Uudis

Mis saab uuel aastal? 10% biolisandiga diislikütus ei sobi enamikele uutele autodele

Alexela saab oma biolisandi nõude täidetud biometaani tootmise ja müümisega, seega kütustele ta praegu lisandit panema ei pea.

Järgmisest aastast ootab meid järjekordne muudatus kütuseturul, mis tekitab juba praegu väga palju segadust, sest kehtima hakkava seaduse kohaselt peab nii bensiini- kui ka diislikütuse liiter sisaldama 10 protsenti biokütust.

Circle K juht Kai Realo on öelnud, et diisli puhul isegi 10-protsendilisest biokomponendi osakaalust CO2 emissiooni vähendamiseks ei piisa ja biolisandi hulka tuleb suurendada 12-14 protsendini liitri kohta.

Enamik autotootjaid ei luba üle 7% biolisandiga kütust autodesse panna

Samas näitab Euroopa autotootjate välja antud tabel, et väga paljud uued autod ei taha enda paagis B10 diislikütust nähagi. Nende hulka kuuluvad enamike suuremate autotootjate mudeleid, välja arvatud juhul, kui autole pole eraldi märgitud, et “B10 compatible”.

Samas, kõik peale 2000ndat aastat toodetud PSA grupi autod (Citroen, Peugeot) võiks sõita ka B10 diislikütusega.

MKM: B10 diislikütust ei tohigi müüa

Küsisime täpsustust majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist. Energiaturgude valdkonnajuht Rein Vaks ütles, et B10 ei tule meil alates 2020 kasutusele, jääb ainult B7.

“Eestis ei tohi B10 tanklates müüa – standardi kohaselt ongi laeks B7. Kehtiva seaduse järgi peab järgmisest aastast igas kütuseliitris olema vähemalt 7% biokütust. Seega ei pea tanklates B10 müügil olema.”

Vaksi sõnul on oluline toonitada, et B7 katab ainult ühte diislikütusele lisatavat biolisandit – rasvhapete metüülestrit ehk FAMEt. Kohustuse täitmiseks võib kasutada ka teisi biodiislikütuseid (nt HVO ehk parafiinne diislikütus, tooraineks jäätmed ja jäägid, mida ei saa toiduainetööstuses kasutada).

Üle 7% ei või olla ühte tüüpi lisandeid, teisi võib

Kuivõrd HVO sobib kõikidele mootoritele, ei ole HVO sisaldusega diislikütus erinevalt FAME sisaldusega kütusest tanklates vastavalt tähistatud. 100% HVO peab tanklas olema tähistatud märgisega „XTL“. Tõenäoliselt tuleb see järgmisel aastal müügile.

B7 tähistab diislikütuses FAME maksimaalset sisaldust. Tähis „7“ näitab FAME sisaldust mahuprotsentides. Diislikütuse kvaliteedistandardi järgi ei tohi diislikütusesse FAMEt üle 7 mahuprotsendi lisada. Põhjus on selles, et suurem osa meie autopargist ei kannata üle 7% FAMEt.

10% tuleb kütusemüüjal saavutada muul moel

10% kohustusest puudujääva osa peab tarnija täitma portfellisiseselt teiste biokütustega, nt bensiinile etanooli lisamisega või biometaani kasutamisega.

Seega võivad kõikide uute autode omanikud rahulikult jaanuarist 2020 edasi tankida, sest tarbija jaoks ei muutu (peale tõenäolise hinnatõusu) midagi ning 10% saavutamine käib kütusemüüjal teisiti.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.