Uudis

Mercedes-AMG leiutas turbole abimootori, mis omakorda nõudis mootorile uudse jahutussüsteemi ehitamist

Mercedes-AMG leidis uue nipi, millega pigistada väikesest mootorist välja ohtralt hobujõude – abimootoriga turbokompressor. Turbode tootja Garrett lisas ülelaaduri turbiine ühendavale võllile 4 cm paksuse kõrgepöördelise elektrimootori, mis paneb põlemisõhku mootorisse pumpava turbiiniratta pöörlema kuni 175 000 p/min.

Kui SL 43 1991 cm3 R-4 (M139) arendab tänu uuele ülelaadurile 381 hj ja 480 Nm, siis C 43 sama mahuga jõuallikas käib välja lausa 408 hj ja 500 Nm. 48-voldise tööpinge ja vedelikjahutusega abimootori võimsust ei avalda Mercedes ega Garrett, kuid selleks pole väga palju jõudu vajagi, et panna turbokompressori õhku pumpav turbiin täispööretega pöörlema juba enne, kui heitgaasirõhk on tõusnud piisavalt kõrgeks.

Tänu juba tühikäigul saavutatavale maksimaalsele ülelaaderõhule on mootoril võimsust ja pöördemomenti enneolematult palju kõigil pööretel ning abimootor lubab rõhu ehk turbiinipöörded üleval hoida ka käiguvahetuste ajal, mil heitgaaside vool ja jõud mootoripöörete langemise tõttu paratamatult väheneb.

Karmi forsseeringu (surveaste 10 : 1, silindri töörõhk 160 baari) tõttu leiutas Mercedes mootorile ka uudse jahutussüsteemi. Plokikaant jahutab võimas mehaaniline, hõõrdekao vähendamiseks aga kõrgemat töötemperatuuri vajavat mootoriplokki elektriline veepump.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.