Uudis

Martin Rump: esimene eestlane Euroopa Le Mans’i seeria poodiumikohal!

Foto: Facebook, Absolute Racing

Pärast Le Mans’i 24-tunni sõitu, kus Martin Rump koos meeskonnakaaslaste Alessio Picariello ja Andrew Haryantoga lõpetas oma GTE Am klassis 11. kohal, keskenduti Euroopa Le Mans’i seeriale (ELMS).

Kuigi oma klassi 11. koht ei pruugi tunduda esmapilgul liiga eriline tulemus, siis ei tasu unustada, et juba Le Mans’i sõidu lõpetamine on saavutus omaette. Teha seda veel oma klassi esimeses pooles on väga kõva tulemus, veel enam, kui tegemist on esimese Le Mans’i sõiduga. Ei tasu ka unustada, et Martin Rumpi auto oli suure osa 24st tunnist siiski poodiumikoha võitluses.

ELMS’i kolmas ring toimus sarnaselt eelmisega Itaalias, kuid rajaks oli Imola asemel seekord “kiiruse templina” tuntud Monza ringrada, kus sõideti jällegi neli tundi. Võidusõidunädalal olid märgid juba alguses head, kui harjutussessioonidel näidati head temot ja püsiti enamasti esikolmikus.

Sõitu alustas Absolute Racing kolmandalt kohalt ja #18 Porsche 911 RSR juhikoha võttis stardis enda peale Haryanto. Kohe pärast starti langes indioneeslane neljandaks, kuid paariteise minuti jooksul suutis ta võidelda end tagasi kolmandaks, möödudes #66 JMW Motorsport meeskonna Ferrari 488 GTE’st.

Esimese tunni jooksul oli sõit ebameeldivate sündmuste rohke, mida Haryanto suutis õnneks vältida. Turvaauto käis tunni jooksul rajal lausa kolm korda. Haryanto suutis aga hoida kolmandat kohta, nign juhtis Porschet kokku tund aega ja 43 minutit.

Pärast Haryantot istus rooli taha belglane Alessio Picariello, naasedes rajale kuuendal kohal. Picariello nägi vaeva ning juba 30 minutit pärast rajale ilmumist oli võidelnud Absolute Racingu Porsche tagasi poodiumikohale. Pisut üle tunni sõitnud belglane ilmus boksi viimaseks juhivahetuseks, kui sõita oli mõni minut rohkem kui tund.

Rajale naases Rump viiendana, kuid tõusis kiiresti neljandaks kui ka eespool olevad autod olid oma boksipeatused teinud. Martini sõit läks kiiresti väga tuliseks, kuna GTE klassi 2.-6. koht olid kõik üksteise kannul.

Vaid 50 minutit oli veel sõita ja Rump oli neljandal kohal, ees ja taga oli kaks Ferrari 488 GTE’d. Tihedas võitluses, mis kestis mitu ringi langes Rump mõneks ringiks kuuendale kohale, kuid tänu omavahelisele kohavõitlusele ja kontaktile kahe eesoleva Ferrari vahel (#57 Kessel Racing ja #32 Rinaldi Racing) sai Martin neist raja esimeses šikaanis mööda ja tõusis neljandaks.

Rump püsis pikalt ka kolmanda koha #83 Iron Lynx Ferrari kannul, leides lõpuks tee ka Itaalia meeskonnast möödumiseks ja tõusis poodiumikohale. Samal ajal, kui autod võitlesid kolmanda koha eest, oli ka kiiremate prototüüp autode LMP2 klassi tihedat liiklust neist möödumas, mis tähendas et Rumpil olid tõesti käed jalad tööd täis.

Sõita oli jäänud vaid 30 minutit, kui Martin suutis rebida end tagasi kolmandale kohale, kuid sõidul oli üks viimane üllatus veel varuks. Paljud autod pidid sõidu lõpus tegema kiire boksipeatuse ja natuke kütust paaki saama, et sõit lõpuni sõita. Seda tegi ka Martin, kui sõita oli vaid 10 minutit.

Rajale naases Rump kuuendal kohal ja sõidu lõpetas eestlane ja Absolute Racing neljandana. Seega poodium jäi jällegi väga napilt saamata. Kuid nüüd mõtlete, milleks siis loo pealkiri väidab, et Martin Rump pääses poodiumikohale?

Väga lihtne. Ametlikust poodiumi autasustamisest ei saanud Martin, Alessio ja Andrew kahjuks osa, kuid pärast sõitu sai disklahvi GTE klassi võitnud Ferrari #60 Iron Lynx meeskond Parc Fermé reeglite vastu eksimises. Tänu sellele saavutas Absolute Racing ametlikult ka kolmanda koha ELMS’i Monza 4-tunnises sõidus.

Järgmine, neljas ELMS’i etapp leiab aset Hispaanias Catalunya ringrajal 28. augustil. Jääb vaid loota, et Martin Rump ja tema tiimikaaslased saaksid lõpuks ka päriselt poodiumi autasustamisest ja šampanjaga pritsimisest osa.

Vaata tervet Monza 4-tunnist sõitu siit:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.