Uudis

Miks ei ole liinibussides kolmepunkti turvavöösid?

: Foto: Kamilla Selina Lepik, Sakala / Scanpix Baltics

Bussiõnnetusi ei ole õnneks tihti, aga kui on, siis kahjuks võib vigasaanute arv olla vastikult suur.

Ka bussides on vööde olemasolu korral kohustuslik (mõistlik nagunii) kasutada turvavööd, aga valdavalt on tegu vaid ümber puusade mineva kahepunkti vööga, mis ei takista näiteks näoga vastu esiistet paiskumast.

Küsisime maanteeametilt, miks on bussides kasutusel sellised poolikud lahendused, kuigi ohutuskampaaniates rõhutatakse ühistranspordis turvavööde kasutamist kõvasti.

Küsimusele vastas Ahto Pahk, maanteeameti ühistranspordi järelevalvetalituse juhataja:

“Bussides on praegu kasutusel nii kahe- kui kolmepunktivööd ning peamiselt sõltub see sellest, millal on buss ehitatud. Uuemad mudelid on varustatud kolmepunktivöödega just nimelt seetõttu, et nad on reisijale turvalisemad.

Vanematel mudelitel on kahepunktivööd, sest nende ehitamise ajal peeti seda piisavaks. Kahjuks peab kahepunktivöö asendamiseks kolmepunktivöödega sisuliselt välja vahetama terve bussiistme, mis on aga ülimalt kulukas ning aeganõudev.

Avalikel maakonnaliinidel on uutes hangetes vedaja leidmiseks lisatud nõue, et busside istmed peavad olema varustatud kolmepunktivöödega. Vanemates hangetes  nõuti kahepunktivööde kasutamist. Erisuse põhjuseks ongi peamiselt muutused nii busside ehitamises kui ohutusnõuetes.”
Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.