassein. Autos on täismõõdus vesivoodi, korralik elutuba ja muu luksus.

Kõik see värk toetub 26’le rattale ning vajab kahte juhti. Teine neist toimetab tagatelje juures ja pöörab sealseid rattaid. Loomulikult ei ole auto tänavalegaalne ning kasutati vaid show-autona ja vastavate kokkulepete alusel korrakaitsjatega.

Auto on keskelt liigendiga, mis võimaldas natukenegi pöörata ning samuti sai selle transportimiseks keskelt lahti võtta.

Aja jooksul kaotas auto oma uudisväärtuse, renditi välja ning rendiperioodi lõppedes jäi auto New Jerseys lattu teadmata perioodiks roostetama. Ilmselt ei olnud see juba enne seda korralikus seisus, sest kui sõiduk 2012. aastal romuautode oksjonile sattus, siis oli seisukord kohutav.

Allakäik ja ülestõusmine

Katkised aknad, kohutav rooste ning väga nukker üldpilt ei andnud autole palju elulootust. Kuniks 2014. aastal teatas New Yorgis asuv Autoseum, mis keskendub autoteemade hariduslikule poolele, et võtab auto taastamisse ja selle kallal hakkavad töötama tudengid.

Kahjuks jäi ka see plaan rahastuse kadumise tõttu pooleli. Nüüd kirjutas Motor1, et Autoseumi juht Mike Manning pöördus Mike Dezeri poole, kellele kuulub autoteemaline lõbustuspark Orlandos, Floridas nimega Dezerland Park. Koostöös Dezeriga jätkus plaan 2019. augustis ning lisaks palgatööjõule võeti appi ka tudengid.

Kuigi hetkel on viiruse tõttu tööd peatunud, jätkuvad need esimesel võimalusel ja maailma pikim auto näeb peagi taas välja nii, nagu peab – suurejooneline, eriline ja väga, väga Ameerika.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.