Peeter Koppel: Millal onu Elonil raha otsa saab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Intrigeeriv küsimus, eks? Vastus on lihtne – onu Elonil endal ei saagi. Kui inimene on jõudnud miljardäri staatusesse, peaks ta varandusest lahti saamiseks olema kesiste oskustega juristidega sariabielluja. Ühesõnaga parandamatu romantik.

Seda aga onu Elon ei ole. Pigem on ta oma jutu järgi selle teemaga hädas. Mis teha? Geeniustel ongi raske iseloom. Lisaks on tal ka praegu kõvasti tegemist.

Hea küll, aitab ilmselgest piiritust kadedusest motiveeritud tögamisest ning räägime asjast – millega onu Elonil siis palju tegemist on? Nimelt ei ole onu Eloni silmatera Tesla Inc. täna mitte sugugi niivõrd elektriautode ja nende komponentide tootmise, kuivõrd raha põletamise ettevõte.

Seega siinkohal on ettevõtte mõistes see raha otsa saamise küsimus palju rohkem õigustatud. Tesla Inc. põletab tunnis peaaegu pool miljonit dollarit. Minutis teeb see kaheksa tuhande dollari tuuri.

Raha otsas vähem kui aasta pärast?

Eeldades sarnase põletamistempo jätkumist, saab firmal nimega Tesla raha otsa augustis 2018. Hea küll – arvestades, et onu Eloni elektriline pisi-übermazda ehk Model 3 leevendab olukorda, võib selle koleda tähtaja ka veidi kaugemale nihutada.

Nii või teisiti ei paista investorid end heledast leegist väga häirida laskvat, sest Tesla Inc. turuväärtus ohustab 57 miljardi dollari piiri, mis on seitsme miljardi võrra rohkem kui näiteks Ford Motor Company’l.

Onu Eloni elektriline pisi-übermazda ehk Tesla Model 3.

Viimane on aga arusaadaval kombel hoopis teistes mastaapides opereeriv ettevõte – mis siis, et fossiil nii otseses kui ka kütuselises tähenduses. Tesla Inc on aga suisa ajaloo suurim avalik (börsi-)ettevõte, mis pole kunagi suutnud genereerida positiivset aastast rahavoogu. Millestki kasumilaadsest rääkimata.

Aga mida sellisel juhul teha? Ega mingeid imelahendusi ei olegi. Tuleb klientidelt raha ette võtta ka päris pikkade ootetähtaegade ja võimalikult kallite autode puhul. Uue Roadsteri saab kätte… no kunagi saab. Raha tuleb aga enamuses kohe täna ära maksta. Samas on tegu piisavalt ulmelise agregaadiga, et huvilisi õnneks nagu oleks.

Lisaks tuleb kindlasti äri toimima saamiseks korralikult ära teha ette tellitud 400 000 Model 3. Ka siinkohal pole taevas tegelikult sugugi pilvitu. Konkurentidel hakkavad valmis saama autod, mis pole samuti enam ratastel külmkapi moodi.

Kui esialgu räägiti Model 3 puhul hinnalipikule kirjutatavast numbrist 35 000 dollarit, siis esialgu tehakse veidi paremaid variante, kus on hinnasildil 49 000 dollarit. See on aga juba hinnatase, kus valik kõdunenud dinosauruseid põletavate autode mõistes kipub huvitavaks. Samas annab hinnalipik, kuhu on kirjutatud nii suur number teatud eelise kas või Chevrolet Boltile – mille cool factor on küll umbes samas kohas, kui 1997. aasta Hyundail.

Tsirkus tundub aina naljakam

Seega on ju igas mõttes mõistlik Model 3 kallimat otsa toota. Muidugi kerkib ühel hetkel taas üles vajadus investoritelt mingil moel raha kaasata. Nagu mainitud, on investorid olnud seni suhteliselt usaldavad ja optimistlikud. Ainult professionaalidele tundub see tsirkus kuidagi üha naljakam (ja ohtlikum).

Mängib ju onu Elon aeg-ajalt oma jutuga “pilve peal harfi”, samas kui ettevõtte võlakoorem on “mõnus”, (auto)äri on olemuselt tsükliline ning talendid kipuvad ettevõttest muudkui põgenema. Kui eelmine tehnoloogiamessias Steve Jobs polnud ka just kerge (ega meeldiva) iseloomuga tegelane, siis tema näis suutvat talente paremini hoida ja motiveerida.

Aga kui Teslal raha päris otsa saab? Aktsia läheb nulli ja võlakirjaomanikud saavad tagasi paari kinopileti hinna, kas onu Elon on siis täielik ebaõnnestuja? Kindlasti mitte!

Halvima stsenaariumi puhul on kaotajaks onu Eloni ego. Foto: Reuters

Ka pankrot pole üldiselt muud kui tootlike varade liikumine nende käest, kes neid varasid kasutada ei oska nende kätte liikumine, kes oskavad. Loodud on kohutaval kombel tootmisvõimsust ning uut teadmist, mis ei jää edaspidi kasutamata. Isegi kaubamärk jääb suure tõenäosusega alles.

Amazoni näide on ees

Seega on halvima stsenaariumi puhul kaotajad investorid ja onu Eloni ego. Maailm ja autotööstus jäävad selles avantüüris aga igal juhul võitjateks. Skeptikud poetavad küll alati moka otsast, et meil poleks mingit Teslat, kui ühel hetkel poleks naftabarreli hind ületanud 140 dollarit. Aga mis siis?

Innovatsiooni kütuseks on varemgi olnud sundolukorrad ja “pilve peal harfi mängivad” visionäärid. Lisaks ilmselt onu Elon mõtleb enne uinumist (kui ta muidugi üldse magab) sellele, kuidas Jeff Bezos oli Amazoniga aastal 2001 ka pille kotti panemas. Aktsia maksis alla kuue dollari ja ettevõttes hakati tuld ära kustutama.

Täna maksab sama aktsia 1190 dollarit ning Amazonist on saanud peamine e-kaubanduse taristu. Maailma üks olulisim ettevõte. Vaevalt, et onu Elon vähemaga nõus on.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.