Uudis

Mart Kase: Ühistranspordiga sünnitama, aga see-eest tasuta!

Foto: Arvo Meeks, Valgamaalane / Scanpix Baltics

Järgmine aasta on valimised ning parteid hakkavad lubama rahvale lihtsaid mammusi. Saja euroga pensionäride hääli osta on kindlasti lihtsam, mugavam ja tõhusam, kui lahendada Eesti maapiirkondade probleemi, et riigi elutähtsad teenused on kaugel.

Eesti e-riik ei saa kunagi nii tõhusaks, et hakkaks koju kätte tooma sünnitusmaja ja ämmaemandat. Sel nädalal sai avalikuks uudis, et Põlva ja suure tõenäosusega ka Valga haigla sünnitusosakonnad suletakse. Valgale ja Valgamaale on tulevikus lähim sünnitusosakond Tartu linn.

Bensiin ja diisel lähevad järjest kallimaks ning see, et riigi kodanikel on kodu sünnitusmajast järjest kaugemal, eeldab ka seda, et riik vastutab kütusekulu eest, mis kodanikul rahakotist läheb ämmaemanda juurde sõitmiseks või sünnitusele põrutamiseks.

Sünnitustegevused ei allu kellaaegadele

Kadri Simson võib elukaugelt hõisata, et me ju paneme käima tasuta transpordi, aga vaata selle sünnitusega juba on nii, et seda ei saa ajastada aeganõudva logistikaülesandena kodukohast tõmbekeskusesse ja tõmbekeskusest Tartusse.

Oleks riiklikult õiglane, kui Valga linna ja maakonna lapseootel naised saaksid kütuseraha riigilt, et edaspidi käia Tartus ämmaemanda juures ning siis, kui on see kõigetähtsam hetk ehk sünnitus, et riik maksaks vähemalt kinni selle kütuse, kui naine viiakse Tartusse sünnitama ja paari päeva pärast tuuakse õnnelikult koju tagasi. Tasuta ühistransporti ka vastsündinuga väga nagu minna ei tahaks.

Maainimene ja väikelinna aktiivne (pere)inimene on harjunud sellega, et tema kütusekulud on suured ja ebameeldivad. Nii peakski riigil olema vähemasti aru toetada seda, kui maale ja väikelinna uusi lapsi juurde sünnib.

Kruuse ja lusikaid paaki ei vala

Igasugused kruusid ja tekid ja lusikad on ju toredad, aga bensiin ja diisel tuleb ikka omast taskust igal perekonnal ise kinni maksta. Võib muidugi väita, et äkki neil inimestel on lihtsalt sissekirjutus Valgas või Valgamaal, et tegelikult elab Annelinnas üürikorteris, et tahab sunnik lihtsalt riigilt raha välja petta. Aga me riik on ju kõva kontrollitegija.

On olemas droonid ja kaamerad ja muidu tublid ametnikud, et aastal 2018 saab suhteliselt lihtsalt kindlaks teha, et kas inimene elab päris sealt, kus ta ütleb, et ta elab. Keeruline teema on muidugi see, et kus tõmmata kompensatsiooni piir ja mis on see kilomeetrite arv sünnitusmajast, mille läbimine oleks õiglane riigil kinni maksta. Aga las poliitikud Foorumi saates arutavad siis seda.

Maal elamine muutub aina luksuslikumaks

Rasedate riiklik kütusekompensatsioon on teema, mis on oluline võrdsuse seisukohalt. Aga kuna Valga ja Valgamaa inimeste hääled loevad riigikogu valimistel väga vähe, siis vaevalt seda juhtub. Poliitiliseks võiduks on kõige olulisem tegeleda suurlinna inimestega.

Ega muidugi kütusekulu pärast lapsed sünditama jää, lihtsalt ebavõrdsus Eestis suureneb ja suurlinnades kaugemal elamine jääb järjest jõukamate ja rumalate inimeste elustiiliks. Muidugi, eks see ongi kuradima vahva elu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.