Uudis

Pagani Huayra R: hullude V12 mootoriga superautode valik on jälle laiem

Fotod: Pagani Automobili

Eriti ekslusiivsete superautode tootja Pagani avaldas oma järjekordse ja siiani võimsaima masina Huayra R. Kuigi “tavaline” Huayra on kõike muud kui tavaline auto, on R lausa jaburalt ekstreemne.

Alustagem faktist, et Huayra R pole tänavalegaalne. Pagani leiab sarnaselt teistele tootjatele jätkuvalt kliente, kes on nõus maksma miljoneid eurosid auto eest, millega saab sõita ainult ringrajal.

Suurim muutus Huayra R-il võrreldes varasemate Huayradega on selle jõuallikas. Kuigi silindrite arv ja paigutus on jäänud samaks, omab R-mudel esimest vabalthingavat V12 mootorit Huayra mudelitest.

Ja milline mootor see veel on! Piiraja on 9000 pöörde juures, võimsust toodab 850 hj ja pöördemomenti 750 Nm. Kõike seda ilma ühegi turbota ja kindlasti väga valju lärmi saatel.

Mootor kaalub vaid 198 kg ja vajab hooldust vaid iga 10 000 km järel. See on üsna palju kilomeetreid ringrajale mõeldud auto kohta.

V12 jõuallikast jookseb võimsus läbi kuuekäigulise järjestiklülitusega käigukasti (sequential gearbox) muidugi tagaratastesse. Nagu ikka, on kõik Paganid siiani tagaveolised.

Kui varasemad Pagani poolt kasutatud mootorid on otse AMG tehasest, siis Huayra R-i oma mitte. Võimas jõuallikas loodi koos HWA võidusõidumeeskonaga. Side AMG-ga on siiski olemas, kuna HWA tegeles ka Mercedes-AMG touring autodega ja toodavad komponente AMG autodele.

Ringrajal ekstreemsete kiiruste ja jõududega toimetulekuks on muidugi uuendatud ka Huayra R-i veermikku ja konstruktsooni. Monokokk-raam, mille ümber auto ehitatud on, on jäigem kui tänavalegaalsetel Huayradel.

Kasutatud on ekslusiivseid materjale nagu Carbo-Titanium ja Carbo-Triax, millest viimane on Paganiga koostöös arendatud eriti kerge ja tugev komposiitmaterjal. Samuti on näiteks mootor ja ka istmed otse monokokk-raami külge kinnitatud.

Uus kere ja aerodünaamika toodab 320km/h kiiruse juures 1000 kg surujõudu. See kõik on tänu uuendatud esiotsale, kus leiab suurema splitteri ning tagapool suure tagatiiva ja tagumise difuusori.

Kerge kuid tugeva konstruktsiooni tõttu kaalub Huayra R kuivalt 1050 kg. Superauto süsinikkiust kere on inspireeritud kunagistest prototüüp-sõidukitest, mis vallutasid Euroopa ringradasid 1960ndatel ja 1970ndatel.

Mõned kere aerodünaamika elemendid on aktiivsed, liikudes vastavalt vajadusele. Ka aktiivvedrustus kohaneb sõidutingimustele ja muidugi on lisatud ka hiiglaslikud süsinikust keraamilised pidurid läbimõõduga 410 mm ees ja 390 mm taga.

Kuigi interjööri pilte Pagani veel avaldanud pole, siis peab meeles pidama, et tegu on ringrajaautoga. Teada on, et sisse on ehitatud puur, lisatud on ka tulekustuti ja palju turvavarustust juhile ja kaasreisijale.

Askeetlik interjöör tagab, et auto turvalisus vastab täielikult FIA GT regulatsioonidele. Õnneks on Huayra R ka reguleeritava veojõukontrolli ja ABS piduritega. Viimase võidusõiduauto lihvi annab ka eemaldatav rool.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.