Uudis

Maanteeamet selgitab: mida teha, kui juhiluba aegub eriolukorra ajal?

Maanteeameti sõidueksami auto.Foto: Ronald Liive

Eriolukord on tekitanud palju probleeme ka maanteeametile, kuna eksameid ei saa vastu võtta, aga samas on paljudel aegumas esmased või tavalised juhiload. Lisaks on probleeme juhiloa vahetamiseks vajamineva tervisetõendiga, mida on hetkel perearstilt raske saada.

Samuti hakkab täis saama 12 kuud kehtiv teooriaeksami tulemus, aga sõidueksamile hetkel ei pääse.

Küsisime, mis seis hetkel nende asjadega on ning mida peaks arvestama. Vastab manteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa.

Kas maanteeameti avalehele lingitud korduma kippuvate küsimuste lingil olevat infot värskendadakse kohe, kui midagi uut selgub?

Töötame selle nimel, et kodulehel olev KKK oleks päevakajaline.

Kui inimesel lõpeb eriolukorra ajal esmane juhiluba ja lõppastet teha ei saa, kas sellega võib edasi sõita?

Hetkel on lugemisel Vabariigi Valituse  kobareelnõuna seaduse muudatus, mille jõustumine on hetkel planeeritud aprilli lõppu.

Seadusemuudatuse kohaselt kehtib esmane juhiluba, mille kehtivuse lõpu kuupäev on eriolukorra ajal või 30 päeva jooksul pärast eriolukorra lõppemist, edasi eriolukorra ajal ja 90 päeva pärast eriolukorra lõppemist.

Kas aegunud juhiloaga võib siis edasi sõita?

Kindlasti ei tohi niisama aegunud juhiloaga sõita, vaid aegumine peab olema seotud eriolukorra ajal toimunud probleemiga.

Antud seadusemuudatuse kohaselt saab juhiloa ära vahetada, kuid juhiloa asendamiseks või vahetamiseks ei pea esitama kehtivat tervisetõendit. Siiski peab juht füüsiliselt ja psüühiliselt olema võimeline mootorsõidukit või trammi juhtima ning tal ei tohi olla haigusi või tervisehäireid, mis takistavad mootorsõiduki või trammi ohutut juhtimist.

Kas on mõeldud juba pikema strateegia peale, kui pärast eriolukorda on lõppastme sõidukoolitusele väga pikad järjekorrad ja ka selle 3 kuu sees ei jõua tehtud?

Seda peaks uurima autokoolidelt, kuidas nad on plaaninud lõppastme koolitust korraldada. Hetkel viivad mõned koolid seda läbi kontaktivabalt.

Eriolukorra ajal võib avaliku teenuse osutamise võimatuse või jätkusuutliku osutamise raskuste korral Vabariigi valitsus 90-päevast tähtaega määrusega täiendavalt pikendada kuni 180 päevani.

Kas teooriaeksami kehtivuse aeg hetkel jääb veel samaks ehk 12 kuud?

Määrus, mis seda reguleerib, on veel muutmisel. Meie ettepanekute kohaselt kehtib edukalt sooritatud teooriaeksami tulemus, mille kehtivus lõppeb eriolukorra ajal, nii eriolukorra ajal kui ka 90 päeva pärast eriolukorra lõppemist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.