Uudis

Miks väärib Toyota GR Yaris rohkem tähelepanu, kui sa arvasid

Toyota avaldas eelmisel nädalal väikese Yarise, mille sarnast pole ammu nähtud. Mitte ainult Toyota tallis, vaid üldiselt automaailmas. Gazoo Racing osakonna insenerid on  taskukohase väikese linnaauto täielikult transformeerinud WRC-sarja homologatsiooni erimudeliks.

Kui eelmise põlvkonna Yarise sportlik GRMN variant oli sõiduomadustelt vägagi kiitust väärt, oli tegemist siiski üsna lihtsa esiveolise luukpäraga, mille vajalikud jupid sai Toyota lähedalt kätte.

1,8-liitrine ülelaadimisega mootor oli laenatud Lotuselt, kes kasutab Toyota mootoreid oma Elise sportautodes. Natuke sportlikumad esi- ja tagustanged, istmed ning GT86 kupeest pärit rool andsid viimase lihvi, et Yaris GRMN silma paistaks.

2018. a. Toyota Yaris GRMN

Yaris nagu ammused WRC autod

Sisuliselt on GR Yaris spirituaalne järglane viimasele Toyota ralliauto homologatsiooni erimudelile Toyota Celica GT-FOUR, mida toodeti viimati 1999. aastal. Kes ei mäletaks neid Castroli värvides Celicaid, millega Juha Kankkunen võitis kaks meistritiitlit.

Tänapäeva WRC ralliautode tänavalegaalsete vendade seas on lugu aga alati olnud pisut nutusem. Oleme seda juba kajastanud ka eelmise hooaja alguses, kui oli selge, et ühtegi nelikveolist luukpära polegi valikus.

Tänapäeval on erinevates autospordi seeriates, kus kasutatakse tootmisautode baasil ehitatud võidusõiduautosid, reeglites lubatud muutused palju laiemad kui aastaid tagasi. Selle põhjuseks on muidugi raha.

Ükski autovõidusõiduseeria ei püsi elus sõidukiteta ja kui nende valmistamine on liiga kallis ning toob kaasa mudeleid, mida autotootjad ei suuda müüa, läheb asi maru keeruliseks.

Jupp-jupi haaval linnaautost rallikaks

GR Yarise puhul on Toyota muutnud oma WRC võidusõiduautot aga nii palju, et nad peavad ehitama tõelise homologatsiooni erimudeli, nagu seda tehti mitukümmend aastat tagasi.

Esimesena torkab silma luukpära üldine olek. Laiendatud rattakoopad ja madalam katus muudab Yarise palju kurjemaks. 91 mm madalama katuse puhul on näiteks kasutatud süsinikkiuga tugevdatud plastikut.

Laiendatud rattakoopad peidavad muidugi ka laiemaid esi- ja tagatelgi, viimane on GR Yarise puhul laenatud Toyota suuremate autode platformilt GA-C, mille baasil on ehitatud näiteks uus Corolla. Tagateljel leiab ka topeltõõtshark vedrustuse (double-wishbone suspension), mida pole ühelgi teisel Yarisel.

Maailma võimsaim kolmesilindrilise mootoriga auto

Mootor, ja kuidas selle jõud ratasteni tee leiab, on samuti GR Yarise puhul puhtalt selle auto jaoks ehitatud lahendus. Jõuallikaks on 1,6-liitrine kolme silindriga turbomootor 262 hobujõu ja 360 njuutonmeetriga. See teeb GR Yarisest võimsaima tootmises oleva kolme silindriga auto.

Parema kaalujaotuse saavutamiseks on mootor paigutatud rohkem sõitjate kabiini suunas keskele ja madalamale. Koos 6-käigulise manuaalkastiga kiirendab 1 280 kg kaaluv luukpära sajani 5,5 sekundiga.

Nelikvedu, mis aitab selle kiirenduse saavutada, on samuti pisut keerulisem, kui muudel suurematel nelikveolistel luukpäradel. Peale keskmise differentsiaali, mis jagab võimsuse esi-ja tagatelje vahel, on ka mõlemal teljel iseseisev piiratud libisemisega differentsiaal.

Teoorias suudaks GR Yaris saata 100% võimsusest emmale-kummale teljele, kuid elektroonika seda päriselt ei luba. See-eest saab valida võimsuse jaotust vastavalt 60:40, 30:70 või 50:50 olenevalt sõidurežiimist.

Siiani sobib kõik, kuid hinda veel ei tea

Sportlikku Yarise testimine käis käsikäes saabuva hooaja WRC ralliautoga. Seega Tommi Mäkineni juhitud WRC-meeskonna sõitjad on isiklikult tagasisidet andnud auto arendamisfaasis.

Nagu mainitud, on GR Yarise puhul tegemist tõesti erilise luukpäraga. Hea uudis on see, et homologeerimiseks peab ehitama selliseid autosid üsna palju ja tegemist pole mõne tuhande sõidukiga piiratud erimudeliga.

Toyota peab ehitama 25 000 GR Yarist, et täita WRC-sarja FIA nõudeid ja oma uut võidusõiduautot kasutada. Kuigi ametlik hind Euroopas pole veel teada, spekuleeritakse kõike alates 30 000 eurost kuni 40 000 euroni. Kindlasti on just hind erilise Yarise müügiedu võti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.