Uudis

Maanteeamet selgitab, kuidas Kuivastu ohtlikus praamisabas õigesti käituda ning mis saab edasi?

Kui kütuseveoki juures tuleks vastu näiteks reisibuss, oleks tee juba liiga kitsas. Foto: Tarmo Tähepõld

Suvel saime ise kogeda, kui jamaks läheb asi Kuivastus siis, kui tekib praamisaba. Õnneks ei juhtu seda enam nii tihti kui varem, aga ikkagi tuleb ette.

Sisuliselt peab kitsale 1+1 maanteele mahtuma elav järjekord ehk praamisaba Kuivastu suunal ja samas praamilt saabuvad autod.

Kõik on hästi, kuniks praamisabast keegi mööduma ei hakka. Kahjuks möödutakse ja palju, sest broneeringuga inimestel ei ole muud võimalust. See tekitab aga juba ohtliku olukorra, kus kitsal teel on kõrvuti kolm sõidukit. Eriti halb on asi siis, kui üks või mitu neist on veoauto või buss.

Millal selline olukord lahenduse saab?

Maanteeameti lääne strateegilise planeerimise juht Margus Eisenschmidt ütles, et maanteeamet on tellinud eskiisid Risti – Virtsu – Kuivastu – Kuressaare lõigule km 68,1–69,1, mille raames koostatakse kolm lahendust: kaks lähtudes olemasolevast olukorrast ja ühe, mis arvestab koostamisel oleva Kuivastu sadama detailplaneeringuga (detailplaneering algatati Muhu vallavolikogu 30.04.2020 otsusega nr 134 Saarte Liinid AS taotlusel) ehk sadama pikaajaliste arenguplaanidega. Eskiisid valmivad novembri alguses.

Peale eskiiside valmimist ja eeldatavate maksumuste selgumist arutatakse, millise variandiga edasi minna ning selgub objekti eeldatav realiseerimise aeg (prioriteetsus).

18.08.2020 toimus Eisenschmidti sõnul ka maanteeameti, TS Laevad OÜ ja AS Saarte Liinid nõupidamine, kus oldi ühisel seisukohal, et maantee ja sadamaala peaks olema paremini eraldatud, samuti kaaluti võimalusi sadamaala laiendamiseks (ooteala suurendamiseks).

Kuidas olukorra lahenemiseni autojuhid käituma peaks?

Eisendschmidt ütles, et liiklusseaduse kohaselt tuleb asulavälisel teel sõiduk peatada ja parkida parempoolsel teepeenral. Kuna praamijärjekorras ootajad põhimõtteliselt pargivad tee ääres, siis tuleks neil peatuda teepeenral võimalikult paremal.

See annaks võimaluse neil, kel on broneeritud pilet, sõita sadamasse õigel sõidurajal. Praamijärjekorras olles tuleb arvestada, et näiteks peavad järjekorras seisvatest autodest takistuseta mööda saama ka praamilt tulevad veoautod ja haigega praamile kiirustav kiirabi.

Hetkeolukord sunnib praamile kiirustavaid broneeringuga autosid eeskirju rikkuma ning pidevjoont ületama.

“Sõidukeid tohib peatada ja parkida ainult ühes reas, sõiduki pikitelg rööpselt sõidutee äärega. Kindlasti on keelatud rivi tekitamine sõidutee keskele,” ütles Eisenschmidt

Autojuhid seisavad liiga tee keskel

Meie enda vaatlus näitas ka, et autojuhid ei võta järjekorda kui parkimist, vaid hetkelist seisakut, mis tähendab, et järjekord seisab keset oma sõidurida ning vaid üksikud hoiavad teepervele.

Samas on talvel liiga teepervele parkimine ohtlik, kuna lumise ilmaga pole näha, kus asub kraav või võib lihtsalt kinni jääda.

Kuniks olukorra püsiva lahendamiseni, tuleb praamisabas olevatel autojuhtidel arvestada, et neist peab mööda mahtuma nii tagant tulev broneeringuga auto või näiteks kiirabi ja samal ajal võib tulla vastu samuti autosid.

Ehk siis – terve talupojamõistus ja loogika on veel mõnda aega seal vajalik. Mingit ajutist lahendust maanteeamet hetkel pakkuda ei osanud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.