Neli näidet: Kas sina oled juba oma rehvid lõpuni sõitnud?

See rehv on ammu teisel pool lõpuni sõitmise piiri.

Kui sa täna oma auto juurde jõuad, siis kummarda ja vaata oma rehve. Tee seda hoolikalt, katsu ka käega, võib olla isegi kasuta taskulambi abi, mis su telefoni küljes on. Natuke nagu hambaarsti juurde minek. Otsus sünnib raskelt, seal kohapeal on ebamugav ja halva stsenaariumi puhul läheb kalliks ka. Aga must stsenaarium on see, et sa ei külasta hambaarsti ja lõpetad hambutuna.

Näiteid Tallinnast

Teemaks rehvid ja nende lõpetamine. See on ilmselt loogiline põhjendus nendele fotodele, mis ma viimaste päevade jooksul olen teinud. Keskkonna mõttes mõistliku lõpuni kasutamise ja ohtlikuks muutunud rehvi vahel on õhkõrn piir, mida tuleb osata tunda.

“Kuskil oktoobris võiks juba talverehvid alla panna, niikaua peab ikka vastu,” mõtleb ilmselt selle 2010. aasta Porsche Cayenne Turbo omanik. Kahjuks libe ja märg tee, puulehed või lihtsalt halb pinnas kalendrisse ei vaata.

Selline rehv uuena on 300 eurot tükk. On ka odavamaid alternatiive.

Nende rehvidega läheb su tagumine ots alt ära nii ootamatult, et sa ei jõua isegi “Paprika!” öelda. Selle auto omaniku puhul pole võimalik, et ta ise ei tea, mis slikid all on. Palun, pane uued rehvid alla kohe, mitte ära sõida neid veel rohkem lõpuni. Oktoobrini on ikka veel kõvasti aega.

Sillastend on ennetavalt mõistlik

Järgmine pilt näitab, et kord kuus oma auto rehvide hindamine või hoolduses sillastendi tegemine, on väga suur kokkuhoid. Selline 22-tolline rehv maksab umbes 450 eurot tükk. Samamoodi kulunud olid mõlemad esimesed rehvid. Napilt veab talverehvide hooajani välja, aga järgmisel suvel neid küll enam alla panna ei tohiks.

Kulunud välimine külg näitab, et midagi on kokkujooksus või rehvirõhus pikalt valesti olnud.

Kes ära ei tundnud, siis tegemist on Bentley Bentayga linnamaasturiga, mille hinnad uuena on üle 200 000 euro, kasutatuna umbes 140 000. Tehnilist sekkumist vajavad ka selles klassis olevad autod.

Lamellrehv pole suverehv

Tänane ringkäik ühes suures kesklinna parklas näitas, et hämmastavalt paljud sõidavad lamellidega, julgelt 1/3. Aga olgu, põhjuseid ja põhjendusi on erinevaid ja seadus lubab sõita. Tähtis on, et teaksid – hoolimata sügavamast mustrist, ei ole tegemist soojal ajal paremate rehvidega kui suverehvid. Segu on teine, pidamine kehvem.

See rehv ei ole enam talveks sobiv.

Konkreetse pildiga on hoopis see mure, et loodetavasti omanik ei arva, et tal on all sobivad rehvid ka talveks. Või siis “ah, alguses käib küll, eks ma hiljem vast ostan uued.”. Ei käi need enam midagi. Liiga kulunud, et kvalifitseeruda talviseks ohutuks sõiduks. Lisaks ebaühtlane kulumine, seega mõistlik on sillastendis ära käia.

Häving võib olla täiesti ootamatu

Rehvidega võib jamaks minna ka täiesti ootamatult ja keskmisest palju hoolikamal autoomanikul. Meie enda toimetuses avastas üks väga hoolikas inimene suve lõpus, et tema auto esimeste rehvide siseküljed on traatideni ära söödud. Sõiduomadustest seda tunda ei olnud. Ka visuaalselt polnud hästi näha, kuniks ta käe koopasse pani ja traadid torkima hakkasid.

Salahäving, mis oleks ilmselt lõppenud rehvi purunemisega sõidu ajal ja pigem varem, kui hiljem. Talverehvideni ei oleks ilmselt jõudnudki.

See ongi põhjus, miks tuleb kummardada ja kontrollida – silmade, käe ja taskulambiga. Kaks (või isegi vähem) kordi aastas ainult rehvivahetuses “tervisekontrollis” käimine ei ole piisav. Mõistlik oleks ennetada nii kulusid kui ka õnnetusi.

Mõtle nii – rehvid on need asjad, mis sind hoiavad teel ja aitavad pidurdada. Palju olulisemat funktsiooni on raske välja mõelda.

Ahjaa, sina, kes sa Tallinnas Graniidi tänaval sõitsid naastrehvidega – vähemalt kuu aega liiga vara! Ja kui sa pole neid vahepeal ära võtnudki, siis palun võta oma juhiload, autovõtmed ja vii need sobivasse institutsiooni hoiule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.