Uudis

Mis on politsei mõjutusprogramm KOJU, mille kiiruse ületamisega vahele jäänud IT-minister läbima peab?

Väliskaubanduse- ja IT-minister Marti Kuusik (EKRE).Foto: Scanpix

Peagi väliskaubandus- ja IT-ministriks saav Marti Kuusik jäi päev pärast valimisi (4. märtsil) politseile vahele joobes juhtimise ning kiiruse ületamisega.

Kuusik peab järgneva 10 kuu jooksul läbima mõjutusprogrammi KOJU, mille käigus hakkavad teda ümber kasvatama psühholoogid. Lisaks peab Kuusik enda käitumist süsteemselt jälgima ja analüüsima.

Viimase kahe aasta jooksul on sama programmi läbinud kokku umbes 1200 roolijoodikut. Läbinute seas leidub ka neid, kes on pärast programmi läbimist ebaseaduslikku käitumist jätkanud.

Rahatrahv ei lahenda joobes juhtimise peapõhjust

Politsei- ja piirivalveameti (PPA) juhtivkorrakaitseametniku Sirle Loigo sõnul on paraku nii, et rahatrahv ega juhtimisõiguse äravõtmine ei lahenda joobes juhtimise peapõhjust, milleks on probleem alkoholiga. Teiste karistusviiside asemel peab politsei mõjutusprogrammi väga kasulikuks.

“Sotsiaalprogrammis tegelevad inimesega psühholoogid ning ta peab ise oma käitumist süsteemselt jälgima ja analüüsima. Kuigi programm tegeleb ka liikluskäitumisega, on hästi suur tähelepanu just alkoholi kuritarvitamisel ning sellega seotud probleemidel. Viimasel ajal on prokuratuur hakanud ka joobes juhtimisega seotud kriminaalmenetluses üha rohkem mõjutusprogrammi suunamist kasutama,” ütles Loigo.

KOJU (lühend sõnaühendust “korralik juht”) programm sai 2014. aastal alguse Lõuna-Eestist ning üle-eestiliseks läks see 2016. aastal. 2017. aastal läbis programmi peaaegu 600 juhti, kellest on uuesti alkoholi tarvitanuna roolist tabatud 22.

Tulenevalt sellest, et programmi on võimalik läbida 10 kuu jooksul, ei saa politsei teha veel kokkuvõtteid eelmise aasta kohta.

Läbimine on kohustuslik

Olles võtnud kohustuse programmis osaleda peab inimene selle ka läbima. Kui ta seda ei tee, jätab lõpetamata või paneb programmis osalemise ajal toime uue rikkumise, siis uuendab politsei esialgset väärteomenetlust ning juhile määratakse karistuseks rahatrahv või juhtimisõiguse äravõtmine.

Programmis osalemise kulud peab Kuusik tasuma enda taskust. Programmis osalemine otsustakse enamasti vestlusel liiklusrikkumise toime pannud inimesega ning hinnates tema suhtumist ja varasemat liikluskäitumist.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.