Uudis

Mis saab Eestis amortiseerunud ühistranspordist?

Vanu ronge saab rentida pidudeks. Foto: Go Rail

Uudiseid uutest gaasibussidest, peenetest Tallinn-Tartu luksuslaineritest ja trammihangetest on meedias tihti juttu. Kes saab endale meie jaoks vanaks jäänud asjad? Kas kuskil on mõni “väike vend või õde”, kes nendega edasi sõidab või on suunaks vanaraud?

Juba ammu kadusid raudteedelt vanad veneaegsed rongid ja asemele tulid “porgandid”. Nostalgialembelistel on põhjust rõõmustada, sest Go Rail pakub nende vanade rongide rentimisvõimalust ja lisaks on olemas ka VIP versioonid restoran-, peo- ja magamisvagunitega.

Pinkidega retrovagun, pehmete istmete ja baarinurgaga reisivagun või hoopis imperaator-vagun? Kõik on kodulehe sõnul võimalik. Näiteks peovagun (tantsupõrand, diskoripult, istmeteta)mahutab 123 reisijat. Siia on võimalik juurde liita veel ka baarinurgaga peovagun.

Osad vagunid lammutati, aga paljud said ka uue elu. 2012. aastal läks esimene kogus (3 mootorpead ja 3 haakevagunit) Kasahstani, Ust-Kamenogorski. 2015. aastal teine sats (3 mootorvagunit ja 3 haakevagunit) Kasahstani, Almatasse ja 2016. aastal kolmas sats (kolm mootorvagunit ja neli haakevagunit) Tadžikistani, Dušanbesse.

Seejärel veel kaks mootorvagunit ja üks juhtvagun varuosadeks Vilniusesse. 2017 saadeti veel lisaks kaks haakevagunit Almatasse.

Bussid müüakse enampakkumisel

Tallinna linnatransport (TLT) müüb vanu busse enampakkumise alusel. Müüki on siiani läinud bussid, mis on täielikult amortiseerunud ning ei kannata enam kasutada ja remontida. 2020. aasta sügise seisuga on müüdud bussid vanarauana ning koguseliselt 16 liigendbussi ja 8 normaalbussi mis kaalult on ca 264 tonni.

Gaasibusside tulekul vahetatakse välja samuti kõige kehvemas olukorras 90 bussi, mida ei ole enam otstarbekas remontida. Esimeste 53 bussi müümiseks korraldati samuti konkurss, kus pakkujatele anti võimalus valida kas nad ostavad bussid sõidukitena ja need lähevad kuhugi kasutusse või romusõidukitena.

Nende edasine saatus ei ole teada ja TLT’l ei ole nende sõnul ka kohustust seda jälgida mis neist edasi saab.

Mitmed vanad trammid said uue elu retrotrammidena, mis kasutavad küll vana kesta, aga uut sisu.

Vanad trammid, mis on amortiseerunud, satuvad ka Osta.ee oksjonile. 2020. aastal maikuus müüdi üks kollane tramm hinnaga 3540 eurot ja sügisel läks kaubaks üks kehvemas seisus tramm 4520 euroga. 20 tonni kaaluval ja 20 meetrit pikal trammil oli peal neli 160 kW mootorit.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.