Mercedes ehitas S-klassist ultramoodsa soomusauto, hind ligi pool miljonit eurot

Mercedes on juba üle 90 aasta tootnud sobivaid autosid inimestele, kes harrastavad ohtlikku eluviisi, näiteks juhivad riiki või suurt firmat. Nüüd tõmmati kate kõige uuemalt ja vingemalt S-klassilt tähisega S 680 GUARD 4MATIC.

Mudelinime viimasest sõnast saab aru, et esmakordselt tuleb soomustatud S-klass Mercedese tehasest ka nelikveolisena. Kapoti alla ei panda muidugi mingit ökodiislit, vaid võimas V-12-mootor, millel hobujõude 612. Neid kõiki läheb vaja, sest ilmselgelt ei ole tegemist kerge autoga, nagu ka mitte ökonoomsega.

Tootja ütleb keskmiseks kütusekuluks 19,5 liitrit 100 km kohta. Samas ei hakka selle auto ostjad ilmselt nüüd kalkulaatorit välja otsima ja kulusid kokku lööma, sest auto hind algab väärika 457 100 euro juurest, millele lisanduvad maksud.

Luksuslimusiin, mis on saadaval nii nelja- kui ka viiekohalisena, vastab turvastandardile VR10. Kui varasematel GUARD-seeria autodel lisati soomustus kandekerele, siis nüüd on soomustus juba osa kandmikust. Alumiiniumist keredetailid täidavad vaid disainielementide ülesannet, et auto oleks võimalikult tavalise S-klassi sarnane.

Inimkehale sarnased testimannekeenid

Vastavalt standardile peavad nii kere kui ka aknad vastu pidama automaatrelvade tulele isegi juhul, kui kasutatakse soomust läbivat laskemoona. Ka katkiste rehvidega peaks auto olema võimeline läbima vähemalt 30 kilomeetrit.

Plahvatuskindluse testimisel kasutati esmakordselt võimalikult inimkeha sarnaseid nukke: silikoonist, akrüülist ja teistest materjalidest tehtud nukkudel on 42 luud, mille tihedus sarnaneb inimese omadega, neile on ehitatud liigesed ja kõõlused, nahka ja kudesid on püütud võimalikult realistlikult jäljendada. Seda kõike selleks, et mitte mõõta vaid auto vastupidavust plahvatusele, vaid ka löögijõu juhtimist selliselt, et sees olevad reisijad võimalikult vähe löögist mõjutatud oleks.

Sõiduomadustelt võrdne tavamudeliga

Mercedes S-klass oli esimene, mis läbis uutele kaitsestandarditele vastavad testid. Katsetati plahvatusi nii alt, külje pealt kui kui ka ülevalt ning tulemus oli selline, et ükski nukk ei saanud ühtegi märgatavat vigastust.

Kõige selle juures ei ole ära unustatud ka S-klassi luksusauto omadusi. Valida saab kõike, mida ka tavalisele versioonile, ning auto enda soovide järgi kujundada. Lisaks sellele on ka mudelispetsiifilised lahendused. Näiteks on rasked uksed pandud käima nii, et neid oleks mugav avada kas siis reisijatel endal või turvameestel ühe käega. Tootja sõnul on tegemist robotsüsteemiga, kus auto ise oskab hinnata olukorda, tänava kallet ja muid andmeid, et ukse avamisel abiks olla.

Kuna soomusauto arendamine käis samaaegselt tava S-klassi testidega, on ka veermik, mootor ja jõuülekanne valmistatud samasuguse põhjalikkusega, et sõidumugavus ja -omadused ei erineks tuntavalt tavamudeli omadest. Mitmed mootoridetailid on vahetatud või ümber häälestatud. Pöördemoment 830 Nm on saadaval juba 2000 pöörde juures ja esmakordselt kasutatav nelikvedu jaotub esi- ja tagateljele suhtes 31 : 69.

Veermiku ja nelikveo väljatöötamisel arvestati muidugi auto tunduvalt suuremat massi ning kasutati tugevamaid detaile. Tippkiirus on massi tõttu piiratud siiski 190 km/h-ga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.