Miks autoinimesed vestlustes arusaamatuid koode kasutavad ja kuidas nendest aru saada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Paula Johanna Adamson

“Ostsin omale BMW, diisel-kolmese, 2005. aasta oma.”
“Kas see on juba see ümaramate tagatuledega?”
“Vist jah, noh, see, millel esituled on nagu teravama nurgaga …”

Salakeel teeb asjad selgeks

See vestlus võiks kesta veel kaua, ilma et arusaamisele jõutaks, sest tegemist on nimelt põlvkonnavahetuse perioodiga. Seetõttu lisanduvadki autosõprade vestlusesse krüptilised koodid nagu “ee-nelikendkuus” või “kupee ee-kolmkend”.

Mida need tähendavad ja kuidas seda keelt dešifreerida? Siin on väike (või noh, päris korralik) selgitus tekkepõhjuste kohta ning (häguselt) loogiline juhend BMW, Mercedese ja Audi koodidest arusaamiseks.

Alltoodud tekst ei ole ilmselt tõsisema autofänni jaoks midagi uut, aga Autogeenius on portaal palju laiemale sihtgrupile, seega harimist alga!

BMW

Kõige aluseks on seeriad. Neid on tänaseks kokku kaheksa, ent ajaliselt ei ole seeriad omavahel kuidagi seotud.

Esimese seeria mudeleid hakati tootma alles aastal 2004, ent viienda seeria esimene mudel supsas tehasest välja juba aastal 1975.

E30 põlvkonna kolmanda seeria BMW, mille mootori maht on 1,8 liitritFoto: Wikipedia

Keremudeli tähised põhinevad aastatel

Seetõttu on BMW-del kõrvuti seeriatega ka keremudeli tähistus (E46, E21 jne), mis ei põhine seerialoogikal, vaid väljalaskeaastatel. Numbrid küll ei lähe järjest, ent kasvavad aastatega.

Arvatakse, et vahelejäänud numbrid tähistavad neid ideeautosid, mis tootmisprotsessini kunagi ei jõudnud.

Miks just “E”?

Kuni 2008 aastani oli keremudelite tähistus veel võrdlemisi lihtne. Mudelinimetus algas tähega E, mis tähistas tol hetkel saksakeelset sõna Entwicklung, eesti keelde tõlgituna arendus või arendamine.

2008. aastal aga said E-le järgnevad kahekohalised numbrid otsa ning mindi edasi F-tähega. Üsna pea said kahekohalised numbrid ka F-tähe jaoks otsa ning mindi edasi G-tähe juurde.

Nüüd tahaks küll näiteid

Võtame kolmanda seeria BMW, mis on üks ajalooliselt õnnestunumaid ja tuntumaid, kujutab endast väiksemat sorti sõiduautot.

Kolmanda seeria tähistus on kolmest numbrist koosnev arv, millest esimene tähistab seeriat (3), teised kaks tähistavad mootori mahtu (318 – 1,8-liitrine mootor) ning sellele järgnevad eritähised, näiteks C näitab kupeed, X nelikvedu, I bensiinimootorit jne.

E90 põlvkonna sedaankerega kolmanda seeria BMWFoto: Wikipedia

Seega et oleks aru saada, millise põlvkonna autost juttu on, lisataksegi tähis.  BMW 320 võib olla keremudelilt nii E21 aastast 1976, E30 aastast 1986, E36 aastast 1996, E46 aastast 2003 või E90 aastast 2006.

BMW arvas, et asi peab veel täpsemaks minema

Asi läheb aga veel keerulisemaks, sest uuemate E-nomenklatuuri mudelitel on erinevate keretüüpide jaoks erinev kood.

Kui E46 kolmanda seeria puhul pole kindel, kas tegu on sedaani või kupeega, siis E90 “kolmene” on sedaan, E91 on universaal, E92 on kupee ja E93 kabriolett.

Lihtne meelespea – E/F/G kood + number (E46) näitab auto generatsiooni ning seeriat, heal juhul ka keretüüpi. Mudelikood (320) sisaldab endas üksnes infot seeria ning mootori kohta.

Mudelikoodile järgnevad tähed näitavad erinevaid lisavidinaid nagu nelikversioon, pistikhübriid (325ix) jne.

BMW X-seeria kupeemaasturi ülisportlik M-versioon ehk siis E71 põlvkonna X6MFoto: Alexandre Prevot, Wikipedia

Siis on ju veel M ja X?

Ja muidugi on igal reeglil veel erandid – kui pisike i on hoopis numbri ees, mitte taga, on tegu elektriautoga (näiteks i8 ja i3), millel kolmenumbrilist koodi pole.

X seeria tähistab maastureid, sellele järgnev number maasturi seeriat (suures plaanis suurust). Lisaks sellele on mõnedel mudelitel ees või taga ka M, mis tähistab sportlikumat mudelit. Näiteks X1M (X seeria väikseim tegelane, M-mudel) või M3 (3. seeria sportlikum variant).

BMWst saime aru, aga Mercedes-Benz?

Mercedes kasutab oma nomenklatuuris rohkem tähti ja numbreid, mis mõneti on sügavama loogikaga ja mõnel määral üldse mitte.

Tähed mudelinimetuste ees tähistavad auto klassi. Siinkohal otsest loogikat arendada ei saa ning klassid tuleb lihtsalt endale selgeks teha või oodata, kuni need ajapikku meelde jäävad.

