Uudis

Mitte ainult kütus: õlide hind on kerkinud mõnel juhul lausa neli korda ning tõus jätkub

Foto: Shutterstock

Ehkki avalikkuses armastatakse rohkem rääkida nafta maailmaturuhinnast ja selle mõjust meie tanklate postihindadele, on ilma suurema kärata kerkinud ka õlide ja määrdeainete hinnad, mis löövad eelkõige tööstussektorit, aga ka sõiduauto omanikke.

Jetoili gruppi kuuluva õli- ja määrdeainete müüja OilTrade OÜ äriarenduse juht Stig Rogenbaum tõi välja, et enamus baasõlide (mineral light, synthetic heavy, synthetic light) hinnad on aastaga kasvanud kaks-kolm korda, mõned (mineral heavy) suisa neli korda. „Üks põhjus on see, et majandus on pärast koroonakriisi esimest šokki hakanud taastuma, eriti Hiinas ja USAs, mis kasvatab nõudlust õlitoodete järele,“ ütles ta.

„Teine põhjus on see, et kuigi majandus kasvab, on teatud sektorid, mis kiduvad. Üheks selliseks valdkonnaks on lennundussektor, kus jätkuv kriis on lõhkunud õlitootmise normaalse tarneahela. Kuna paljud lennukid sisuliselt seisavad, on tekkinud tohutu kõrgekvaliteedilise sünteetilise õli ülejääk. Tootmiskulud on aga endised, mis paisutab eriti madala otsa õlitoodete hindu,“ selgitas Rogenbaum.

Turul valitseb täiuslik torm

Lisaks on märkimisväärselt suurenenud õlitoodetesse segatavate lisakomponentide hinnad. Tõusuteel on ka logistika- ja transpordiga seotud kulud, olgu tegemist metallvaatide või konteinerveostega. „Kui kõik need asjad kokku panna, võib öelda, et õliturul valitseb praegu täiuslik torm,“ rääkis Rogenbaum.

Nii nagu nafta hinna kõikumine jõuab üsna kiiresti Eesti diisli- ja bensiinihindadesse, jõuab ka baasõlide kallinemine reaalmajandusse, ehkki viiteaeg on veidi pikem.

„Tänavu on enim pihta saanud ilmselt tööstus ja metsandus, kelle jaoks on õlitoodete lõpphind kerkinud 50-70 protsenti. Arvestades, et tööstus moodustab Eesti õliturust umbes poole ning õlid ja määrdeained on tööstuse jaoks ülioluline sisend, võib eeldada, et hinnatõus jõuab ka teistesse sektoritesse ja toodete lõpphindadesse. See mõjutab kaudselt meid kõiki,“ märkis OilTrade’i äriarendusjuht.

Vähem on tõusnud raskeveokite ja sõiduautode õlide hinnad, umbes 15-20 protsenti. Rogenbaumi sõnul näitavad aga märgid, et hinnatõus transpordiõlide turul pole sugugi lõppenud. „Tavalist tarbijat mõjutab see otseselt niipalju, et kui ta läheb esindusse või töökotta oma sõiduauto õli vahetama, tuleb tal ilmselt senisest suurem summa välja käia,“ selgitas Rogenbaum.

Küll aga rõhutas ta, et hinnatõus, eeskätt äriklientidele, on igaühe jaoks erinev, sõltudes õlitarnijaga sõlmitud lepingu tingimustest ja pikkusest.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.