Uudis

Neste: tulevik on elektriautode päralt, kuid sõnaõigus jääb ka traditsioonilistele kütustele

Foto: Neste.

Esmaspäeval ilmus Autogeeniuses lugu Eesti Gaasi juhatuse liikme Raul Kotoviga, mille peamiseks teemaks oli gaasiautode tulevik Eestis.

Neste Eesti hulgimüügijuht Urmas Kuuse leiab, et tulevik kuulub aga hoopis elektriautodele. Avaldame Kuuse kommentaari täismahus.

Gaasile on alternatiive

Genfi autonäitusel nähtu põhjal võib öelda, et tulevik on elektriautode päralt ning endiselt on turul suur sõnaõigus traditsioonilisi kütuseid kasutavatel autodel.

Selle taustal mõjuvad arutelud gaasiautodest kui suurt keskkonnasäästu lubavatest sõidukitest ootamatuna, sest trendid räägivad teist keelt.

Genfi näituse melus olid gaasiautod silmapaistmatud. Jaapani ja USA autotootjate valikust neid ei leia. Euroopas pakuvad gaasiautosid peamiselt Itaalia ja Saksa tootjad, kuid autoaasta suursündmusel kinnitasid nemadki usku elektrimootoritesse ja traditsioonilise kütusega sõidukitesse.

See, mida tootjad eelmisel kuul meile Genfis näitasid, on hea võimalus vaadata tulevikku – milliseks kujuneb autoturg mõne aasta pärast. Gaasiautode osas ennustatakse, et 2025. aastaks võtab nende koha üle kasvav elektriautode turg. Kõige realistlikumaks peetakse gaasikütuse kasutuselevõtu linnatranspordis, mis muide algselt oli ka nii mõeldud.

Gaasile üleminek vajab ka investeeringuid

Tasub teada ka väljakutseid, millega seisavad silmitsi tootjad, kes oma valikus täna gaasiautosid pakuvad: gaasiautode valik on väike, hind on kõrgem, tarbijad ostavad neid vähem, ja last but not least – selleks, et gaasiautode müügile suuremal määral spetsialiseeruda, on vajalik luua müügikohtadesse spetsiaalne gaasiautode teenindussüsteem. Selleks tuleks aga teha investeeringuid umbes samas mahus kui on nende ettevõtete kapital praegu. Kui paljud autotootjad võtaksid sellise investeeringu ette?

Seetõttu ei tasu unustada, et gaasikütus on vaid üks keskkonnasõbralike taastuvkütuste hulgast. Autoturu trendid viitavad, et järgnevatel aastatel annavad liikluses suuremaid keskkonnasääste suurenev elektriautode turg ning fossiilkütuste kombineerimine taastuvkütustega.

Ja kui otsida 100 protsenti naftavabasid kütuseid, siis biometaangaasi kõrval  on ausalt valikus teise põlvkonna taastuvtoorainest vedelkütus, millele kasutamiseks pole vaja teha täiendavaid investeeringuid sõidukitesse. Selline kütus on täna Neste My nime all tanklates saadaval Soomes, Lätis ning kaugemal.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses