Uudis

Mercedes paneb uued elektriveokid klientide käes proovile

Mercedes-Benzi Actros mudeli elektriline variant. Foto: Mercedes-Benzi koduleht

Kaks aastat tagasi tuli Mercedes-Benz avalikkuse ette esimese elektrilise rekaga eActros. Nüüd on kätte jõudnud aeg sõidukid klientide kätte testimiseks anda.

Reaalsetes tingimustes pannakse Saksamaal ja Šveitsis proovile kokku kümme sõidukit. Autosid on kahes variandis: kahe- ja kolmeteljelised, kaaludega siis vastavalt 18 või 25 tonni.

Mercedese uued elektriveokid peaksid kaubaveos olema sama suutelised kui praegused diiselmootoritega veokid. Üle 25 tonni kaaluv kolmeteljeline sõiduk töötab vaikselt, heitgaase tootmata. Veoki elektriliste mootoritega tagatelg suudab kokku välja panna võimsuse kuni 2x125kw.

Iga elektriautoga käib kaasas küsimus, kui suur see sõiduulatus siis on, ei jää ka elektrilise veoki puhul vastuseta. Suurima lubatava teljekoormuse 11,5 tonni juures on uute elektriveokite sõiduraadius kuni 200 kilomeetrit.

Selle tagavad kaks liitiumioonakut kokku võimsusega 240 kWh. Võrdluseks 2016. aasta Nissani Leafi aku võimsuseks on 30 kWh. Akusid saab täis laadida 3-11 tunniga, olenevalt laadimispunkti võimekusest.

Veokite ehitus lubab mistahes kõrgepingerikke või avarii korral patareidel siiski sõiduki esmaseid funktsioone – tuled, pidurid, juhtimine, vedrustus – täita.

Esialgu katsetatakse sõidukeid ainult linnasiseses transpordis. Kümmet testitavat veokit kasutatakse erinevates sektorites – toidukaupadest ehitus- ja toormaterjalideni.

Sarnaselt Mercedesele lubas selle aasta jaanuaris ka Volvo esimesed elektrilised veokid klientide käes proovile panna. Müügiturule jõuavad Volvo veokid 2019. aastal. Mercedese elektriveokid lähevad peale aastapikkust testperioodi täiendamisele ning seejärel uuesti katsetamisele. Eeldatavalt võib Mercedes-Benzi eActros mudelit tavaklient osta aastal 2021.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.