Need on Autogeeniuse toimetuse möödunud kümnendi tähtsaimad autod

Selgunud on Eesti aasta auto 2019, saime ka teada, mis olid teie poolt kõige enam loetud Autogeeniuse lood ja millised olid meie kõige meeldejäävamad testisõidud aastast 2019.

Kuid viimase detsembriga lõppesid ka “kahetuhandekümnendad” ja üks tähtis küsimus jäi õhku rippuma – mis võiks olla selle perioodi tähtsaim auto? Reeglid on lihtsad: auto pidi meieni jõudma aastate 2010-2019 jooksul ning ükski kontseptauto kindlasti arvesse ei lähe.

See siin on Autogeeniuse seltskonna valik. Täiesti suvalises järjekorras ja täiesti subjektiivne. Aga Tarmo alustab ja nagu arvata on, ei üllata.

Tarmo Tähepõld: Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio

Giulia sedaan oli Alfa Romeo jaoks elulise tähtsusega auto, et oma hea nimi taastada. Liiga kaua oli toodetud tehnilises mõttes keskpäraseid või isegi halbu autosid. Kahtlen, kas Giuliaga seda rida jätkates enam järgmist võimalust neile oleks antud.

Giulia tõi tagasi tagaveolise, sportliku ja klassi tippudega (3. seeria BMW jt.) võrdsete sõiduomadustega auto. Tähelepanuväärseim on muidugi kõige võimsam, 2,9-liitrise V6 mootoriga Quadrifoglio versioon, millel on 510 hobujõudu. Auto, mis mitmetes testides ja hinnangutes on edestanud kõiki oma konkurente.

Giulia Quadrifoglio näitas, et Alfa Romeo oskab küll, kui püüab ja loodetavasti kinkis just see auto legendaarsele itaallasele võimaluse oma lugu jätkata.

Ronald Liive: Tesla Model S

Auto mida ma ise ei ostaks mitte kunagi, kuid Tesla lõi Model S-iga käima elektriautode revolutsiooni. Teslad tunduvad ülehinnatud ja ratsionaalselt võttes mitte oma hinda väärt, kuid ilma Teslata ei oleks suured autotootjad hakanud elektriautosid nõnda kiirelt arendama.

Peeter Koppel: Kia Stinger GT

Minu arvates on viimase kümne aasta olulisim auto Kia Stinger GT. Korealased tõestasid, et suudavad teha peaaegu sama hea auto, kui seda suudavad sakslased.

Lisaks on selle saavutuse puhul oluline, et seda suudeti sõna otseses mõttes mõistliku hinnaga. Sellel autol on ainult kaks probleemi. Veidi liigi plastine salong ning bränd, mis selle auto olemust ei kommunikeeri.

Sulev Ladva: Porsche 911 R (991.1)

Eelmise põlvkonna 911 R tõestas, et manuaalkast pole valmis surema, kohe üldse mitte. 2014. aastal avaldatud Porsche 911 (991.1) GT3 oli saadaval ainult PDK automaatkastiga. Internet karjus, ajakirjanikud ohkasid ja mulle meeldib arvata, et ka ustavaimad kliendid läksid esindustes müügimeestega raksu.

Kolm aastat hiljem ilmus Porsche 911 R, mis oli üldistades ilma suure tiivata ja manuaalkastiga GT3 RS. Kõik mudelid olid auto esitlemisel juba välja müüdud ja esimesed järelturule jõudnud masinad müüdi maha enam kui topelt summaga originaal hinnast.

Porsche sai oma õppetunni ja aasta hiljem naases 911 faceliftiga ka suure nõudlusega manuaalkast 911 GT3 (991.2) mudelisse. Universumi tasakaal oli jälle taastatud.

Karl Idasaar: Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, aga kuna see juba sai hääle siis Alpine A110

Mõlemad ujusid minu silmis tööstusele vastuvoolu ning taastasid või lõid hoopis parema imago brändidele, mis olid ammu juba kadunud või kadumas. Ja muidugi siis erakordne performance ka nende autode poolt.

Joonas Alliksaar: Tesla Model 3

Raske on leida autot, mis möödunud kümnendil (vähemalt selle teises pooles) rohkem meediakära tekitanud, kui Tesla Model 3.

Elon Muski visioon taskukohasest täiselektrilisest sõiduautost jõudis avalikkuseni 2006. aastal või varemgi, ent keegi ei suutnud tollal ette näha, et veidi enam kui kümme aastat hiljem, on tollasest intervjuus mainitud mõttest saanud USA enimmüüdud elektriauto.

Model 3 ei ole täiuslik auto ega isegi sõiduk, mida mina ise ostaks. Kuid vaadates autotootjate plaane, mis on selgelt elektriajami poole suunatud, oli Musk oma Model 3 mõttega selgelt ajast ees ning tänaseks tõestavad seda müüginumbrid nii tootjariigis kui ka ülejäänud maailmaosades.

Kaur Ilves: Porsche 911 GT3 manuaalkastiga (991.2)

4-liitrit vabalt hingavat töömahtu, 500 hobujõudu, kõrvulõikavad 9000 pööret ja 6-käiguline käsikast. See on tänapäeval nagu 80-kraadine surakas puskarit ludrude alkoholivabade õllede riiulis.

Hoolimata sellest, et käsikasti ja bensiinimootori surmakuulutajad õitsevad, ajab GT3 nende suunas keskmise sõrme püsti ja tõestab enda toorest elujõudu. Kliendid armastavad teda.

Autoajakirjanikud armastavad teda. Grupitestid võidetakse enne nende algust. Plahvatuse jõul liikuvate autode tulevik on heades kätes kui veel praegustel aegadel selliseid autosid toodetakse. Rabage kuniks kaupa jätkub!

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.