Uus eelnõu plaanib biokütuste kasutamise osas olulisi muudatusi

Alexela saab oma biolisandi nõude täidetud biometaani tootmise ja müümisega, seega kütustele ta praegu lisandit panema ei pea.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on saatnud kooskõlastusringile eelnõu, mis olulised sätestab ja täpsustab biolisandite osa kütuses, võimaldab erisusi ning tekitab selgema võimaluse müüjatel omavahel statistikaga kaubelda.

Eelnõu seletuskirjas on välja toodud mitmeid probleeme, mis praegu ei ole ära lahendatud. Esimene neist on riiklikult oluliste asutuste vajadus hoida reservkütust. 1. põlvkonna (FAME) biokütused aga ei ole peale 3 kuud enam kvaliteetsed, samuti ei ole osa tehnikat võimeline biokütustega töötama.

Eriti olulised objektid ja asutused

Sellisest huvist tingituna on uue eelnõu järgi tarnijatel paindlik võimalus biokütuseta kütuse tarbimisse lubamiseks. See tagab, et kõik tarbijad, kellel on reaalne vajadus biokütusevaba kütuse tarbimiseks, saavad sellist kütust tarnija käest eraldi osta.

Seda on häälekalt nõudnud nii kaitsejõud, haiglad, telekommunikatsiooni ettevõtted kui ka teised, kelle tegevuse tagamiseks peavad olema tagavarasüsteemid, mis kasutavad kütusel töötavaid seadmeid.

Samuti tagamaks, et biokütuse lisandiga kütused oleksid kvaliteetsed ka pikaajalisel hoiustamisel talvisel ajal, piiratakse eelnõuga alates 1. jaanuarist 2022 1. põlvkonna biokütuste tarbimisse lubamist.

Kellel on õigus sellist kütust osta?

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi energiaturgude valdkonna juht Rein Vaksi sõnul ei kavatse ministeerium kehtestada ühelegi tarbijagrupile erandit biokomponendi kasutamisest. Tema sõnul ei ole biokomponendi kasutamine ei ole problemaatiline, kogu Euroopa kasutab biokomponendiga kütust probleemivabalt.

Oluline on, et tarbija oskab vastavalt oma tarbimisele õige biokomponendidiga kütust tarnijalt küsida. Nii näiteks ei sobi FAME sisaldusega (märgistatud tanklas „B7“) diislikütus varugeneraatoritele, kus kütus võib pikalt ka külmades oludes lihtsalt seista.

Müüja ise otsustab

Eelnõuga ette nähtud paindlikkuse eesmärk ei ole kindlasti ainult selles, et sellise vajadusega isikud saaksid biokomponendita kütust. Selle eesmärk on võimaldada igal kütuse müüjal ise otsustada, millise biokomponendiga müüja oma kohustust täidab.

Kaasneva elemendina võimaldab paindlikkus tarnida biokomponendita kütust tarbijatele, kellel selleks ka tegelik vajadus on. Sellised isikud on näiteks varugeneraatoreid käitavad isikud või kalurid, kellele on soovitatud oma paatidesse etanoolisisaldusega mootoribensiini mitte lisada.

Selle paindlikkuse rakendamise otsustab iga kütusemüüja ise, ühtegi nimekirja riik ei tekitata, ütles Rein Vaks.

Muutub statistika arvestamise kord ning tekib kauplemisvõimalus

Alates 2020. aastast igasse liitrisse biokütuse lisamise kohustus asendatakse poolaastapõhise kohustusega. Eelnõu järgi otsustab tarnija ise, kuidas poolaasta lõikes biokütuse kohustust kõige tõhusamalt täita.

Teise muudatusena juurutatakse statistikaga kauplemise elektrooniline andmebaas, mille raames on tarnijatel läbipaistev võimalus müüa biokütuse lisamise kohustuse minimaalset osakaalu ületavat statistikat tarnijale, kellel on statistika järgi vajadus.

Selleks, et statistikaga kauplemine oleks läbipaistev ja võimalikult tõhus, loob riik statistikaga kauplemise platvormi. Platvormil saab osta ja müüa nii lõpptarbimisse antud biometaani ja elektrienergia statistikat kui ka vedelate biokütuste statistikat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.