Uudis

Mis on tagajärg, kui “vahtralehega” sõites eeskirju rikud?

Foto: Arvo Meeks/Valgamaalane/Scanpix Baltics

Politsei selgitab, millised on võimalikud tagajärjed, kui algaja juht rikub eeskirju. Seda on hea teada, sest mängus on päris palju ja kaotada veel rohkem.

Liiklusseaduse § 106 lg 6 ütleb, et kui esmase juhiloa omajal on mootorsõiduki juhtimisõigus karistuseks ära võetud, tunnistatakse tema mootorsõiduki juhtimisõigus ja talle väljastatud esmane juhiluba kehtetuks.

Mootorsõiduki juhtimisõigust ja uut esmast juhiluba võib ta taotleda pärast järelkoolituse läbimist ning liiklusteooria- ja sõidueksami edukat sooritamist.

Uuesti taotlemisel ei tohi olla kehtivat karistust

Juhtimisõiguse uuesti taotlemisel ei tohi olla karistatust liiklusseaduse § 106 lg 1 toodud asjade eest, näiteks:

  • karistatust juhtimisõiguseta sõitmise,
  • liiklusõnnetuse põhjustamise,
  • alkoholi piirmäära ületavas seisundis juhtimise,
  • alkoholi tarvitamise eest peale liiklusõnnetust,
  • lubatud sõidukiiruse ületamise (alates LS § 227 lg 2),
  • sõiduki peatamise märguande eiramise, liiklusõnnetusest mitteteatamise, liiklusõnnetuse sündmuskohalt põgenemise või liiklussüüteo toimepanemise eest.

Millal karistused kehtivuse kaotavad?

Karistusregistri seaduse kohaselt kustutatakse karistusandmed ja kantakse üle arhiivi, kui väärteo eest mõistetud või määratud rahatrahvi tasumisest, aresti kandmisest, üldkasuliku töö sooritamisest või põhikaristusena juhtimisõiguse äravõtmisest on möödunud üks aasta,

Kui liiklussüüteo (kuriteo) eest mõistetud rahalise karistuse otsuse täitmisest, tähtajalisest vangistusest või rahalisest karistusest tingimisi vabastamise korral määratud katseaja lõppemisest või üldkasuliku töö sooritamisest on möödunud kolm aastat.

Näide 1. Juhtimisõigus võetakse karistuseks lubatud suurima sõidukiiruse ületamise eest 6 kuuks ära – “vahtralehel” on võimalus uuesti “vahtraleheks” saada peale järelkoolituse läbimist ja eksamite sooritamist 18 kuu pärast.

Näide 2: alkoholijoobes sõidukijuhtimise eest võetakse “vahtralehelt” juhtimisõigus ja määratakse kohtu poolt katseaeg 2 aastat – uuesti “vahtraleheks” saada tekib esimene võimalus 5 aasta pärast!

Kui väärteo eest mõistetakse rahatrahv, aga load jäävad alles?

Kui esmase juhiloa omajal on liiklusnõuete rikkumise eest kehtiv karistus, väljastatakse talle juhiluba pärast liiklusteooriaeksami edukat sooritamist. Eeltoodu puhul arvestatakse vaid karistusregistrisse kantud rikkumisi, lühimenetluses määratud mõjutustrahv või kiiruskaamera hoiatustrahv ei too kaasa eksamite sooritamise nõuet.

Nagu näha, võib üks mõtlematu otsus sõidukiroolis tekitada olukorra, kus võimalus uuesti juhtimisõigus saada võib lükkuda väga kaugesse tulevikku. Tasub olla mõistlik.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.