Uudis

Metsikud käärid: väike käevääratus võib kindlustusmakset sadu eurosid tõsta

See, kuidas selgub autoomaniku makstav tasu liikluskindlustuse eest, on justkui must kast, mille sisse keegi ei näe ning teatakse vaid seda, kui palju tuleb maksta.

Võib eeldada, et kindlustuse hinda mõjutavad auto ja selle hind, eelnevad avariid ning sõidustaaž, kuid Geeniuse võrdlus näitab, et ka pealtnäha sarnastest tingimustes võivad kindlustusmaksed olla täiesti erinevad

Geenius võrdles mitme erineva autojuhi ning mitme erineva sõiduki prognoositud kindlustusmakseid liikluskindlustusfondi uue kalkulaatori abil ning tulemused näitavad, et pealtnäha väga sarnaste omadustega juhid peavad kindlustuse eest maksma sootuks erinevaid hindu.

Näiteks 10-aastase sõidustaažiga juht, kes on põhjustanud ühe väiksema avarii, peab aastas kindlustuse eest maksma olenevalt firmast 106-191 eurot. Seevastu, 11-aastase sõidustaažiga juht, kes pole põhjustanud ühtegi avariid, peab aastas kindlustuse eest tasuma 47-117 eurot 2007. aasta auto puhul ning 50-148 eurot 2015. aasta auto puhul.

Nende autode hinnad võrreldavas suurusjärgus.

Pealtnäha on juhid küll sarnased, kuid minimaalse kindlustusmakse suurus erineb üle 50 euro. Mis täpselt seda mõjutab, pole teada, kuid võib eeldada, et üks põhjustatud väiksem avarii ning parema kiirendusega elektriauto võib olla piisav, et hinda tublisti kergitada.

Noored autojuhid maksavad end vaeseks

Kui kogenumate autojuhtide puhul on hinnavahed veel väikesed, siis väiksema sõidustaažiga juhtide puhul on maksekäärid metsikud.

4-aastase kogemusega juht, kes sõidab 2003. aasta autoga ning on põhjustanud ühe liikluskindlustusjuhtumi ning ühe kaskojuhtumi, peab aastas kindlustuse eest maksma 273-752 eurot.

Seevastu, äsja load saanud juht, kes ei ole põhjustanud ühtegi avariid ning sõidab võimsama 2018. aasta sõidukiga, peab kindlustuse eest aastas maksma 263-634 eurot, seega on nii minimaalne kui ka maksimaalne makse väiksemad kui kogenumal juhil, kes on põhjustanud kaks plekimõlkimist.

Võrdluseks, 3-aastase staažiga juht, kes on põhjustanud ühe plekimõlkimise ja sõidab 2001. aasta sõidukiga, peab kindlustuse eest maksma 174-508 eurot aastas ehk sadu eurosid vähem kui teised noored juhid.

Autode hinnad on suurusjärgus 1000-25 000 eurot.

Mis asja mõjutab?

Täpsed asjaolud, mis mõjutavad kindlustuse hinda, jäävad ilmselt firmadest väljaspool olevatele inimestele alati saladuseks.

Geeniuse analüüsist on näha, et avariide põhjustamine kergitab märgatavalt kindlustuse hinda, seevastu ei paista aga nii suure kaaluga olevat auto hind. Analüüsis kasutati autosid, mille turuväärtuseks on 1000 eurot, aga ka sõidukeid, mille hind küündib üle 20 000 euro.

Kui täiesti erinevate hindadega autod olid määratud sarnase staažiga juhtidele, olid kindlustusmaksed endiselt täiesti erinevad ning kallim auto ei muuda otseselt ka kindlustusmakset teistest kallimaks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.