Uudis

Miks pole rongides turvavöösid ja bussides on sageli ainult vöörihm?

Viimastel päevadel ja nädalatel on Eestis aset leidnud mitmeid bussiõnnetusi ning nüüd ka rongiõnnetus. Bussides on küll turvavööd olemas, kui tihtilugu kinnituvad need vaid ümber vöö ning rongides pole neid üldse. Miks see nii on ja kas kunagi jõuavad turvavööd ka rongidesse?

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi teede- ja raudteeosakonna juhataja Ain Tatter sõnas Geeniuse autoportaalile, et bussides kasutatavate turvavööde nõuded sõltuvad bussi vanusest ning lähtuvad busside tootmiseks kokku lepitud rahvusvahelistest ohutusnõuetest.

“Arvestades, et Eestil puudub suuremahuline autotööstus, ei ole mõistlik kehtestada siseriiklikke lisanõudeid, mille täitmine eeldaks sõidukite tootmisprotsesside muutmist. Eesti väikeste mahtude tõttu ei oleks tootjad huvitatud oma tootmisprotsesse muutma ning seeläbi oleks ka raskendatud uuemate busside kasutuselevõtmine,” lausus ta.

Miks 3-punkti vöösid hiljem paigaldada ei saa?

Ühtlasi tuleb arvestada, et omaalgatuslik ning ohutusnõuetest mittelähtuv 3-punkti turvavööde lisamine võib Tatteri sõnul kokkuvõttes olla ohtlikum kui korrektselt paigaldatud vöörihm.

Teisalt lähtutakse põhimõttest, et kui buss on tunnustatud  rahvusvahelistele ohutusnõuetele vastavaks, tuleb lubada selle kasutamist.

“Siiski on ajapikku busside turvavöödele esitatavad nõuded rangemaks muutunud ning nõudma on hakatud ka ainult 3-punkti turvavöid, näiteks alla 3,5 t täismassiga bussidel,” lausus Tatter.

“Samas võib teatud juhtudel bussides kasutada ka ainult turvavööd, mis koosneb vöörihmast. Seda juhul, kui katseliselt on tõendatud, et istekoha ümbruses ei ole reisija jaoks täiendavat ohtu kujutavad esemeid.”

Tatter lisas, et on teada, et ainult vöörihma kasutamisel on oht, et reisija saab teatud liiki vigastusi, näiteks näovigastusi, mõnevõrra suurem, kuid turvavöö peamine eesmärk, tagada, et reisija ei paiskuks vastu eesmist istet või sõidukist välja ning seeläbi ei saaks raskelt vigastada ega vigastaks ka eesmisel istmel istuvaid reisijaid, on täidetud ka ainult vöörihma kasutamisega.

Rongides turvavöösid pole

Tatter märkis, et rongide osas on ülaltooduga sarnased selgitused rahvusvaheliselt üldkohalduvatest ohutusnõuetest ja mujal maailmas ei nõuta isegi kiirrongidel turvavöösid. Samas Eestis on tegemist regionaalrongidega, kus on tootja poolt lisaks ettenähtud ohutusnõuetele vastavad seisukohad.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.