Uudis

On see tõsi? Soomes kehtestatakse seadus, mis enam linnas niisama ringi sõita ei luba

Foto: Shutterstock

Kui sa elad Soomes ning põlise autoentusiasti kombel armastad foori tagant reipalt ja valjult piirkiiruseni söösta või hoopis öösel niisama linnas ringi sõita, siis on sulle ilmselt halbu uudiseid.

Alates juunist rakendatakse Soome Vabariigis uus seadus, mille käigus määratletakse mootorsõidukitega liikumist kui lihtsalt viisi ühest kohast teise minna või siis töötegemist. Kõik mis sinna hulka ei kuulu, loetakse ebavajalikuks, vahendab Yle.Fi.

Uus Soome liiklusseaduse paragrahv 54 väidab nimelt, et kõik ebavajalik ja häiriv sõitmine on keelatud.

Soome Politsei tehnikakõrgkooli teaduri Tuomo Katajisto sõnul on tegu üsna abstraktse ning raskesti defineeritava seadusega, mispärast jäetakse autojuhi eesmärkide hindamine politseipatrullide teha.

Kvartaliralli

Politsei sõnul on seda fenomeni tõlgendatud kui “kvartalirallina”, mis tähendab näiteks politseipatrullist õhtul samas piirkonnas mitu korda möödumist. Keskeltläbi toimub see näiteks 3-4 korda.

Soome põhiseadus tagab liikumisvabaduse, ent kodanike kodurahu kuulub samuti seaduse kaitse alla. Suurem osa rikkumisi tuleb seaduse rakendamise järel politsei sõnul just linnadest, kus õhtuti elanikud müra üle kurdavad.

Liiklusjärelvalve hakkab probleemiga tegelema “temaatiliselt” või vastavalt teavitustele. Tulevikus peaksid politseiametnikud saama ka hulgaliselt tehnikat, mis säärast tüüpi rikkumisi ära hoida aitaks.

Kõige tüüpilisem karistus “niisama” või “segava” sõitmise eest on 100-eurone trahv, mille võib kaasa tuua ka näiteks vali kiirendus foori tagant piirkiiruseni või muusika vali kuulamine õrnalt avatud akendega.

Seadus ei piirdu ainult autodega, vaid laieneb ka mopeedidele, jalgratastele, ruladele ning isegi ka traktoritele.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.