Osa elektriautode ostutoetusest võib minna laadimistaristusse ja hübriididele

Tesla Model S elektriauto lumes.Foto: Shutterstock

Kahel viimasel aastal jagas riik täiselektriliste sõidukite ostutoetuseks kokku ligikaudu poolteist miljonit eurot. Sel aastal kavandab riik eraldada aga lausa kuus miljonit eurot ning seda vähese heitega sõidukite kasutuselevõtuks. 

Riigiametnikud ei ole veel otsust langetanud, kas sel korral jagatavat toetust saaks lisaks elektriautodele kasutada ka hübriidsõidukite ostuks. Kindlas kõneviisis osatakse öelda, et ostutoetuse tingimused muutuvad. Lisaks ostutoetusega jätkamisele, kaalub riik investeeringuid elektriautode laadimistaristusse. 

Riik kaalub elektriautode laadimistaristu investeeringuid

Hoolimata sellest, et alles hiljuti viis riik läbi üleriigilise elektriautode laadimistaristu erastamise, vaagivad ametnikud hetkel selle üle, kas ja millises mahus võiks riik toetada elektriautode laadimistaristu investeeringuid. 

Meeldetuletuseks olgu öeldud, et Eesti riigi ja Jaapani konglomeraadi Mitsubishi Corporation vahel 2011. aastal sõlmitud saastekvoodi ühikute müügi kokkuleppe kohaselt ehitati Eestis toona välja tervet riiki kattev elektriautode laadimistaristu ELMO. 

2018. aasta augustis otsustas riik ELMO erastada, protsess osutus pikaks kuna hankel parima pakkumise teinud ettevõtet ei kuulutatud võitjaks ning nad vaidlustatud otsuse kohtus. 

Tunamullu detsembris sai laadimistaristu uueks omanikuks riigile kuuluv ettevõte Elektrilevi OÜ, mis 2021. aasta saabudes liigutas taristu uue juriidilise keha Enefit Connect OÜ alla. 

Keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõunik Kadri Sipp ütles Geeniusele, et praegusel hetkel on siiski vara öelda kas ja millises mahus taristu investeeringuid kuue miljoni eurosest meetmest toetatakse. Tema sõnul on kindlasti eelnevalt plaanis turuosalistega konsulteerida.

“Vähese heitega sõidukite kasutuselevõtmise meetme täpsema sisu kujundamine ministeeriumite koostöös alles algab. Hübriidsõidukite toetamist saab samuti kaaluda, lähtudes vastavate sõidukite keskkonnanäitajatest ning kuivõrd võimaldab see CO2 heidet transpordisektoris vähendada,” sõnas Sipp. 

Selles osas on ametniku sõnul huvigruppide ettepanekud teretulnud ja meetme väljatöötamisel on võimalik hinnata, kas hübriidsõidukite toetamine on põhjendatud ja vajalik.

Turuosaline ei pea riigipoolset investeeringut vajalikuks

Elektriautode laadimistaristut omava ja opereeriva Eleport OÜ tegevjuht Raul Potisepp ei pea kirjeldatud võimalust aga mõistlikuks kuna turul on juba mitu pakkujat ehk puudub turutõrge, mida riik peaks ise kuidagi leevendama või toetama. 

Potisepp tõdes, et tal ei ole rohkem infot riigi plaanidest, kuid teab seda, et üheks huvigrupiks, mis võib sellest olla huvitatud on tanklaketid. 

“Meie oleme taristut arendanud ilma igasuguse toetuseta. Tanklakettide lähenemine on see, et võrreldes olemasoleva äriga on elektriautode laadimistaristu teenus esialgu kahjumlik äri ja seetõttu soovivad nad toetusi saada. Mina näen seda, et kui riigi poolt tuuakse autod läbi otsetoetuste tänavale, siis erasektor toob laadijad turule,” sõnas ta.

Ainsat võimalikku probleemi näeb ta maapiirkondades, kuid võttes arvesse, et Enefit Connecti laadijad katavad terve Eesti ära ning uute elektriautode sõiduulatus on juba üsna suur, siis seegi probleem ei ole väga akuutne. 

Kui riik peaks siiski hakkama elektriautode laadimistaristu loomist toetama, siis Potisepa sõnul plaanib ka Eleport sellest endale maksimumi välja pigistada. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.