Uudis

Mida me teame Putini uuest ametiautost?

Putini uus ametiauto jõudis 7. mail esimest korda avalikkuse ette. Foto: Sputnik/Sergei Guneev

Venemaa president Vladimir Putin demonstreeris esmaspäeval ametivannutamisel esimest korda enda uut ametiautot – Aurus Senate Limousine.

Inauguratsioonitseremoonial 200 meetrit sõitnud limusiin on loodud projekti Kortež raames ning peaks nüüdsest asendama Putini senist ametiautot, milleks oli modifitseeritud Mercedes-Benz S600.

Korteži projekt sai alguse 2012. aastal ning eelmise aasta lõpuks oli projekti investeeritud 197 miljonit dollarit. Projekti eesmärgiks on toota kodumaised sõidukeid riigi tippjuhtidele ja ametnikele. Putini limusiin on esimene Venemaal toodetud ametiauto alates 1985. aastast.

Lääneliku välimusega Vene auto

Projekt Korteži eesmärgiks on peale riigipeale ametisõiduki valmistamise ka Venemaa sõltumatuse ja staatuse sümboli näitamine, see on kodumaal valmistatud luksusbränd.

Sellegipoolest meenutab Putini limusiin Aurus välimuselt ennekõige Rolls-Royce’i ja Chrysler 300 segu. Võrdlusesse on ka toodud Mercedese S-klassi ja Cadillaci. Igal juhul meenutab paberil puhastverd vene tõugu masin pigem mõnda lääne koopiat.

Kuigi automargi esindajate sõnul on tegu tippklassi luksusautoga, peaks Vene limusiinide hind jääma viiendiku võrra alla Rolls-Royce’ide ja Bentley’de samaväärsete mudelite omadele.

Võimas mootor ja hulgaliselt vidinaid

Täpseid spetsifikatsioone pole siiamaani avaldatud, kuid spekuleeritakse, et tõenäoliselt on Putini limusiinil kapoti all 6-6,6 liitrine V12-mootor, mille hobujõud peaksid jääma 600 ja 860 vahele.

Kusjuures osade allikate kohaselt võib mootor olla ehitatud koostöös Porsche inseneridega ning räägitakse üldse V8-mootorist. Viimane variant oleks küll Porsche ajalugu vaadates loogilisem, kuna V12 mootorit arendas Porsche viimati 1990ndatel ning ka siis polnud see kuigi edukas.

Tõenäoliselt avalikustatakse lähiajal rohkem auto kohta rohkem spetsifikatsioone, sealhulgas ka turvavarustuse kohta. Võttes siinkohal eeskujuks USA presidente sõidutava Cadillaci, hüüdnimega The Beast, võib ka Putini ametiautolt eeldada kuuli- ja pommikindlat kere, iseseisvat kommunikatsioonivõimalust ja hulgaliselt turvavarustust, mille täpseid omadusi kiivalt varjatakse.

USA presidente sõidutav tankauto kaalub aga kuus kuni üheksa tonni ning on kurikuulsalt halvasti juhitav ja korduvalt ka teel katki läinud. Võib-olla on venelased võtnud kergema lähenemise ning pole autot näiteks Boeing 757 ukse raskuste autoustega varustanud.

On ka täiesti võimalik, et eile nähtud sõiduk oli vaid prototüüp, mitte lõplik variant. Igal juhul võib Venemaalt oodata hulgaliselt uusi mudeleid, kuna Putini limusiin oli vaid esimene 14-st arenduses olevast sõidukist, mille seas on nii sedaanid, linnamaasturid kui ka väikekaubikud. Esimesed tsiviilmudelid peaksid müügile jõudma 2019. aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.