Uudis

Metsakutsu: kuidas osta unistuste Porschet, kui raha napib?

Rainer Olbri, muusikunimega Metsakutsu, on ette võtnud Porsche 911 projekti ning kajastab seda ka Autogeeniuse veergudel. Esimene osa asub siin.

Mõned kuud tagasi viisin ellu ühe oma aastaid peas tiirelnud mõtte – osta lõpuks ära oma unistuste Porsche 911. Keskmise “üheksast viieni” tööinimesena on minu jaoks loomulikult sellise unistuse täitmise juures väga oluline osa auto hind ja kõikvõimalik finansteerimisega seonduv.

Mulle tundub, et igasugune rahaga seonduv jutt on eestlaste jaoks selline naljakas tabu. Sõber ostab korteri, kutsub soolaleivale, kõik istuvad ümber laua ja mõtlevad sama mõtet, aga keegi küsida ei julge. Ja siis on seltskonnas see üks filtrita tüüp, kes paugutab välja: “Kuule, palju see teil maksma läks?” ja kogu ruum ohkab kergendatult.

Ülemine hinnapiir

Nagu paljud kasutatud autode ostjad, nii ka mina, fikseerisin enne ostu kindlad tingimused, mille sees ma plaanin auto ostmisel opereerida. Üheks peamiseks nendest hind. Panin enda jaoks paika, et ükskõik mis juhtub, üle 20 000€ ei ole mõistlik selle auto eest maksta.

Olin tunde ja tunde vaadanud erinevaid YouTube’i videosid sellest, kuidas nende Porschede hinnad liiguvad ja tundus, et hetkel on mõistlik hinna ülempiir just sinna sättida.

See number ei tulnud kuskilt õhust, vaid ikka suure ja raske eeltöö tulemusena, eksole. Aastad tagasi käis selle auto hind nö põhjas ära ja normaalse 996 võis endale soetada mõnes kohas isegi 10 000€ eest. Nüüdseks on aga hinnad ennast tõusuteele sättinud ja umbes aasta otsa 996 hindu jälgides sai ruttu selgeks, et korralikud autod liiguvad Euroopas täna ikkagi juba pigem 20-30 000€ vahemikus.

Jaapan polnud hea variant

Kõik 996 maailmaga kursis olevad inimesed laulsid mulle ühest suust, et parima hinnaga auto saab endale kindlasti Jaapanist. Uurisin ja nägin, et sealsetel oksjonitel liiguvad täitsa normaalsed autod isegi 13-15 000€ hinnalipikuga. Sellele muidugi lisandub transport ja muu jama ning tihti peale ka põnev riskielement – kas hooldusraamat on autos või ei ole?

Pikalt kalkuleerides jõudsin mina lõpuks arusaamani, et ükskõik, kust ma auto endale lõpuks soetan, minu ukse ette jõudes on mul ikka kulunud umbes 20 000€. Kui hind on nii kui nii sama, hakkasid minu jaoks rolli mängima igasugused muud faktorid – kas saan autot ise enne vaadata, kui kaua auto minuni jõuab, mida ma ajaloo kohta tean?

Ja nii juhtuski, et peale aasta otsa oksjonite, välismaiste müügiportaalide ja Facebooki gruppide lainetes müramist leidsin auto kodumaisest müügiportaalist hinnaga ei rohkem ega vähem kui 20 000€. Täpselt see, mida otsisin – Porsche 911 996 Carrera 4 aastast 2003. Läbisõiduga kõigest 54000 km.

Lisaks võimalus enne ostu auto teeninduses rahulikult üle vaadata ja kohe koju viia. Mitte mingit transpordiga jahumist, e-maili teel välismaalastele raha saatmist, koha peal kontakti otsimist ega muud jama. Tundus igasti sobiv variant.

Raha kogumine või ostu finantseerimine või mõlemad korraga?

Teine asi, mis ma enda jaoks enne ostu fikseerisin, oli see, et tahtsin kindlalt mingi osa auto hinnast oma aastate jooksul kogutud vahenditega katta ning puuduoleva summa finantsteenusepakkujalt juurde leida.

Võibolla see on nö vanakooli mõtlemine, aga kuidagi hea tunne oli konkreetse eesmärgi nimel kogutud raha käiku lasta. Nagu mingi teekonna lõpp või nii. Lisaks andis raha kogumine mulle vajaliku aja idee kaalumiseks, plusside ja miinuste analüüsimiseks, oma võimekuse hindamiseks. Kui mängus on mitu aastat kõrvale pandud sendid, on keerulisem rutakaid läbimõtlemata otsuseid langetada.