Mercedes-Benz 560 SEL on W126 põlvkonna S-klassi Mercedes, millel on 5,6-liitrine mootorFoto: Jeremy, Wikimedia Commons

Nüüd alles läheb lõbusaks!

A-klass on Mercedese kõige väiksemate luukpärade klass. G-klassi kuuluvad robustsed SUV-id.

S-klassi kuuluvad suured luksussedaanid jne. Lisaks sellele on mudelid, mille nimetuses on kolm tähte, näiteks GLA, kus “L” tähistab n-ö ühendust kahe klassi vahel ning ülejäänud tähed tulenevad klassidest.

GLA on seega G-klassi ja A-klassi ristsugutis ehk siis kompaktne linnamaastur. GLS aga tähistab täismõõtmetes suurt luksusmaasturit.

Ja siis on veel kolmetähelised, mis seda loogikat ei järginud, näiteks SLK, mis tulenes lihtsalt kolmest sõnast – S – sportlich (sportlik), L – leicht (kerge), K – kurz (lühike). Tegu oli siis sportliku luksusroadsteriga.

Mercedes-Benz G-klassi maastur, mis on AMG versioon ehk siis Mercedes-AMG G63Foto: Alexandr Migl, Wikipedia

Lisaks sellele on veel numbrid! Klassile järgnevad kolmenumbrilised koodid näitavad mootori mahtu.

A160 on seega 1,6-liitrine A-klassi sõiduk. AMG (sportversiooni) sõidukite puhul on kood aga kahenumbriline, näiteks G63 AMG on G-klassi sõiduk sportversioonina.

Ja nii lihtsalt see asi veel ei piirdu. Ka Mercedes kasutab oma mudelite puhul keretähiseid. Näiteks E-klassi mudeleid aastavahemikus 1985-1996 saab klassifitseerida keretähisega W124, mis üleüldiselt määrab ära selle ajastu E-klassi.

Veel täpsemaks minnes võib aga meelde jätta, et W124 tähistab sedaani, C124 kupeed, A124 kabrioletti ja S124 universaali.

Mul oli ühel sõbral kunagi C124 ja ta näiteks ei olnud eriti õnnelik, kui ma Instagramis hashtag W124 tähist kasutasin…

Kas Audil ka sellised numbrid on?

Audi on võrreldes konkurentidega kõige saksapärasemalt organiseeritud. Tähti on kasutuses üksnes VIIS! Numbreid üksnes 1-8.

A on kõige levinum ning tähistab viieukselisi sedaane ja luukpärasid A2 kuni A8 mudelini (suuruse järgi suurenevad ka numbrid). Lisaks on veel A1 luukpära.

Q tähistab maasturit. R tähise sai Audi esimesest Le Mans’i prototüüp-klassi võidusõiduauto nimest ning R-iga algavaid mudeleid on hetkel vaid üks – R8.

Audi R8

Lisaks on veel S tähistus, mis tähistab teatud mudeli veidi sportlikumat mudelit, näiteks A5 sportversion S5.

RS ehk RennSport (Racing Sport) on eriti sportlik versioon sportlikust versioonist, näiteks RS7.

Lisaks on veel Audi TT (Tourist Trophy) kompaktsõiduk, mille puhul sportliku versiooni tähised käivad nime lõppu – TTS ja TT RS.

Mudelipõlvkonnad on samuti tähistatud

Kuidagi on vaja ka Audi-inimestel teada, millisest Audi A4st käib jutt ja seda tähistatakse samuti täht+number kombinatsiooniga.

Näiteks Audi 80 aastast 1991-1996 kannab tähist B4. Sellele järgnenud Audi A4 on tähisega B5, praegune põlvkond A4 mudelist kannab juba tähist B9. Suuremat A6 mudelit tähistatakse tähega C ja A8 luksusautot tähega D. Neile lisanduvad muidugi vastavalt põlvkonnale ka numbrid.

Kõik enam-vähem hästi ja siis tulevad Audi mootorid

Mootoriga on Audil hoopis oma süsteem. Uue süsteemi järgi sisaldab mootori tähis endas numbrit arvu 30 ja 70 vahel.

30 tähistab 81-96 kW mootorit ning 70 tähendab 400+ kw mootorit. Neile numbritele järgneb tavapärane mootoritäpsustus – TDI (turbodiisel), FSI (bensiinimootor), TFSI (turbotatud bensiinimootor) jne.

Audi uus mootoritähistus võimaldab võimsust või muid näitajaid tuletada vaid päheõppimise abil. 50 näitab võimusvahemikku 210 – 230 kWFoto: Paula Johanna Adamson

Seda kõike ei pea teadma, aga võib

Tegelikult tähistavad enamik automarke oma mudeleid mingi lisatähisega, et oleks lihtsam vahet teha. Nende kolme sakslase puhul on see lihtsalt natuke levinum ka tavakasutuses.

Lõppu oleks paslik mainida, et eelmainitud mudelitähised näites A200 Mercedesel või 530 BMW-l on tänaseks päevaks veelgi keerulisemaks läinud, sest A200 ei ole kaheliitrine mootor vaid 1,3 ja BMW-l ei ole see mootor 530 tähise puhul ka alati mitte 3-liitrine. Aga las ta seekord jääb.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.