Uudis

Paula Johanna Adamson: Kas sina käitud kiirendusrajalt tulijaga seaduse järgi või normaalselt?

Paula Johanna Adamson

Enne kui kõik meeleheitlikult liiklusseaduses näpuga järge hakkavad ajama ning sealseid väljavõtteid kommentaariumisse kleepima asuvad, siis pöörakem tähelepanu tõsiasjale, et mõned asjad siin elus toimivad paremini mõistlikkuse printsiipi rakendades.

Näiteks ei ole keegi seaduse järgi kohustatud oma kallimale sünnipäevaks kingitust tegema. Ma isiklikult ei ole kohanud kedagi, kes väidaks, et ta pole oma abikaasale kordagi sünnipäevaks midagi kinkinud, sest ta pole selleks seadusega kohustatud.

Miks me seda teeme? Sest üldjuhul peavad inimesed seda kenaks žestiks, kui sa oled suutnud meeles pidada kas omaenda ajumahu või sotsiaalmeedia ja muude abimeestega koostöös, mis kuupäeval ta aastaid tagasi sündis. See on tore. Suisa armas, võiks öelda.

Normaalne olemine ei eelda isiklikku suhet

Ja enne kui kõik tormavad jaurama, et see parempoolselt rajalt minu rajale reastuv Passat või Duster ei ole minu kallim ja mina talle teed ei anna, siis ma tõden tõsiasja, et kui kontoris on kellelgi sünnipäev, siis sa suure tõenäosusega ikka lähed surud kätt ja soovid õnne.

Kui sa just oma kolleegi tulihingeliselt mingil ühel või teisel põhjusel ei vihka. Ja kui sul on selleks põhjus, siis ole lahke, istu oma arvuti taga edasi ja tee nägu, et sul on selle hankega maru kiire ja igasugune käesurumine on ajaraamistikust täiesti välistatud.

Suure tõenäosusega ei ole sul selle paremast kiirendusreast läheneva sõidukijuhiga mingit isiklikku kana kitkuda. Jah, Eesti on väike, aga mitte nii väike.

Lähme konkreetseks

Räägime nüüd asjast. Pärnu maantee, tahad pöörata Järvevana teele. Tuled viaduktist alla, hakkad asuma Järvevana teele suunaga Ülemiste poole. Sul on lisarada, mis lõppeb suhteliselt kiiresti ära.

Seaduse järgi on sul seal rajal kohustus anda teed Järvevanal sõitvatele sõidukitele, häirimata nende liiklusvoogu, enne kui vasakule reastud. Sellest võin ma aru saada.

Kui kell on 8 hommikul ja kõigil on vaja üheksaks koosolekule jõuda, on esmaspäeva hommik, magamata on olla, liiklus on tihe ja kõik on tusased. Siis ma võin aru saada, et ma ootan viisakalt oma korda.

Suisa võin seisma jääda ja oodata seda ühte zen inimest, kelle jaoks on esmaspäeva hommikul tšakrad sama lahti kui mõnel üksnes reede õhtuti ja kes laseb su suurima hea meelega vahele.

Või siis sul veab ja ta juhtub olema soomlane. Või rootslane.

Olin kindel, et nüüd tuleb kurikas

Ma käisin hiljuti Rootsis ja suutsin ühele E39 vennale ebaviisakalt viimasel hetkel ette keerata, sest maru võõras oli kõik ja navi ei saanud hästi hakkama. Juhil oli nokamüts ka peas.

Ma olin jumala kindel, et kurikas on ka ja see kurikas vormib kohe varsti minu auto sisse mõlgi. See vend ei teinud mitte midagi. Ta isegi ei sõitnud kõrvale ja ei teinud sulle seda pea raputamisega maitsestatud “Ma olen sinus väga pettunud” pilku. Uskumatu, eks?

Aga kui ei ole esmaspäeva hommik. Kui on mingi suvaline laupäeva pärastlõuna ja sa tuled Järvelt 36 mm padrunit ostmast, sest bemmil on vaja õli vahetada ja keegi saksa insener Hans arvas kunagi, et seda on just nimelt nõnda kõikse etem teha.

Seega sa tuled, padrun on autos, kõik on timm. Ilm on ilus, põhjuseid liiklusstressiks on äraütlemata vähe. Kulged viaduktist alla, asud oma lisarajal, kõõritad peeglisse ja mida sa seal siis näed.

Ja sealt ta tuleb – Land Cruiser!

Tühjust. Peeglist näeb peaaegu terve Tammsaare ära. Kaks tühja rada. Ainult üks Land Cruiser. Esimeses reas. Normaalne juht vaatab korra enda mullist kaugemale ja mõtleb, et oh, see bemmijuht tahaks ka vist liikluses osaleda. Häda mul siis korraks vasakpoolsemasse ritta pole reastuda?

Paraku on neid normaalseid juhte maru vähe. See kõnealune Land Cruiser oli õnneks piisavalt aeglane, et talle sai ette reastuda ka tema marsruuti häirimata, et ta jumala eest ühtegi lisamanöövrit tegema ei peaks.

Aga Land Cruiseri mehele ei meeldi, kui talle ette sõidetakse. Ja ma ei mõtle siinkohal seda, kui keegi Maido sulle maanteel kusagilt kruusakalt lihtsalt ette heegeldab ennast, vaid seda, et länkarimehele lihtsalt ei meeldi, et keegi on temast eespool. Või kõrgemal.

Mõlemad on meeletult hirmsad stsenaariumid. Sest kui keegi on sõidurajal sinust eespool, siis tuleb välja, et seda peaks võtma meeletult isiklikult.

Järgnes liiklusraev

Land Cruiseri vend võttiski. Puksis enda ette sõitnud BMW rajalt välja ja sundis ta seisma jääma. Ega ma ausalt ei oskagi arvata, mida üks Land Cruiseri vend keset Järvevana teeperve arutada tahaks. Tuli välja, et ta ei tahtnudki arutada, tahtis hoopis bemmile jalaga ühe korraliku litaka anda.

Länkari vend on muidugi väga absurdne näide. Enamikel juhtudest meeldib esimeses reas sõitvale eestlasele gaasi juurde panna, olenemata sellest, mis on ta hetkeline kiirus või lubatud piirkiirus. Peaasi, et ei peaks rada vasakule vahetama ja viisakas olema.

Keegi ei palu sul pidurdada, hoidku jumal selle eest! Lihtsalt ära ole selline ignorant ja kui sa näed, et keegi tahaks lisarajalt sinuga kaherealisele liituda, siis viska korraks pilk peeglisse.

Võib juhtuda, et sul laiutab seal vasakus reas tühjus ja sa saad oma kaasliiklejale teed anda. Eesti liikluses valitsevast silmaklappidega sõitmise tavast tulenevalt on see tihtilugu veel õilsam žest kui sületäis hortensiaid sünnipäeva hommikul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.