Käisin mitu korda kõik kõige mustemad tulevikustsenaariumid oma peas üle, aga mind rahustas asjaolu, et kõnealune auto on selles kategoorias, kus hinnad enam eriti ei lange. Pigem võib juhtuda, et müüd korralikult hoitud auto aastate pärast hoopis suurema hinnaga maha. Pean tunnistama, et minu jaoks oli natuke üllatav, et erinevaid pakkumisi küsides ei võtnud ükski teenusepakkuja seda asjaolu arvesse ja oluliseks peeti väga ühekülgseid numbreid – kui palju on minul olemasolevaid kohustusi ja kui kauaks?

Üsna ühekülgne laenuturg

Minu jaoks oligi finantseerimise kõige aega nõudvam osa turu üldine uurimine – kes pakub mida kus ja mis tingimustel. Sain teada, et kohalik turg on kasutatud autode finsantseerimisel üsna ühekülgne. On ju selge, et autod, nende väärtused ajas, neid autosid ostvad inimesed ja eesmärgid nende autodega on kõik väga erinevad. Seda hunnikut erinevaid faktoreid ühe mütsiga lüüa tundub mulle küll ebamõistlik.

Väga loodan, et tulevikus tuuakse turule mõni uus toode nagu “Uunikumi laen” või “Klassiku liising”, mis annaks päriselt hoogu juurde just nendele kirglikele hobiautoomanikele oma kirega veel kirglikumalt tegeleda.

Katuseluugi remont 3000 eurot

Kasutatud autot ostes tuleb arvestada lisakulutustega. Ja veel uudiseid – vesi on märg.

Autoga on tänaseks tehtud hunnik asju. Suur hooldus, kõik õlid ja filtrid jms, käigukasti lekke remont, amordipadjad, süütepoolid, süüteküünlad, katuseluugi süsteemi täielik vahetus koos raami, mootori ja kõikide muude elementidega. Lisaks Porsche Classic Communcation Management Plus ja selle installeerimine.

Katuseluugi probleemide lahendamise hind üksi oli üle 3000€. PCCM+ süsteem koos kõikide vajalike juppide ja installeerimisega peaaegu sama palju. Need on muidugi letihinnad ja Classicu omanikele kehtivad varuosadele ning tööle automaatsed soodustused. Lisaks oli kulutustes ka palju luksust – auto sõidab ilusti ka ilma kaasaegse raadio ja töötava katuseluugita. Ent jutu mõte püsib sellegipoolest – kasutatud autoga kaasnevad igasugused kulutused.

Õnneks mul läks üsna hästi ja leidsin endale sobivatel tingimustel finansteerimise võimaluse autolaenu näol. Instress vastas ootustele ja kuumaksed jäid kenasti minu võimekuse piiridesse.

Oled sa oma tööga rahul?

Kokkuvõttes soovitakski omalt poolt neid üsna lihtsaid tõdesid meeles pidada ja päriselt järgida – esimese asjana nagu ikka uurida soovitud auto hindu turul, Euroopas, Ameerikas ja Jaapanis. Internet on paksult infot täis.

Sellele kõigele põhinedes fikseerida enda jaoks isiklik hinna ülempiir ja, mis peamine – sellele päriselt kindlaks jääda. Käia oma peas läbi kõikvõimalikud lähituleviku stsenaariumid ja analüüsida oma võimekust. Kas oled oma töökohaga rahul või plaanid näiteks töökohta vahetama hakata, millised suuremad kulutused võivad lähiajal kimbutama hakata jms.

Võibolla sina oled üks nendest, kellel on juba piisav raha olemas ning alati on variant kogu raha ise rahulikult omale sobivas tempos korjata. Selliselt käitudes on muidugi boonusena kaasas mõnus saavutuse rõõm.

Kui oled näiteks otsustanud oma unistust osaliselt või täielikult finantseerida, siis tuleks kindlasti tuhnida kohalikul turul läbi kõik teenusepakkujad ning valida sobivaimad tingimused. Kui kõik need etapid on läbi mõeldud, siis võibki juhtuda see, et saad oma unistuste hobiautoga päikeseloojangusse põriseda.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.