Uudis

Mõõtmised näitavad, et Eestis on kütuse kvaliteet aastatega tõusnud

Foto: Shutterstock

Kütuseseire raames võetakse iga aasta Eesti tanklatest üle 500 kütuseproovi ning nendest nähtub, et aasta-aastalt on vähenenud keskkonnanõuete rikkumiste arv.

Käesoleva aasta esimeses kvartalis rikkumisi ei tuvastatud, eelmise aasta jooksul avastati vaid kolm mootoribensiini kvaliteedinõuete rikkumist. Rikkumised olid seotud mootoribensiini oktaaniarvuga ja suveperioodil aururõhuga, varasematel aastatel on rikkumisi esinenud ka aromaatsete süsivesinike, väävli- ja mangaanisisalduse osas.

“Mootorikütus peab vastama erinevatele keskkonnanõuetele, mille eesmärk on heitgaasidest tingitud õhusaastet vähendada ning valdkonna pidev seire aitab tagada seda, et meie tanklates müüakse ainult kvaliteetset kütust,” rääkis Keskkonnaagentuuri Andmehaldusosakonna peaspetsialist Helen Heintalu.

Heintalu sõnul ei ole diislikütuse proovidest viimasel kahel aastal normiületusi tuvastatud. Varasematel aastatel on kõige sagedamini esinenud kvaliteedi mittevastavust seoses väävlisisalduse ja diislikütuse destillatsiooni karakteristikutega.

Kvaliteet pole ainult tarbijakaitse teema

“Esmapilgul võib tunduda, et kütuse kvaliteet on ainult tarbijakaitse teema, sest ebakvaliteetne kütus võib rikkuda sõiduki mootorit või heitgaaside järeltöötluse süsteeme. Kuid kütuse kvaliteedist sõltub otseselt nii sõiduki kütusekulu kui ka summutist väljuvate heitgaaside puhtus. Puhtamad heitgaasid aitavad parandada õhukvaliteeti, mis omakorda mõjutab otseselt meie kõigi tervist ja meid ümbritsevat keskkonda,“ selgitas Heintalu.

Seos õhusaaste ja mootorikütuste kvaliteedi vahel on tugev, sest märkimisväärne osa eriti linnade õhusaastest, tekib täna peamiselt fossiilsete kütuste põletamisel tuginevast transpordisektorist. Eesti õhusaasteainete heitkoguste põhjalikku ülevaadet saad vaadata SIIT.

Eestis müüdavate ja kasutatavate vedelkütuste kvaliteedi seireandmed on kõigile kättesaadavad Kütuseseire andmekogust, kust saab vaadata näiteks kütuse kvaliteeti sinu kodulähedases tanklas.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.