Uudis

Mazda 100: korgitootmisest vankelmootori ja sportautodeni

Mazda Cosmo

100 aastat tagasi oli Mazda korgitootja Hiroshimas, kuni Jujiro Matsuda võttis 1921. aastal vastu väljakutse ühineda ettevõttega Toyo Cork Kogyo Co., Ltd ning muutis selle esmalt tööpinkide ja seejärel autode tootjaks.

Muuseas, Autogeeniuses oli mõnda aega tagasi eraldi Mazda blogi, kus leiab väga palju Mazda ajaloolisi mudeleid ja muud huvitavat infot. Näiteks, mis oli miniatuurne Autozam AZ-1 või kuidas oli sõita esimese põlvkonna RX-7ga.

Aga tagasi juubilari juurde. Esimene mudel, kolmerattaline Mazda Go, mis tuli müüki 1931. aastal, osutus väga populaarseks. Sellele tehti mitmeid täiendusi, näiteks 1938. aastal sai auto neljakäigulise käigukasti, mis vähendas kütusekulu 20%. Pärast teist maailmasõda jätkus autotootmine juba mõni kuu pärast Hiroshima tuumapommi plahvatust.

Mazda Go

Kaubaautod olid fookuses pärast sõda ning 1960. aastal tuli müüki esimene sõiduauto Mazda R360.

1961. aastal sõlmis ettevõtte litsentsilepingu Saksamaa autotootjaga NSU, et arendada ja toota uusi, kompaktseid ja kergeid pöördkolb- ehk vankelmootoreid.

Mazda R360

1967. aastal sai futuristlikust autost Mazda Cosmo Sport 110S esimene pöördkolbmootoriga mudel. See oli märkimisväärse eduloo algus – tuua turule arvukalt mudeleid, sealhulgas Mazda RX-7, ja müüa aastate jooksul peaaegu kaks miljonit pöördkolbmootoriga autot.

Mazda on tõestanud ka oma tehnoloogilist võimekust, olles esimene Aasia tootja, kes võitis 1991. aastal kurnava 24-tunnise Le Mansi kestvussõidu neljarootorilise Mazda 787B-ga.

Mazda RX-4

Kui vankelmootor oli näide Mazda pühendumusest lõbusõiduautodele, siis pärast ettevõtte ametlikku nimemuutust 1984. aastal, kui nimeks sai Mazda Motor Corporation, tõestas Mazda armastust sõitmise vastu.

1989. aastal tuli müüki kergekaaluline kabriolett Mazda MX-5 – ajal, kui kahekohalised kabrioletid olid juba minevik. Praegu, neli mudelipõlvkonda hiljem, on Mazda MX-5 ajaloo enimmüüdud kabriolett, mis ületas 2016. aastal ühe miljoni auto piiri.

Mazda MX-5

Tänapäeval on Mazda üks väheseid tavatootjaid, mis on jäänud püsima vabalthingatavtele mootoritele ning nende praegune disain on hetkel üks ilusaimaid, mida autotootjad pakuvad.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.