“Miks sa mulle, kurat, signaali lasid?” ehk miks eestlased ei oska autosignaali kasutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Liiklusummik on tüüpiline koht, kus signaalid käiku lastakse.Foto: Virumaa Teataja/Scanpix

Kena päikeseline pärastlõuna. Tallinna liiklus sahiseb tipptunnile omases aeglases tempos kodude poole. Järjekordse valgusfoori taga seistes jääb keegi liiga kauaks telefoni passima, rohelise tule süttimisest on möödunud sekundeid rohkem kui paar. Äkki ta ei märkagi? Tuleb anda törtsakas signaali, selline hästi väike, et ta märkaks.

Mõeldud-tehtud. Soovitud tulemust aga ei saabu. Sõbraliku meeldetuletusena mõeldud heli tõlgendatakse lausvihana, seda tõestab veelgi enam pilk, mida eesoleva auto tahavaatepeeglist näen. “Mida, sa lollakas, tuututad?” on selgelt see, mida seal mõeldakse.

Signaalihirm on suur

Eestlased kardavad signaali andmist. Arvatakse, et signaal on midagi kurja, midagi õelat ja kui vagur eestlane on end juba piisavalt kogunud ja pöidla või peopesaga signaali litsunud, siis järelikult on ta nii keema läinud, et kohe otsitakse tagaistmelt välja kurikas ja arutu viha osaliseks saanu peab hakkama guugeldama, kust osta uued küljepeeglid.

On kindlalt ka selliseid juhte, tigedaid ja õelaid, kes signaali lähedale lähevad vaid siis, kui on vaja öelda, et nüüd on mingi piir ületatud. Suuresti see nii aga pole. Signaale on erinevaid, neil on erinevad eesmärgid ja tuleb mõista, et selle kuulmine ei tähenda alati halba, teinekord isegi head.

Eesti tänavapildis võib suuresti kuulda kolme erinevat sorti signaali, kaks neist halvad, üks aga suur sõbralikkuse märk, miski, mida lastakse kuulda, et sind päästa.

Kuule, ettevaatlikumalt paluks!

Esimeseks signaaliks on kõigile tuttav sekund-kaks pikk heli. See on see, mida laseb tööpäevast kergelt frustreerunud autojuht, kui keegi on järjekordselt ristmiku kinni sõitnud ning pool Tallinnat seetõttu kinni kiilub.

Selle eesmärgiks on näidata, et mõtle veidi, vaata ette ja ära palun enam nii tee. See ei ole signaal, mille kuulmise järel sa pead oma elu pärast kartma hakkama, tuleb vaid lihtsalt veidi mõelda, mida sa valesti tegid.

Mis sul, kurat, viga on!

Teine signaal on pikk ja kuri. See on sedasorti signaal, kus peopesa surutakse nii sügavale rooli, et tuleb hakata kartma, et ega õhkpadi järsku aktiveeru, samas kostub autos rohkem roppe sõnu, kui 5miinuse viimases hitis.

See on see signaal, mida sa kuuled siis, kui sa kellelegi külma kindlusega ette sõidad või teed maanteel sellise möödasõidu, mis teist suuresti kraavi sunnib. See on signaal, mille puhul tasub uksed lukku panna ja ohutulesid vilgutada, et vabandust paluda.

Hoi, kamraad, vaata korraks!

Kolmandat sorti signaal on aga see, mida eestlased tihti ei mõista, ega ka liiga palju kasuta. See on indiapärane või üleüldiselt lõunamaine signaal. See on imepisike turtsakas, mille eesmärk on sind aidata.

See ei ole kuidagi seotud kurjuse, viha või sooviga su autot pilbasteks taguda. Selle eesmärgiks on su tähelepanu püüda. See on signaal, mida sa kuuled näiteks siis, kui oled parkimiskohalt välja tagurdamas ja möödasõitev auto tahab märku anda, et ta on tulemas.

See on signaal, mida sa kuuled siis, kui oled kohvitassi auto katusele unustanud ja kaasliikleja tahab sulle sellest märku anda. See on signaal, mida sa kuuled siis, kui oled liialt kauaks valgusfoori taha jäänud, kuid tagaootav juht pole veel kurjaks muutunud, vaid tahab lihtsalt su tähelepanu püüda.

Rohkem kolmandat ja elu on jälle parem

See on see signaal, mida eestlased kasutama ei kipu. Kas ei juleta, ei teata või ei taheta jätta muljet, et nemad on üks neist kurjadest inimestest, kes iga pisiasja peale törtsutama hakkavad.

Aga see ei peaks nii olema. See väike törtsakas võib päästa mõlkidest, päästa kellegi kohvitassi või päästa kellegi hoopis kurjemast signaalist.

Ära signaalita asjatult ja kurjalt. Tee seda asjalikult.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.