Uudis

Ministeerium: Alexela tasuta kütuse kampaania ei rikkunud seadust

Foto: Mihkel Maripuu, Eesti Meedia / Scanpix Baltics

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ning keskkonnainvesteeringute keskus vastasid Circle K esitatud kaebusele, et Alexela ei rikkunud riigiabi puudutavaid nõudeid.

Circle K viitas, et Alexela AS müüs 16.09.2019 kl 10.00–11.00 oma tanklates biometaani hinnaga 0,001 €/kg. Kuna Alexela AS on saanud riigiabi biometaani võimekusega gaasitanklate rajamise investeeringutoetuse meetme raames, siis tahtis Circle K teada, kas Alexela AS on kasutanud meetme vahendeid biometaani müügikampaania rahastamiseks.

MKM vastas, et biometaani tootmiseks Alexela AS toetust ei saa, seda saavad Eestis ainult Biometaan OÜ ja Rohegaas OÜ. Alexela AS-l on võimalus neilt biometaani osta, et see siis oma tanklates lõpptarbimisse anda. Seega ei ole Alexela AS nimetatud meetme alusel käesoleva vastuse väljasaatmise hetkel riigiabi saanud.

Alexela selgitab, et antud kampaania raames oli tegemist turundusettevõtmisega, millega suunati tarbijate tähelepanu alternatiivsetele ja keskkonnasõbralikele kütustele. Alexela AS selgitas, et turunduskampaania kulud kattis ettevõtja oma vahenditest.

Statistika ostmise võimalus ei ole riigiabi

Lisaks viitab Circle K, et Alexela AS saab täiendavat riigiabi läbi vedelkütuse seaduse võimaluse, mis laseb kütuse tarnijal  biokütuse kohustusliku 6,4% osakaalu täita läbi transpordis lõpptarbimisse antud biometaani.

MKM lähtub sellest, et nii on võimalik oma biokütuste kohustust täita ka teiste tarnijate või biometaani lõpptarbimisse lubanud isikute käest vastavat statistikat soetades. Ministeeriumile eadaolevalt on ka Circle K sellist võimalust kasutanud ning täidab käesoleva aasta viimastel kuudel kohustuse teistelt ostetud biometaani statistika arvelt. Eeltoodust lähtuvalt leiab ministeerium, et need võimalused ei ole olemuselt riigiabi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.