Uudis

Mida teha, kui juhiluba hakkab aeguma?

Foto: Erik Prozes/PM/Scapix

Juhiloa taotlemise ja vahetamisega on aastate jooksul olnud palju segadust. Millal peab uue eksami tegema? Millal piisab vaid kohale minekust? Millal juhiluba aegub ja kuidas ma saan juhiluba vahetada? Tegime puust ja punaseks.

Selgub, et piisab vaid paarist hiireklikist maanteeameti e-teeninduses või paarist külastusest maanteeameti teenindusbüroosse.

Mida teha, kui juhiluba kaotas kehtivuse?

Taaskord on kõige lihtsam logida sisse maanteeameti e-teenindusse, kust saab uue juhiloa tellida vaid paari hiirekliki abil. Kui juhiluba on aegunud, siis ei pea autokooli enam uuesti läbima.

Uus juhiluba väljastatakse vaid neile autojuhtidele, kel on kehtiv tervisetõend. Tervisetõendi kehtivuse kohta näeb informatsiooni samuti maanteeameti e-teeninduses. Kui see peaks olema aegunud, siis peab suunduma perearsti visiidile, kes väljastab uue tervisetõendi.

Kuna tervisekontrolli tegijad väljastavad vaid e-tervisetõendeid jõuab informatsioon tõendi kehtivuse kohta momentaalselt ka maanteeametisse. Riigilõivu suuruseks e-teeninduses on 20 eurot ning büroos 26 eurot.

Juhiluba saadetakse isikule postiga koju või muul sobival aadressil Eesti piires lihtkirjana. Juhiluba on võimalik tellida ka sobivasse Maanteeameti teenindusbüroosse.

Mida teha, kui uut juhiluba on vaja homseks?

Eeldame, et autojuht avastab paar päeva enne reisile minekut, et juhiluba on kohe kehtivuse kaotamas. Autojuhi õnneks pakub maanteeamet uue juhiloa tegemist kiirkorras. Kiirtellimuse saab anda sisse e-teeninduses või ükskõik millises maanteeameti teenindusbüroos, kuid kiirkorras väljastatud juhiloa saab kätte järgmise tööpäeva pärastlõunaks ainult Tallinnas asuvast büroost (Mäepealse 19).

Kiirtellimuse puhul on riigilõiv küll veidi suurem, e-teeninduse puhul 42 eurot ning büroos 53 eurot.

Mida teha, kui esmane juhiluba on aegumas?

Esmase juhiloa vahetamine juhiloa vastu. Foto: Kuvatõmmis

Esmane juhiluba väljastatakse pärast autokooli läbimist ja maanteeametis teooria- ja sõidueksami edukat sooritamist. Esmane juhiluba kehtib kaks aastat, mis tähendab, et enne kehtivuse lõppu peab autojuht läbima lõppastme koolituse.

Koolituse viib läbi autojuhi poolt valitud autokool. Pärast lõppastme koolituse edukat sooritamist edastab autokool maanteeametile koolituse läbimise kohta info ning seejärel saab ametile esitada taotluse juhiloa väljastamiseks. Lõppastme koolitus on kohustuslik kõigile esmase juhiloa omanikele.

Pane tähele esmase juhiloa kehtivust!

Kuid kõige olulisem on pidada meeles, et kui esmase juhiloa kehtivuse lõppemisest möödub 12 kuud, siis tuleb taotleda uut esmast juhiluba ning sooritada selleks teooria- ja sõidueksamit Maanteeameti teenindusbüroos.

Kui kõik eeltingimused on täidetud, siis kõige lihtsam ja kiirem on kasutada maanteeameti e-teenindust, kus juhi vaates saab esmase juhiloa vahetada juhiloa vastu välja. Selleks peab tasuma 20 euro suuruse riigilõivu (büroos on riigilõivuks 26 eurot) ning sisestama postiaadressi kuhu soovitakse, et juhiluba saadetakse.

Juhiluba saadetakse välja lihtkirjana ehk üldjuhul peaks see kohale jõudma paari tööpäeva jooksul. Juhiluba on võimalik tellida ka sobivasse Maanteeameti teenindusbüroosse.

Mida teha, kui on vaja uut juhiluba aga Eestisse ei ole lähiajal sattumas?

Muretsemiseks pole põhjust ka neil autojuhtidel, kes pikemal reisil olles soovivad uut juhiluba saada. Protsess on küll veidi teistsugune aga uue juhiloa saab kätte endiselt. Välismaal olles on juhiluba võimalik kätte saada välisesindustest või aukonsulite käest.

Välisesindustest ja aukonsulite käest on võimalik juhilube kätte saada, kuid juhiloa vahetamise taotlus tuleb esitada Maanteeameti e-teeninduses või teenindusbüroos. Juhilubade väljastamine välisesindustes ja aukonsulite poolt puudutab vaid Eesti kodanikke. Eestis elamisluba omavatele välismaalastele antud teenus ei laiene.

Juhiloa edastamiseks välisesindusse/aukonsulile tuleb esitada Maanteeameti teenindusbüroole avaldus, milles tuleb märkida oma kontaktandmed (aadress, telefon) välisriigis ning soov saada oma Eesti juhiluba kätte välisriigis asuvast Eesti välisesindusest/aukonsulilt.

Avalduse saab edastada teenindusbüroole: allkirjastatud kujul tavalise postiga, digitaalselt allkirjastatud kujul e-posti teel või Eesti välisesinduse/aukonsuli vahendusel.Teenindusbüroode kontaktid saab kätte siit.

Juhiloa välisesinduse või aukonsuli kaudu väljastamise eest tuleb isikul lisaks juhiloa riigilõivule tasuda veel täiendav riigilõiv 30 eurot.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.