Miks peab korra nädalas sõidujagamise eest kallima kindlustuse ostma? Kindlustusfondil puudub vastus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Liis Treimann/Postimees/Scanpix

Hiljuti jõustunud “Uberi-seadusega” muutus olukord mitmete sõidujagajate jaoks, kes peavad nüüd maksma kindlustuse eest kõrgemat, taksodega samaväärset hinda. Liikluskindlustuse fondi juht ei oska vastata, miks kasseeritakse kindlustuse eest rohkem ka neilt, kelle riskid tegelikult ei suurene.

Pole eri kindlustust, vaid erinevad riskid

Eesti Liikluskindlustuse Fondi (LKF) juhatuse esimees Mart Jesse ütles Geeniusele, et tegelikult pole olemas eraldi liikluskindlustust tavasõidukite, taksode, sõidujagajate või muude liiklusvahendite jaoks, vaid kindlustuse ostmisel on erinevad liigitused selleks, et kindlustust pakkuv firma saaks aru, millised riskid juhiga tegelikult kaasnevad.

Jesse selgitas, et kindlustuse hinna määravad firmad tulenevalt sõidukiga seotud riskidest ja seetõttu on hinnad erinevad. Tavapäraselt sõltuvad hinnad mitmetest erinevatest asjaoludest nagu näiteks sõiduki liik, mark, võimsus, kasutusala ja muud tegurid. “Nii näitab näiteks statistika, et võimsamad sõidukid põhjustavad rohkem õnnetusi ja seetõttu on võimsamate sõidukite liikluskindlustuse hinnad kõrgemad,” ütles Jesse.

Nii nagu põhjustavad rohkem õnnetusi võimsamad autod, põhjustavad neid rohkem ka taksod. Jesse sõnul toimub taksodega neli korda rohkem õnnetusi, kui tavasõidukitega, seega on riskitase kõrgem ja kindlustusfirmad küsivad lepingu sõlmimise eest ka oluliselt suuremat hinda.

“Neid õnnetusi ei juhtu rohkem mitte seetõttu, et taksojuhid oleksid tavaliiklejatest hooletumad või viletsamad juhid, vaid seetõttu, et taksode läbisõit on suurem, need liiklevad üldjuhul tiheasustusega aladel ja suuresti tipptundidel,” selgitas Jesse. Ta lisas, et samal põhjusel teevad rohkem avariisid ka veokid ning bussid.

Juhid kippusid varem kõrvale hiilima

Jesse ütles, et siiani kippusid sõidujagajad oma tegevust riigi, kohalike omavalitsuste, liisingfirmade ja kindlustusandjate eest varjama, kuid nüüdsest ei ole see enam võimalik ja nad peavad end arvele võtma.

See loob ka olukorra, kus kindlustusandjatel on võimalus vahetu info saamiseks riiklikelt registritelt ja nad saavad teenust õieti ja õiglaselt hinnastada ning tavasõidukite omanikud ei pea enam ühistransporditeenust pakkuvaid sõidukijuhte subsideerima.

Mis saab aga siis, kui ma olen taksojuht ühe päeva nädalas?

Siiski, sõidujagajaid on erinevaid ning mitte kõik endale vajalikud load hankinud inimesed ei ole igapäevaselt taksojuhid, vaid kasutavad autot sõidujagamiseks vaid ühe või kaks päeva nädalas. Siiski, hankima peavad nad endale taksode hinnastusega kindlustuse.

“Kahetsusväärselt puudub meil sellele hea vastus ja oskame vaid öelda, et eks aeg näitab,” ütles Jesse, kui uurisime, mis sellistest juhtidest saab. “Praegu meie teada sellistele juhtidele eraldi teenuseid veel turul välja arendatud veel ei ole.”

Ta lisas, et ilmnenud probleemi ennetamiseks utsitas LKF nii Uberit kui ka Taxify’d kindlustusandjatega koostööd tegema ja oma tegevuse kohta rohkem teavet jagama, kuid seda eelistati mitte teha. “Samas väga loodame, et koostöös kindlustusandjatega mõlemat poolt rahuldav lahendus ikkagi leitakse.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.