Uudis

Millistel juhtudel ajateenistusest viilijatelt tegelikult juhiload ära võetakse?

Foto: Arvo Meeks/Lõuna-Eesti Postimees/Scanpix

Hiljuti võeti ametlikult vastu seadus, mis lubab kaitseväest viilijatelt juhiload ära võtta. Kuidas see süsteem aga päriselt töötab?

Kaitseressursside ameti avalike suhete nõunik Marke Teppor selgitas Geeniusele, et piiranguid võib rakendada arstlikust komisjonist, ajateenistusest või õppekogunemiselt korduvalt kõrvalehoidjate suhtes.

Õppekogunemiselt kõrvalehoidjate puhul taotleb halduskohtult piirangute kehtestamist kaitsevägi, muudel puhkudel kaitseressursside amet.

Piiranguid kasutatakse eelkõige juhul, kui tulemust ei ole andnud muud seaduses ette nähtud meetmed nagu rahatrahv ja sunniraha, seega kohe juhilubadest loobuda ei tule.

Kui aga juhiluba ära võetakse, siis see piirang kehtestatakse kohustuse täitmiseni, kui halduskohtu määrusest ei tulene teisiti. Seega ei ole võimalik lubasid saada tagasi enne, kui kaitseväekohustus täidetud.

Hoiatatakse pikalt ette

Teppor märkis, et esmalt hoiatatakse kõrvalehoidjat kirjalikult, et kaitseressursside amet või kaitsevägi võib esitada halduskohtule taotluse kehtestada piirang. Kui kõrvalehoidja hoiatamisest hoolimata oma kohustust ei täida, siis esitatakse halduskohtule taotlus. Piirangu kehtestamise otsustab halduskohus.

Kaitseväeteenistuse seaduse muudatus jõustub 2019. aasta 1. jaanuaril. Sellest kuupäevast arvates võib seadust rakendada ehk enne tuleva aasta algust keegi juhilubadest ilma ei jää.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.