Uudis

Ohtlik olukord: veokihaagistelt kukub tihti jääd, aga kelle probleem see on?

Foto: Urmas Luik, Pärnu Postimees / Scanpix Baltics

Libedatele teedele ja lõputule pimedusele lisandub peagi veel üks mure, õigemini esimeste lumiste ilmadega juba oli juhtumeid kuulda – veokitelt teele kukkuv jää.

Kui 90 km/h liikuvale autole lendab eessõitva veoki katuselt aknasse jäätükk, on tagajärjed päris halvad. Kui see jäätükk kukub vastusõitva veokihaagise pealt, on lugu veel hullem, sest kiirused osaliselt summeeruvad. Mida selle vastu ette saaks võtta?

Maanteeamet plaanib tulevikus platvorme ehitada

Kõige suuremaks abiks oleks lumepuhastusplatvormid, kust juht saab enne sõidu alustamist ohtliku jää eemaldada. Sellega on üks väga suur probleem – riigi poolt on neid hetkel ehitatud täpselt üks ja see asub Paides. Täpsemalt Pärnu – Rakvere – Sõmeru maantee 91,5. kilomeetril asuvas parklas.

Väike lootuskiir peitub maanteeameti kommentaaris, et platvormide paigaldusega on kindlasti kavas jätkata. Need kavandatakse suurematesse parklatesse, kus on piisavalt ruumi.

See muidugi eeldab, et veokijuhid neid ka kasutama hakkaks. Hetkel on inimlikult mõistetav, et haagise katusel külma ja libedaga labidatööd teha ilma turvaelementideta, on natuke palju palutud.

Olemas alternatiivid

Kuniks platvorme pole või asuvad need vales kohas, on olemas ka teine võimalus. Selleks on spetsiaalsed katuse alla paigaldatavad täispuhutavad kotid (analoogsed koormas tühikute täitmiseks mõeldud kotiga).

Täispuhutud kotid muudavad katuse kumeraks ja vesi voolab maha.

Seismise ajaks puhutakse kott täis ja katus on kumer, seega lume alla tekkiv vesi voolab maha, mitte ei jäätu ära. Hommikul lastakse tühjaks, et ei oleks kõrguse gabariidi ületamist. Seda müüakse ja paigaldatakse ka Eestis.

Mida ütleb politsei?

Põhja prefektuuri liiklusjärelevalvekeskuse patrulltalituse juht Varmo Rein kommenteeris olukorda nii:

“Liiklusseaduse kohaselt peab juht enne rooli istumist veenduma, et sõiduki tehniline seisukord võimaldab enesele ja kaasliiklejatele ohutut sõitmist. Ühtlasi ei tohi keegi oma tegevuse või tegevusetusega ohustada ega takistada liiklust. Seega peab juht lisaks tulede, akende ja peeglite puhastamisele lumest ja jääst, pühkima ka sõiduki katuse. See kehtib ka haagise katuse kohta.

Katuse puhastamine on oluline, kuna pidurdades või kiirendades võib sealne lumi või jää katuselt pudeneda, kas tema enda või taga sõitva masina esiklaasile. See võib omakorda piirata nähtavust, põhjustada liiklusohtliku olukorra või koguni avarii. Õnnetuse korral jääb süüdi see juht, kelle katuselt see lumi pudenes. Seega tasub talvel leida aega oma sõiduki puhastamiseks – see on kõigi liiklusohutuse huvides.

Politsei saab sellise olukorra tekkides trahvida Liiklusseaduse paragrahvi 242 alusel rahatrahviga kuni 50 trahviühikut. Kui aga on põhjustatud juba liiklusohtlik olukord, on rahatrahv kuni 100 trahviühikut või sõiduki juhtimisõiguse äravõtmine kuni kuue kuuni.”

Hoia pikivahet!

Uurisime ka Eesti Autovedajate Assotsatsiooni kaudu, kuidas naaberriikides asi lahendatud on. Esialgse info põhjal ei ole selliseid jääväravaid, kust saaks katust kontrollida ja puhastada ka Soomes (vähemalt mitte olulisel määral).

Igal juhul tuleks talvisel perioodil veokiga, eriti kui tegemist on hommikuse ajaga või saab järeldada, et see on hiljuti sõitma hakanud, korralikku pikivahet hoida.

Nagu paljude õnnetuste puhul, siis lõpuks pole tähtis, kes on süüdi või kes maksab, kui raske liiklusõnnetus on juba juhtunud.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.